Proč je důležité pěstovat mikrozeleninu?
Co je mikrozelenina?
Síla ředkvičky nebo brokolice bohaté na bílkoviny v malé rostlině? To je možné s pomocí tzv. mikrozelenin (můžete se setkat i s pojmy, jako jsou microgreens nebo klíčky). Tajemství? Aby malá sazenička dostala šanci, jsou do semínek zabalené všechny zásobní látky nezbytné pro dobrý růst. Pokud porovnáte obsah vitamínů a minerálů například v ředkvičkách s ředkvičkovými klíčky, jsou klíčky mnohem bohatší. Kromě toho jsou složky mikrozelenin a klíčků mnohem lépe stravitelné díky době namáčení ve vodě. Blokátory, které mohou často bránit úplnému využití kvalitních složek zeleniny, jsou tak v mikroklíčcích deaktivované.
Jaký je rozdíl mezi klíčky a mikrozeleninou?
Klíčky lze sklízet po dvou až šesti dnech v závislosti na odrůdě. Nejlépe se pěstují ve sklenici na klíčení. Pokud počkáte o něco déle a mají již zelené listy, říká se jim microgreens. Většina z nás se s jednou z nejznámějších mikroklíčků, řeřichou zahradní, poprvé setkala ve školce. Obsahuje cenné hořčičné silice, které mohou pomoci předcházet nachlazení a infekcím močového měchýře. Navíc se velmi snadno pěstuje v malé misce a sklízet ji lze již po 8 až 10 dnech. Ideální pro netrpělivé dospělé a děti.
Kde nejlépe koupit semena pro mikrozeleninu a klíčky?
Semena pro mikrozeleninu a klíčky by se měla nakupovat pouze z důvěryhodných zdrojů (obchody s certifikovanými ekologickými produkty). Nejlépe je hledat dobrou kvalitu a neobjednávat u neznámých obchodníků na internetu. Semínka můžete objevit například i ve velkých hobby marketech.
Jak na mikrozeleninu?
Odborníci Wanitschek a Vigl doporučují následující pětistupňový postup, jak si sami vypěstovat mikrozeleninu:
1. Vyrobte si nádobu
Plastová nádoba s jahodami ze supermarketu? Bingo, tu můžete hned použít k pěstování mikrozeleniny. Dobrý je také kelímek od jogurtu nebo nádoba na rostliny. Důležité: Dodržujte maximální výšku 5 cm a na dně udělejte několik otvorů.
Tip: Přečtěte si, jak si vyrobit vlastní pěstební misky a květináče.
2. Výběr zeminy
Nejvhodnější pro pěstování je kvalitní substrát bohatý na živiny. Přidejte k němu dostatek světla a nejlépe vodu s nízkým obsahem vápníku. Do nádoby nasypte zeminu do výšky dvou až tří centimetrů.
3. Zasejte semínka
V závislosti na odrůdě může být nutné semínka předem namočit. Poté je hustě zasejte do vlhké půdy a lehce je přitlačte do půdy. Přikryjte je listem kuchyňské role – ten můžete odstranit, jakmile semena začnou klíčit.
4. Udržujte vlhkost
Nejlépe je umístit nádobu na krátkou dobu do vodní lázně, aby se do půdy dostala vlhkost zespodu otvory. Za tímto účelem rostliny ráno a večer navlhčete shora pomocí rozprašovače.
5. Sklízejte
Pokud jste rostlinky pečlivě zalévali, můžete si troufnout ochutnat zhruba po šesti až osmi dnech. Jakmile je výsledek chutný, jednoduše odstřihněte nůžkami to, co je právě potřeba, a použijte k dochucení pokrmů.
Jak na pěstování klíčků
Také klíčky si můžete vypěstovat sami doma:
1. Vyrobte si nádobu
Vezměte zavařovací sklenici a místo víčka vložte kus látky z přírodních vláken (například gázový obvaz) a gumový kroužek na upevnění. Případně si můžete koupit sklenici na klíčky s odkapávačem.
2. Nasypte semínka a vodu
Sklenici vyvařte (nebo ji umyjte v myčce), aby byla sterilní. V kuchyňském sítku propláchněte max. 2–3 polévkové lžíce klíčků. Poté je vložte do sklenice, zalijte vodou a uzavřete utěrkou a gumovým kroužkem. Semínka nechte několik hodin namočená (dobu namáčení najdete na obalu semínek).
3. Vylejte vodu
Po uplynutí doby namáčení vodu zcela vyprázdněte a sklenici umístěte mírně nakloněnou a obrácenou dnem vzhůru do mísy nebo držáku.
Pravidelně ji oplachujte vodou.
Dvakrát denně sklenici pokrytou plátnem důkladně opláchněte vodou.
4. Sklízejte klíčky
V závislosti na odrůdě můžete klíčky sklízet již po několika dnech (viz informace na obalu). Nezapomeňte je uložit do chladničky a spotřebovat do dvou dnů. Před konzumací klíčky dobře opláchněte a nechte je okapat. Pak je jednoduše posypte na salát nebo těstoviny jako přílohu. Klíčky můžete také krátce osmažit v sójové omáčce.
Pozor: Pokud pěstujete klíčky ve sklenici na klíčení, dbejte na to, abyste sklenici na klíčení pravidelně oplachovali čerstvou vodou a poté ji zcela vypustili. Stagnující voda může obsahovat plísně, zárodky, bakterie a viry a ohrozit vaše zdraví.
Proč jsou klíčky a mikrozelenina tak zdravé?
Mikrozelenina a klíčky obsahují mnoho důležitých látek a živin, které jsou prospěšné pro střevní mikroflóru a mikrobiom. Různé druhy mají také mnoho dalších výhod:
- Fazole adzuki ve formě mikrozeleniny nebo klíčků dodávají tělu více energie.
- Brokolice může podpořit imunitní systém, snížit záněty a příbývání na váze.
- Mikrozelenina z pohanky obsahuje hodně kyseliny křemičité a může posílit pojivovou tkáň. Podobně jako třezalka prý má pozitivní vliv na depresivní nálady.
- Mikrozelenina nebo klíčky z kapusty jsou naší potravinou budoucnosti, daří se jim i při vysokých teplotách v důsledku klimatických změn. Jejich antioxidanty mohou podpořit metabolismus tuků a působit proti stárnutí.
- Mikrozelenina nebo klíčky z cizrny obsahují důležité minerály, jako je železo, hořčík a zinek. Jejich izoflavony mohou pomoci vyrovnat hladinu estrogenu a zmírnit menstruační křeče a problémy v menopauze.
- Díky mungo klíčkům a mikrozelenině lépe snášíme horko a údajně mají příznivý vliv na krevní tlak a zadržování vody v těle (otoky). Ideální příloha k asijským pokrmům, jako je kari a smažená jídla.
Závěrem
Zelenina má ve formě mikrozelenin a klíčků výrazně vyšší obsah minerálních látek a vitamínů. Pěstování mikroklíčků je snadné a sklizeň může probíhat již zhruba po týdnu. Výsledek je také velmi dobře stravitelný. Kromě mnoha životně důležitých látek mají v závislosti na odrůdě i mnoho dalších zdraví prospěšných látek.