Sportovní hry: Uspořádejte si vlastní olympiádu
Na olympijské hry se letos nepodíváme. Tak proč si neuspořádat vlastní? S rodinou a přáteli si jistě sportovní klání nesmírně užijete.
Pokud si chceme olympijské hry užít, nezbývá nám nic jiného, než si je sami uspořádat. Jednu nevýhodu to s sebou nese: Musíme odložit misku s brambůrky a zvednout se z gauče. Na druhou stranu ale zase uděláme něco pro své zdraví a užijeme si spoustu zábavy.
Nemusíte se obávat ani složité organizace, nákupu sportovního vybavení a pronájmu hřiště. Vždyť si můžete zasoutěžit například v rámci vybíjené na zahradě, kdy mezi sebou budou soutěžit jednotlivá družstva, během běžeckého závodu v parku nebo při hodu míčem do dálky.
Tyhle hry vás budou bavit
- Rychlochůze
Tuto jednoduchou a velmi dostupnou disciplínu si můžete zorganizovat v lese, na louce, nebo dokonce i na zahradě. Rozdíl mezi rychlou chůzí a klasickým během je vcelku jednoznačný. Při chůzi totiž nedochází k takzvané fázi letu, což znamená, že alespoň jedna noha musí být neustále v kontaktu se zemí. A přední noha musí být při pokládání na zem natažená, což má za následek typické kolíbání v kyčlích, které vídáme u profesionálních chodců. Vítězem se tedy stává ten, kdo jako první protne cílovou pásku, aniž by porušil pravidla.
- Stolní tenis
Máte doma v garáži nebo na zahradě trochu místa? Pak můžete uspořádat turnaj ve stolním tenise. Abyste předešli jakýmkoliv dohadům, stanovte si na začátku přesná pravidla. Můžete hrát dvouhru, čtyřhru, obíhanou i v průběhu klání prostřídat strany. Při jedné variantě si můžete zahrát všichni naráz: Rozdělte se na poloviny, každá se postaví na jednu stranu stolu. Po každém odbití míčku přeběhne hráč na druhou stranu stolu a čeká, až bude opět na řadě. Ze hry vypadává až po předem dohodnutém počtu chyb.
- Golf
Pokud jste si jistí, že vaše míčky nebudou končit na pozemku u sousedů, můžete svůj golfový turnaj s klidem uspořádat na vlastní zahradě. Jamky snadno vyplníte prázdnou plechovkou nebo kelímkem od jogurtu. V ideálním případě by každá jamka měla mít průměr 10,8 cm. Ještě více zábavy a napětí hře dodají různé překážky ve stylu minigolfu. Ocení je zejména nejmladší hráči. Vyhrává ten, kdo dostane míček do jamky s co nejnižším počtem úderů.
- Crossminton
Badminton zná každý. V případě crossmintonu se jedná o nenáročnou soutěžní variantu této oblíbené rodinné hry. Na rozdíl od olympijského badmintonu, který se nejčastěji odehrává v hale, nepotřebujete pro crossminton síť. Úplně vám postačí dvě vyznačená hřiště, třeba na louce, o velikosti 5,5 x 5,5 m, která mezi sebou mají rozestup 12,8 m. Pak už jen stačí klasické rakety a košíčky. Kdo jako první získá 16 bodů (bod získáte, když soupeř nedokáže odehrát míček zpět a spadne do jeho pole), vyhrává.
- Volejbal
Síť (nebo lano naznačující její horní hranici) napněte například mezi stromy nebo plaňky od plotu. Pravidla si většina jistě pamatuje ještě z dob povinné školní docházky. Nevzpomínáte si na pověstný bagr? Natáhněte paže, ramena dejte dopředu, ruce spojte dlaněmi k sobě tak, aby se palce dotýkaly, a v mírném pokleku odpalte míč.
- Sedmiboj
Tahle olympijská disciplína sestává ze soutěží, které se dají vcelku snadno provést i doma. Na skok do dálky vám stačí zbytky látek, kterými vyznačíte jednotlivé vzdálenosti. Stejným způsobem ohraničíte start a cíl běžecké dráhy, stopky má většina mobilních telefonů. Kouli na vrhání můžete nahradit míčem a místo oštěpu lze házet delší dřevěnou tyčí.
- Slackline
Balancování na napnutém laně mezi stromy, budovami nebo skálami má velice jednoduchá pravidla. Napněte slackline například mezi stromy a stopujte, kdo se na laně udrží nejdéle. Lano by nemělo být příliš vysoko nad zemí, aby nedošlo k větším úrazům. Výzvou pro pokročilejší může být chůze na laně pozadu, se zavázanýma očima, se skákáním nebo lžící v ruce, na níž ponesete malý míček.
- Žonglování
Žonglovat nemusí každý sám, dá se uspořádat i soutěž. Soutěžící se rozdělí do skupinek po třech. Všichni začnou žonglovat se třemi míčky současně. Ten, kdo zbyde jako poslední, protože mu žádný míček ještě nespadl, vyhrává. Hráči se mohou například pokusit ostatním soupeřům míčky srazit nebo jim je vzít, aniž by při tom přerušili vlastní žonglování.
- Hod botou
Ve Finsku patří k národním sportům, nám přijde házení holínkou spíše úsměvné. Ale legraci si při něm užijeme vždy. Každý hráč má tři nebo šest pokusů a hází přibližně stejně velkými botami. Při hodu je musí držet za holenní část. Platný pokus je však pouze takový, při němž bota přistane v předem vyznačeném sektoru. Tip: Jelikož holínky mohou letět docela daleko, naplánujte si dostatek místa.
Pro jednotlivce
Nemáte po ruce nikoho, kdo by s vámi chtěl soutěžit? Tyhle aplikace prověří vaše síly!
Fitness
Ať už jde o tanec, box nebo běh – Pumatrac se orientuje na individuální tréninkové preference a poskytne vám vhodný trénink s mezinárodními trenéry. Můžete se vzájemně motivovat a srovnat s ostatními.
Vytrvalostní sporty
S aplikací Runkeeper můžete běhat, pochodovat, jezdit na skateboardu nebo na kole a porovnávat svou výdrž s ostatními. Také se můžete zúčastnit různých výzev.