Jak fungují bylinky v přírodní kosmetice
Na jaře se konečně vrací vůně rozkvetlých květin a bylin. Rozmarýn, tymián, šalvěj a další se díky svým účinkům stále častěji používají i v přírodní kosmetice.
Co je přírodní kosmetika?
V Evropě neexistuje jednotná definice přírodní kosmetiky. V zásadě se však tímto pojmem rozumí kosmetika vyrobená ze surovin přírodního původu. To však neznamená, že výrobky jsou například veganské nebo netestované na zvířatech.Přírodní kosmetiku poznáte podle řady značek kvality: COSMO natural, přírodní kosmetika a pečeť kvality Ecocert. Upozornění: Tyto pečetě neznamenají, že je produkt vyrobený také ze 100 % z ekologických surovin.
Čtyři nejdůležitější byliny v přírodní kosmetice
V přírodní kosmetice lze použít celou řadu bylin. Představujeme ty, které jsou obzvláště žádané a módní.1. Rozmarýn v přírodní kosmetice
Rozmarýn je všestranným pomocníkem nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. Není divu, že je jednou z nejoblíbenějších složek přírodních kosmetických produktů. Stimuluje krevní oběh, má antioxidační účinky, je mírně antibakteriální a stimuluje metabolismus pokožky.Péče o pleť
Pro své antioxidační účinky se rozmarýn často používá v kosmetických přípravcích pro zralou pleť. Protože má ale také antibakteriální účinky, pomáhá zklidnit skvrnitou nebo mastnou pleť.
Péče o pokožku
Rozmarýn je však také oblíbenou složkou mýdel, sprchových gelů a peelingů. Částečně proto, že chrání pokožku a ruce před vysoušením, a částečně díky svěží středomořské vůni. Rozmarýn stimuluje metabolismus pokožky, a proto údajně zabraňuje vzniku celulitidy. Často je součástí krémů na ruce jako hydratační látka.
Péče o vlasy
Rozmarýn je v přírodní kosmetice také nepostradatelný v oblasti péče o vlasy. Stimuluje vlasové folikuly, a tím podporuje růst vlasů. Proto je často součástí posilujících šamponů. Pokud chcete skutečně podpořit růst vlasů, vyzkoušejte následující trik: Vmasírujte si rozmarýnový olej přímo do pokožky hlavy, nechte jej krátce působit a poté jej důkladně smyjte (rozmarýnovým) šamponem. Skutečný posilovač pro vlasy a bez chemických látek.
Esenciální olej
Esenciální olej lze získat také z rozmarýnu. Jeho vůně má povzbuzující účinek a stimuluje krevní oběh. Tohoto účinku se využívá například v různých masážních olejích nebo pleťových krémech k uvolnění svalů.
2. Tymián v přírodní kosmetice
Další bylinou, která se často používá v přírodní kosmetice, je tymián. To je dáno především jeho prokrvujícím a protizánětlivým účinkem. Dokáže také bojovat proti virům, bakteriím a plísním.Péče o pleť
Protože tymián působí protizánětlivě, používá se zejména v péči o obličej. Například tymiánový esenciální olej může pomoci proti akné, pupínkům a nečistotám na pleti.
3. Šalvěj v přírodní kosmetice
Šalvěj je vynikající nejen jako čaj proti bolestem v krku. Pro kosmetiku je obzvláště vhodný jeho antiperspirační účinek, který se často využívá v přírodních kosmetických deodorantech.Deodoranty
Šalvěj reguluje činnost potních žláz a může omezit produkci potu až o 52 %. Proto přírodní kosmetické deodoranty obsahující šalvěj neobsahují škodlivé hliníkové soli.
Péče o vlasy
Těžko si lze bez šalvěje představit péči o vlasy. Prokrvuje pokožku hlavy a stimuluje vlasové folikuly. Lze ji proto použít k prevenci vypadávání vlasů. Díky svým hydratačním vlastnostem také účinně pomáhá proti nepříjemným lupům.
4. Máta v přírodní kosmetice
Když se řekne máta, okamžitě se nám vybaví letní svěží nádech – tento efekt přejímá i přírodní kosmetika. Máta chladí a zklidňuje pokožku, ale také pomáhá proti pálení a otokům nohou. Kromě toho se její osvěžující chuť často používá v přírodních kosmetických zubních pastách.Zubní pasta
Dobrá zpráva: Pokud se rozhodnete pro přírodní kosmetiku, nemusíte se obejít bez bělicí a svěží zubní pasty. Máta zajišťuje svěží dech a pocit čistoty v ústech po čištění zubů. Zabraňuje také vzniku zubního kazu.
Tyto produkty přírodní kosmetiky od dm obsahují byliny: