Odkdy navštěvovat zubaře?

Již od prvního zoubku? Odborníci se v tomto případě zcela neshodují. Avšak jakmile se vašemu děťátku vyklube první mléčný zoubek, měli byste ho čistit pastou. Už v této chvíli můžete poprvé vyrazit k zubaři. Nejen proto, že zubař vám poradí, jak správně chrup čistit nebo jak používat zubní nit i dudlíky. První návštěva s aktivní prohlídkou by měla proběhnout nejpozději ve chvíli, kdy se dítěti prořežou všechny mléčné zoubky.


Jak probíhá první návštěva zubaře?

V ideálním případě bez nutného vrtání a jiných zákroků, které mohou být pro děti náročné a vyvolat v nich trvalý strach ze zubaře. Právě proto je tak důležité začít s prevencí včas. Vždy je lepší navštěvovat zubaře pravidelně. Dětem vysvětlí, jak která pomůcka funguje, nebo je dokonce nechá, aby všechno prozkoumaly nejprve samy. Děti si tak vybudují k zubaři dobrý vztah a zároveň se zvýší šance, že se budou o své zoubky pečlivě starat.

A jak postupovat, když se dítko bojí zubaře, ačkoliv u něj ještě nikdy nebylo? Vezměte ho s sebou, když jdete vy sami na preventivní prohlídku a víte, že nebude potřeba přistoupit k vrtání nebo jinému zákroku. Vidět běžnou prohlídku zblízka mu může pomoci zbavit se strachu.

V některých ordinacích se dokonce specializují na malé pacienty. Úzkostné děti jsou tam v dobrých rukou a návštěva zubaře se díky příjemnému personálu může stát dokonce pozitivní událostí.

Jak připravit dítě na návštěvu zubaře?

Ideální příprava neexistuje. Rozhodně byste ale neměli spojovat zubaře s bolestí. Neříkejte věci jako: „Když si nebudeš čistit zuby, budou tě bolet a budeš muset jít k zubaři.“ Také věty jako „Nemusíš se bát.“ nebo „Nebolí to.“ mohou v dítěti vyvolat obezřetnost a podezíravost. Dopředu v něm vyvoláte negativní konotace. Raději řekněte: „K zubaři musíme chodit, abychom měli pořád krásné zoubky.“

Hravý přístup pomáhá předcházet strachu ze zubaře. Dětské knížky, audioknihy nebo písničky o zubaři a čištění zubů vám pomohou seznámit děti se zubařem a odpovědět jim na případné otázky. S dětmi můžete dopředu nacvičit i otevírání úst. Nechte je například, aby vám svítilo baterkou do vaší pusy nebo si hrajte na zubaře s plyšáky a panenkami.

Návštěvu zubaře si v ideálním případě naplánujte na denní dobu, kdy je dítko odpočaté. Ideálně tedy ráno. Do ordinace jděte o něco dříve, aby mělo dítě čas si na nové prostředí zvyknout a se vším se seznámit. Myslete na to, že vaše uvolnění se přenese i na dítě. Mnoho rodičů odměňuje děti po návštěvě zubaře malým dárkem, nebo dokonce sladkostí. To však může být kontraproduktivní, proto dítko raději upřímně pochvalte a řekněte mu, že už patří mezi „velké“. To malé děti milují, protože chtějí napodobovat své rodiče.