Active Beauty
5 tipů, jak šetřit energii a bydlet udržitelněji
doba čtení: min

5 tipů, jak šetřit energii a bydlet udržitelněji

V každém ročním období se můžeme chovat ekologicky a pozorně. Stačí jen trochu chtít. Ušetříme tak přírodu i peníze.

Když teploty klesnou, vzroste spotřeba zdrojů a energie a snadno zapomeneme na ekologická řešení. Začíná to prádlem, které raději vložíme do sušičky, než abychom ho pověsili a déle čekali, než uschne. Pokračuje to zahřátím v mnohdy zbytečně přetopených místnostech po procházce na čerstvém vzduchu a končí jízdou do práce autem, protože v mraze se nám nechce čekat na zastávce, až konečně přijede autobus.

I maličkosti mohou naši denní stopu CO2 mnohonásobně snížit, aniž bychom mrzli nebo seděli doma potmě.

Ušetřete energii díky těmto 5 tipům odborníka

  1. Zimní dekorace a osvětlení

Spoustu elektřiny ušetříte, když se v zimě obejdete bez zářících zimních dekorací. Jestliže se jich však nechcete vzdát, alespoň aktivujte časovač. Pohybové detektory jsou tím nejlepším způsobem, jak zajistit potřebné světlo ve vstupním prostoru, samozřejmě pokud mají v pohotovostním režimu nízkou spotřebu energie, jestliže máte tendenci neustále zapomínat zhasnout.

  1. V kuchyni

Velký potenciál leží u chlazení a mrazení. Při nastavení spotřebičů můžete dát pozor na to, aby nespotřebovávaly zbytečně mnoho energie. Například tím, že lednici nastavíme na stupeň 6 a mrazák vychladíte na -18 °C. To úplně stačí.

Kromě toho je potřeba vědět, že také mnohé kuchyňské přístroje a systémy smart-home spotřebují spoustu energie, když je nepoužíváte správně. Před nákupem nových zařízení byste tedy měli vždy zvážit, zda budete odšťavňovač, pekárnu nebo parní vařič skutečně pravidelně používat.

Doporučení zní: Kupujte pouze ty přístroje, které skutečně potřebujete. Ušetří to spoustu „šedé energie“ při jejich výrobě i přepravě.

Pokud si k ranní ovesné kaši dáte vlastnoručně zavařený kompot místo dováženého tropického ovoce, určitě si také velice pochutnáte, aniž byste se cítili o něco ochuzení.

  1. Při sledování seriálů

Tolik oblíbené streamování také není k životnímu prostředí právě šetrné. Zde se vyplatí vzdát se HD a tím snížit rozlišení obrazovky. Toto platí také pro fotografie z mobilních telefonů, které obvykle nepotřebujeme v tiskové kvalitě. Ty nemusíme ukládat do Cloudu, ale stačí pevný disk. Občasný digitální detox, nebo alespoň omezení, prospěje také naší psychice.

  1. Při topení

Kvůli koronaviru se začalo v mnoha místnostech najednou více větrat. Radiátory bývají obvykle umístěné pod oknem. Aby při přerušovaném větrání nedocházelo ke ztrátě zbytečně velkého množství tepla, je potřeba topné těleso na tuto dobu krátce vypnout. Alternativně se mohou v místnosti nainstalovat systémy regulace teploty, které se automaticky vypnou, když se otevře okno, a poté se zase aktivují. Většinou stačí vyměnit pouze regulační ventil, takže se nejedná o nijak nákladné řešení.

A samozřejmě bychom neměli na radiátory nic věšet. I když to v zásadě všichni víme, většinou to ignorujeme. Jenže zatarasený radiátor spotřebuje až o 30 procent více energie – a prádlo stejně dobře uschne i půl metru od něj.

  1. Při home office

Zejména nyní, kdy vzrostl počet těch, kteří pracují z domova. Právě v této oblasti lze ušetřit spoustu zdrojů. Začíná to e-maily, které každý den odesíláme a ukládáme. Za nimi totiž stojí obrovské datové servery, jež spotřebují ohromné množství energie. Pomůže už to, že nebudeme posílat všechny přílohy, ale raději odkazy, a promažeme staré e-maily. Také by dávalo smysl ukládat si již jednou vyhledané informace z Googlu a tím omezit rešerše.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.