Active Beauty
Šest nejlepších esenciálních olejů
Text: Annalina Jegg
doba čtení: min
Aromaterapie

Šest nejlepších esenciálních olejů

Moderní přírodní kosmetiku a aromaterapii si bez esenciálních olejů nelze představit. Jejich vůně vyzařuje čistou smyslnost exotických květů a vzácných dřevin. Jejich účinek však dalece přesahuje čistý zážitek z vůně. Prozradíme vám, které oleje by ve vaší domácnosti rozhodně neměly chybět.

Jak fungují éterické oleje?

Esenciální oleje jsou přirozenými atraktanty a repelenty rostlin. S jejich pomocí se chrání před nepříjemnými parazity nebo lákají hmyz, aby je opyloval. Způsob působení éterických olejů je tedy stejně rozmanitý jako výskyt léčivých a vonných rostlin. Největší společnou vlastností éterických olejů je, že většina z nich působí antibakteriálně a protizánětlivě, často také ničí viry a plísně.

Mezi oblasti použití éterických olejů patří především přírodní kosmetické přípravky, prostředky do lékárničky nebo aromaterapie a přírodní čisticí prostředky pro domácnost. V kosmetické péči jsou vhodné zejména pro použití proti stárnutí, ale mohou mít také hojivý a tonizující účinek na smíšenou a citlivou pleť.

Jejich složky se vstřebávají buď kůží, nebo sliznicemi, tedy dýcháním, a odtud se prostřednictvím naší krve dostávají do centrální nervové soustavy. Esenciální oleje tedy mají přímý vliv na naše emoce a zdraví.

Při vnitřním použití mohou působit uklidňujícím, koncentraci podporujícím nebo náladu zlepšujícím způsobem. Vždy se ale řiďte pokyny na obale a řádně je zřeďte. Zevně mají dezinfekční, hojivé nebo vyhlazující účinky. Jejich účinnost se stále častěji zkoumá také v medicíně, například antiseptické vlastnosti tea tree oleje.

Na co si dát pozor?

Esenciální oleje jsou čisté esence rostlin. Obrazně řečeno, malá lahvička levandulového oleje obsahuje koncentrovanou sílu celého levandulového pole. Proto by se esenciální oleje nikdy neměly používat čisté, ale vždy zředěné. Jinak mohou podráždit pokožku a sliznice.

Proto se éterické oleje vždy ředí, například vodou v difuzéru nebo olejem pro vnější použití. Jako neutrální nosné oleje jsou vhodné zejména mandlový, jojobový a arganový olej.

Při nákupu dbejte na to, abyste si koupili stoprocentně přírodní éterický olej, který je vhodný pro použití na pokožce (samozřejmě i ten je třeba před použitím zředit).

Rizika a preventivní opatření

Esenciální oleje by se neměly používat během těhotenství a kojení. Jsou tabu i pro malé děti. Některé oleje, například tea tree, mohou u kojenců a malých dětí dokonce způsobit udušení. Při používání éterických olejů bychom si proto měli být vždy vědomi jejich nebezpečí a rizik. Koneckonců obvykle obsahují plnou sílu rostlin.

Těchto šest esenciálních olejů se vyplatí mít doma

Tea tree – univerzální lék pro domácnost

Ať už se jedná o drobné řezné rány, drobné popáleniny, nebo poškozenou pokožku: Tee tree se používá všude tam, kde je zapotřebí dezinfekční, antiseptický a hojivý účinek na rány. Při chřipkových infekcích působí expektoračně, posiluje imunitu a má antibakteriální a antivirové účinky. Je účinný také proti plísňovým infekcím a zklidňuje štípance od hmyzu a spáleniny od slunce.

Aplikace: Na poškozenou pokožku nebo po bodnutí hmyzem lze malou kapku nanést přímo na postižené místo.
Upozornění: Tea tree olej by se neměl používat v domácnostech s malými dětmi a domácími zvířaty.

