Změna návyků: Díky těmto tipům se to podaří
Life hacks pro změnu návyků
Rádi byste svůj život změnili a měli spoustu nových zdravých návyků, ale často je těžké uvést je do praxe. Není to však způsobené nedostatkem sebekázně. Díky těmto tipům se můžete konečně zbavit špatných návyků.1. Usnadnit si dobré návyky a ztížit si zlozvyky
Ke snadné změně návyků nám pomáhá cesta nejmenšího odporu, pokud je velmi snadné zapnout Netflix nebo otevřít aplikaci sociálních sítí, je velmi pravděpodobné, že nám to vyplní večer. Abyste si pomohli vytvořit správné návyky, musíte podle Jamese Cleara, autora Atomových návyků, snížit odpor vůči nim. Pokud chci například jako nový návyk více číst, je dobré mít knihy na očích na nočním stolku, v obývacím pokoji, v kuchyni – zkrátka všude, kde si chci číst. Případně je čtečka elektronických knih dobře nabitá a vždy po ruce. Špatné návyky je pak třeba jen ztížit. Aplikace sociálních sítí lze odstranit a poté znovu nainstalovat nebo je nutné znovu zadat přístupové údaje. Můžete si je také uložit do skryté složky ve smartphonu, abyste je nemuseli vždy reflexivně vyvolávat. Notebook s aplikací Netflix může být uložený v zásuvce, takže je třeba jej nejprve vyndat – jakožto alternativa k lépe přístupné ploché televizi.
2. Vytvořte si návyky postupně
Při změně návyků to nepřehánějte. Pokud jste zcela motivovaní změnit celý svůj život, budete muset být trpěliví. Trvá poměrně dlouho (nejméně tři týdny), než se nový způsob chování skutečně stane zvykem. Souvisí to s tím, že mozek jede často na autopilota. Pokud například léta začínáte den kávou, chvíli potrvá, než si vytvoříte novou ranní rutinu se sklenicí vody nebo zdravým smoothie.
3. Síla mikro-návyků
Návyky se však mění v malém rozsahu. Právě malé změny mají často z dlouhodobého hlediska největší dopad. Říká se jim také mikro-návyky a mohou vás nasměrovat na správnou cestu a posílit vaši sebedůvěru a sebevědomí. Mikro-návyky jsou obvykle realističtější a snadněji proveditelné. To platí zejména pro novoroční předsevzetí. Abyste mohli splnit novoroční předsevzetí, musí být realistická a autentická. Proto je lepší naplánovat si minimální změnu, jako je například chození po schodech namísto použití výtahu, než se zavázat k pěti hodinám týdně v posilovně. Malá změna je pak jako domino, které postupně vytváří další pozitivní změny. S trochou pohybu v každodenním životě se rychle dostáváte do kondice a myšlenka na malou horskou túru o víkendu je najednou docela fajn a přijde vám proveditelná.
4. Vrstvěte návyky na sebe
Myšlenka budování návyků na sebe také pochází od Jamese Cleara a pomáhá vám návyky měnit. Stávající návyky jsou již pevně zakotvené ve vašem mozku. Pokud jednoduše přidáte další malý návyk, je to mnohem snazší než začínat s úplně novým návykem. Existuje mnoho příkladů, které lze snadno uvést do praxe. Když například venčíte psa, můžete odpadky hned vynést s sebou. Dalším dobrým návykem je například naplnit a vyndat myčku hned po odpoledním čaji. Šálek kávy lze vždy spojit s velkou sklenicí vody, aby nedošlo k dehydrataci, a ranní sprchu s následným vetřením krému, dlouhé telefonování s procházkou...