Active Beauty
Těhotenská cukrovka: Co tato diagnóza znamená?
doba čtení: min
Zdraví

Těhotenská cukrovka: Co tato diagnóza znamená?

Těhotenství by mělo být časem plným pohody a očekávání – když se však během devíti měsíců objeví komplikace, obavy jsou přirozeně velké. Jednou z nejčastějších diagnóz je těhotenská cukrovka, která je pro mnoho žen zpočátku šokem. Vyvstává řada otázek: Co tato diagnóza znamená? Jaké následky může mít toto onemocnění?

Diagnóza bývá často šokem

Těhotné ženy se vyšetřují na těhotenskou cukrovku mezi 24. a 28. týdnem těhotenství na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře v rámci orálního glukózového tolerančního testu (OGTT). Žena musí jít na odběr krve nalačno a musí vypít cukerný roztok. Po jedné hodině a po dvou se pak stanoví hladina cukru v krvi. Maximální limit pro hladinu cukru v krvi nalačno je 92 mg/dl, maximální hodinová hodnota je 180 mg/dl a maximální dvouhodinová hodnota je 153 mg/dl. Pokud je překročená pouze jedna hodnota, jedná se o těhotenskou cukrovku.
Jedná se o dočasnou metabolickou poruchu, která je vyvolaná interakcí těhotenských hormonů a poprvé se objevuje v průběhu těhotenství. Odhaduje se, že postiženo bývá sedm až deset procent těhotných žen. Těhotenská cukrovka je jednou z nejčastějších komplikací v těhotenství, a pokud se neléčí, může mít pro těhotnou ženu i nenarozené dítě závažné následky. Tato forma cukrovky zpravidla po narození opět vymizí. U žen, které mají diabetes mellitus 1. nebo 2. typu, existuje toto onemocnění již před těhotenstvím a přetrvává.

Diagnóza je často nečekaná a šokující. Jedna z diagnostikovanýh žen říká: „Neúspěch, neúspěšný test, selhání – tak jsem se cítila, když mě můj gynekolog konfrontoval s diagnózou těhotenské cukrovky.“ K tomu se přidávají pocity studu a viny: „Už jsem se necítila jako těhotná žena, ale jako nemocná schránka, která ohrožuje své dítě.“

Příznaky jsou často nejednoznačné

Těhotenská cukrovka obvykle probíhá bez příznaků nebo jsou tyto příznaky považované za typické těhotenské potíže. Může se například objevit trvalý pocit žízně, časté močení a únava. Těhotenskou cukrovku však včas odhalí test cukrové zátěže.

Existují určité rizikové faktory těhotenské cukrovky, jako je nadváha, velký přírůstek hmotnosti během těhotenství, vyšší věk nebo výskyt diabetu mellitu 2. typu v rodině. Častěji jsou postiženy ženy z Číny, Indie nebo jihovýchodní Asie. Vyšší riziko je také u žen, které již několikrát potratily, porodily mrtvé dítě, porodily dítě s vývojovými vadami nebo s porodní hmotností vyšší než 4 500 gramů.

Těhotenská cukrovka se však v zásadě může vyvinout u každé těhotné ženy – i u žen, které nemají žádný z uvedených rizikových faktorů. Dobrými preventivními opatřeními jsou zdravý životní styl ještě před otěhotněním a znalost rizikových faktorů, které žena sama nemůže ovlivnit.

Změna stravy a měření hladiny cukru v krvi

Těhotné ženy s touto diagnózou mají k dispozici dietní poradenství a zároveň jsou školené, aby si samy několikrát denně měřily a dokumentovaly hladinu cukru v krvi. Těhotné ženy by se nikdy neměly postit, protože sacharidy jsou důležité pro vývoj mozku nenarozeného dítěte. Prosté vyřazení všech sacharidů ze stravy by proto bylo dokonce škodlivé. Postižené ženy by se však měly ve velké míře vyhýbat výrobkům z bílé mouky, sladkostem, ovocným šťávám a nealkoholickým slazeným nápojům.

Dieta při těhotenské cukrovce se v zásadě neliší od obecných doporučení pro zdravou výživu. Důležitá je vyvážená strava s vysokým obsahem vlákniny, velkým množstvím zeleniny, sacharidů ve formě celozrnných výrobků a kvalitních bílkovin a tuků. Mnohým těhotným ženám, které jsou postižené tímto onemocněním, také pomáhá jíst pět až šest menších jídel namísto tří velkých. Každá žena však musí sama zjistit, co je vhodné pro její tělo a každodenní život. Proto je během těhotenské cukrovky tak důležitá individuální podpora a dietní poradenství.

K navrácení hladiny cukru v krvi do rovnováhy většinou postačí opatření, jako je správná strava a pohyb. A pokud je nutná prodloužená léčba inzulinem, lze se ji snadno naučit. Kromě toho je nutné podrobnější sledování, aby se zjistilo, zda léčba funguje, nebo je třeba ji upravit. S postupujícím těhotenstvím se totiž hormony v těle opět mění.

Následná péče je důležitá

I když se metabolizmus většiny žen vrátí k normálu nejpozději v šestinedělí, měly by v budoucnu věnovat zvláštní pozornost svému zdraví. Protože u nich existuje zvýšené riziko, že se u nich v průběhu života vyvine diabetes mellitus 2. typu a také kardiovaskulární onemocnění.

Orální glukózový toleranční test by měl být provedený znovu přibližně šest až dvanáct týdnů po porodu a poté ve dvouletých intervalech. V případě dalšího těhotenství by měl být test na cukernou zátěž provedený včas – riziko opětovného vzniku těhotenské cukrovky je totiž vysoké.

Ženy mohou udělat mnoho pro to, aby minimalizovaly rizika sekundárních onemocnění. To zahrnuje zdravý životní styl s dostatkem pohybu a snížení hmotnosti, pokud mají nadváhu. A co je velmi důležité: Kojení dlouhodobě chrání matky před cukrovkou 2. typu. Jak ukázala studie německé kompetenční sítě Diabetes Mellitus, kojení snižuje dlouhodobé riziko vzniku cukrovky o více než 40 %. Tento účinek se projevuje zejména u matek, které své děti kojily déle než tři měsíce.
x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.