Celulitida vs. funkční trénink
Na stehnech, břiše a hýždě nevyjímaje: Téměř každá žena jednoho dne na svém těle objeví malé důlky. Pod pojmem celulitida nebo pomerančová kůže byly kosmetickým průmyslem prohlášeny za nepřítele a ze stránek nablýskaných magazínu vymazány. Dnešní doba však naštěstí přeje realistickému zobrazení modelek, stejně jako boji za sebevědomí. Na Instagramu se ženy pod hashtagem #CelluLIT nebojí ukázat své důlky ostatním.
S postavou samotnou nemá tato domnělá chyba na kráse nic společného. Zodpovídají za ni naše geny a také hormony. Obojí totiž působí na charakter vazivových tkání. A proti tomu se dá jen stěží bojovat. Ale to není nic špatného! Mnohem důležitější, než se pyšnit se hladkou pokožkou bez poskvrny, je totiž to, abychom se ve svém těle cítili dobře a udržovali ho v dobré kondici. Jak toho dosáhnout? Především trochou sebedisciplíny, trpělivosti a sebelásky.
Jak posílit své tělo a vzdorovat celulitidě
Ačkoliv proti celulitidě samotné toho příliš nezmůžeme, posilovat vlastní tělo a tím vnitřně napnout své kožní pletivo nám nic nebrání. Zdravý životní styl a pravidelný aktivní odpočinek mohou alespoň trochu zmírnit tvorbu důlků na pokožce. Jak výrazné nakonec budou, závisí především na naší vazivové tkáni a pod ní ležících tukových zásobách. Pomocí funkčního tréninku, který zařadíme do svého každodenního režimu, můžeme alespoň poslední zmíněné minimalizovat.
1. Vsaďte na celistvý trénink a vyhlaďte svou pokožku
Dokonale vyrýsované svaly sice vypadají hezky, ale automaticky nám nezlepší kondičku. Neboť pevné bříško a ukázkové bicepsy jsou skvělá věc, ale když potřebujete v supermarketu sundat zboží z nejvyšší police a vynést dvě plné nákupní tašky do čtvrtého poschodí, tak dvě skupiny posílených svalů zkrátka nestačí.
Proto se tolik lidí zamilovalo do cvičení, které dopomáhá nejen k esteticky zformovanému tělu, ale také nás připraví na běžné pohyby, které neustále vykonáváme při každodenních činnostech. Jedná se o funkční trénink, který cílí na zapojení celých svalových řetězců. Koncept vychází z fyzioterapeutických poznatků a soustředí se především na užitečná cvičení, která vycházejí z každodenních pohybů, jako je vstát, vzpřímit se, jít, nést, sehnout se, něco zvednout nebo vysunout do výšky.
2. Opakováním k pevnému tělu
Při funkčním tréninku se začíná se dynamickým zahřátím, které by mělo trvat pět až deset minut. Pomalé kroužení pažemi, pozvolný běh na místě nebo pár skákacích panáků zrychlí váš oběhový systém. Ke klasickým cvikům dále patří kroky, dřepy nebo angličáky, takže byste měli věnovat více času zahřátí spodní poloviny těla. Skvělou přípravou jsou výpady nebo zvedání kolen do výšky. Tuto zahřívací fázi si však každý může zcela individuálně přizpůsobit podle svého plánu, protože funkční trénink zahrnuje stovky nejrůznějších cviků, které můžete kombinovat podle potřeby.
Core training, který se soustředí na stabilizaci hlubokých svalů trupu, by měl tvořit základní součást cvičení, jelikož trup vykonává svou práci při mnoha komplexních pohybech. Zacvičte si proto například známé planky, které posilují trup a zároveň předchází obtížím moderním doby v podobě bolesti zad a šíje.