Biotin: Co umí tento zkrášlující vitamín?
Biotin údajně zkrášluje naši pokožku a vlasy. Co dalšího byste o něm měli vědět a jak ho lze využít pro vlastní krásu?
Dodržovat dostatečný pitný režim, dbát na zdravou životosprávu nebo pravidelně používat peeling: Existuje nespočet tipů pro zdravou, krásnou pokožku. Ale slyšeli jste také o biotinu? Tento vitamín B má pozitivní vliv na naši pokožku, ale také vlasy a nehty by měly díky němu lépe růst a být zdravější. Proto není divu, že se označuje jako vitamín krásy.
Sepsali jsme všechno, co byste měli o biotinu vědět a o tom, kdy má smysl začít ho užívat ve formě pilulek.
Beautybooster biotin: Odpovědi na 4 nejdůležitější otázky
Co je vlastně biotin?
Biotin je ve vodě rozpustný vitamín náležící ke skupině B-vitamínů. Také se označuje jako vitamín B7 nebo H a je pro tělo životně důležitý. Avšak ne tak dramaticky, jak to možná zní: Naše tělo si ho totiž umí vyrobit také samo pomocí střevních bakterií. Zbytek přijímáme prostřednictvím vyvážené stravy nebo v případě nutnosti z doplňku stravy.
Proč je považován za zkrášlující vitamín?
Biotin není důležitý pouze pro naše tělo, ale má také pozitivní vedlejší efekty: Tato živina je předpokladem pro krásnou pokožku, vlasy a nehty. To už zjistila i kosmetická branže, v dm najdete různé produkty obsahující právě tento vitamín. Jedná se například o séra na řasy.
Biotin by měl pozitivně působit také na vlasovou strukturu. Jednoznačné vědecké závěry to sice nedokládají, ale účastnice průzkumu v roce 2015 tento efekt potvrdily: Po dobu 90 dní užívaly biotinové kapsle, načež pozorovaly, že mají hustší vlasy, které také méně vypadávaly. A podle zkušeností došlo i ke zlepšení lámavých nehtů.
V čem je biotin obsažený?
Biotin obsahuje celá řada potravin. Obzvláště dobře ho dokáže naše tělo přijmout z rostlinných produktů, které umí, na rozdíl od živočišných, rovnou zpracovat. Velké množství tohoto vitamínu najdeme v ovesných vločkách, žampionech, pšeničných klíčkách, oříškách a sójových bobech. Denní potřebu vitamínu B zpravidla dokážeme dobře pokrýt pomocí stravy.
Kdo potřebuje doplněk stravy?
Zřídka může dojít také k nedostatku biotinu. Ten je zřetelný většinou až později, jelikož jeho příznaky přicházejí plíživě, například ve formě vypadávání vlasů a bolesti svalů. Pokud někdo dodržuje speciální dietu, například při určitých onemocněních žaludku nebo střev, a méně často jí syrová vejce, může trpět nedostatkem, jelikož toto inhibuje vstřebávání vitamínu B. V takových případech mohou rovnováhu biotinu pomoct vyrovnat doplňky stravy. Nemusíte se obávat předávkování, protože vitamín B7 je rozpustný ve vodě. U kombinovaných preparátů byste však měli dodržovat doporučené dávkování. A samozřejmě byste se měli nejprve poradit s lékařem, než začnete doplněk stravy užívat.