Citronový olej – navozuje čistotu a svěžest

Tento všestranný olej lze použít zejména v péči o pleť, aromaterapii a v domácnosti. Zpevňuje pokožku, pomáhá proti akné a posiluje nehty a nehtové lůžko. Najdeme ho v zeštíhlujících a anticelulitidních olejích i v přírodních čisticích prostředcích. Ve vonné lampě pomáhá při nachlazení a únavě.

Tipy pro použití:
Několik kapek citronového oleje smíchaných s kokosovým olejem vytvoří voňavý tělový balzám, který pomáhá při celulitidě i bolestech v krku.
Upozornění: Po nanesení citronového oleje na pokožku se alespoň 12 hodin vyhýbejte UV záření, protože citronový olej může způsobit pigmentové skvrny.

Levandulový olej – zklidňuje a vyživuje pokožku

Řáká se, že patřil k oblíbeným olejům císařovny Sisi. A není divu. Tento všelék stejnou měrou hýčká tělo i mysl. V difuzéru působí na smysly uvolňujícím, uklidňujícím a antidepresivním dojmem. V případě nachlazení má levandulový olej uklidňující a dekongestivní účinek na sliznice. Zmírňuje svědění po bodnutí hmyzem a zklidňuje a tonizuje podrážděnou pokožku. Jako masážní olej pomáhá při napětí a jako polštářkový sprej při problémech se spánkem.

Tip na použití: Chcete-li získat univerzální sprej, který je stejně vhodný jako sprej na tělo i na čalounění nebo proti komárům, smíchejte asi 100 ml destilované vody (z lékárny) s 20 kapkami levandulového oleje a vše nalijte do malé lahvičky s rozprašovačem. Před použitím dobře protřepejte.

Růžový olej – vzácná a účinná květinová esence

Oživuje suchou, citlivou nebo mastnou pleť a stimuluje růst buněk. Díky tomu má růžový olej vyhlazující a zpevňující účinek proti vráskám, ale může pozitivně působit také na zarudnutí a růžovku. Vůně růže má také povznášející a antidepresivní účinek na smysly. Pomáhá při problémech se spánkem, vnitřních úzkostech a stresu a zvyšuje celkovou pohodu.

Tip na použití: Smícháním deseti kapek čistého oleje z damašské růže s 20 ml arganového oleje získáte skvělý obličejový olej, který zpevňuje pokožku. Pokud je cena pravého oleje z damašské růže příliš vysoká, můžete použít také přírodní olej z růžového pelargonia, který vyniká podobnou vůní.

Mátový olej – první pomoc při bolesti a pohmoždinách

Vysoce účinný mátový olej nejenže udržuje svěží dech. Působí zejména proti bolestem při menstruačních křečích a lze jej použít i k potírání tupých poranění, jako jsou modřiny nebo pohmožděniny, kdy kůže zůstává až na oděrky z velké části neporušená. Ve vonné lampě a jako masážní balzám pomáhá při migrénách, stresu a nevolnosti, například při nevolnosti z jízdy. V domácnosti a v péči o pleť je ceněný pro své antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti. Odpuzuje také komáry, mouchy a roztoče.

Rozmarýnový olej – revitalizuje pokožku a vlasy

V přírodní medicíně se rozmarýn často používá při bolestech v krku, nachlazení a dráždivém kašli. V kosmetické péči je ceněný pro své zpevňující a povzbuzující vlastnosti. Má tonizující a posilující účinky na pokožku hlavy a vlasy. Tím stimuluje růst vlasů a udržuje je pružné.

Tip na použití: Tento rychlý rozmarýnový oplach na vlasy si můžete velmi snadno vyrobit sami. Dva sáčky heřmánkového čaje spařte šálkem horké vody a nechte čaj vychladnout. Teprve poté vyjměte čajové sáčky a přidejte pět kapek rozmarýnového oleje. Po umytí vlasů je opláchněte směsí heřmánku a rozmarýnu a již neoplachujte. Zajistíte tak svým vlasům lesk a budou rychleji růst.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.