Pozitivní vliv pohybu s hudbou
Jaké výhody má tanec?
1. Pozitivní vliv na psychiku
Kdo to nezažil? Špatná nálada, která zmizí, když si pustíte oblíbenou hudbu a zatančíte si. Náš mozek miluje, když tančíme, protože se při tom uvolňují endorfiny a dopamin. Při tanci se také snižuje stres nebo hladina stresového hormonu kortizolu a místo něj se produkuje více serotoninu. Není to však jen koktejl hormonů štěstí, díky němuž má tanec pozitivní vliv na psychiku, přispívá k němu i samotné držení těla. Ať už zkroušeně ležíme na pohovce, nebo se divoce natřásáme za rytmických zvuků, vysílá naše tělo prostřednictvím postoje do mozku zprávu o tom, jak se cítíme. Toto ztělesnění emocí se nazývá embodiment a následně ovlivňuje to, jak se cítíme. Z tohoto důvodu lze taneční terapii využít také jako doplněk v případech mírné deprese.
2. Zdravé tělo
Existuje mnoho studií o tom, jak je tanec zdravý. Jaké důkazy uvádějí? Jednou z výhod tance je, že trénujeme rovnováhu a vytrvalost. Kromě toho tento sport formuje celé tělo. Trénuje se uvědomění si vlastního těla – je to dobrý přístup k větší pozitivitě těla a velmi přirozený způsob, jak se ve vlastním těle cítit stále lépe. Zlepšuje se motorika, prostorová orientace a koordinace. Sport je vždy dobrým způsobem podpory zdraví. Například cvičení udržuje zdravé kosti a může mít preventivní účinek proti osteoporóze.
3. Radost ze života
Ať už se jedná o tanec s obručí, zumbu, nebo cvičení v barre, hlavní je, že je to zábava a vyjádření vlastní radosti ze života. Další příjemnou výhodou tance je, že se každý může zapojit, bez ohledu na věk a sportovní zdatnost. Společenský masový sport, který podporuje sounáležitost od první minuty. Mimochodem, pro ženy v menopauze je společný trénink ve skupině břišních tanců často super podpůrným společníkem, protože jim umožňuje uvolněný přístup k vlastní ženskosti.
4. Pozitivní vliv tance ve stáří
Lepší pozdě než nikdy: V mnoha domovech pro seniory se konají taneční odpoledne. Podle studie Univerzity aplikovaných věd v St. Pöltenu to má pro účastníky obrovské výhody. Stávají se méně osamělými, zůstávají sociálně angažovanější a fyzicky pružnější. Tanec v pozdějším věku se tak stává preventivním opatřením proti depresím ve stáří, problémům s rovnováhou a úbytku svalové síly. Podle studie zveřejněné v New England Journal of Medicine v roce 2003 je tanec také vhodným nástrojem v boji proti demenci. A co tanec při Parkinsonově chorobě? Zde se studie teprve provádějí, ale pohyblivost a pohodu účastníků kurzů terapeutického tance rozhodně podporuje.