Active Beauty
Jak podpořit svůj hormonální systém
doba čtení: min

Jak podpořit svůj hormonální systém

Lidský hormonální systém představuje komplexní útvar, na němž se podílí hned několik hormonálních žláz. Ty tvoří ve svých buňkách zhruba 1.000 různých látek, které následně putují krví do těla. Během pár chvilek ovlivní tyto hormony orgány a nastartují látkovou výměnu. Hormonální žlázy vynakládají velké úsilí na neustálé vyrovnávání nerovnováhy, v neposlední řadě způsobené škodlivými látkami, například ze vzduchu, který vdechujeme.

Jenže pouze ve chvíli, kdy tohle vše funguje, se cítíme zdraví. V opačném případě trpí naše vitalita i imunitní systém. To může vést k funkčním poruchám a nemocem. Symptomy jako vysoký krevní tlak, sklon k zánětům nebo depresivní rozladěnost mohou ukazovat na hormonální dysbalanci. Ta častěji potkává ženy, protože jejich hormonální systém je mnohem komplikovanější a náchylnější k poruchám než ten mužský.

Hormony štítné žlázy

  1. Co se nyní na jaře mění v našem hormonálním systému?

Potřebujeme méně hormonů štítné žlázy, neboť slunce pronikající skrz oko aktivuje žlázy v mozku. V těle se také tvoří více vitamínu D, což napomáhá k vitalitě žláz a zvyšuje tvorbu růstových a pohlavních hormonů. Takzvaná jarní únava je spíše únavou pozdně-zimní, která bohužel negativně ovlivňuje proudění hormonů v těle.

  1. Skutečně je štítná žláza „sídlem naší duše“?

Částečně. Svými hormony velmi silně ovlivňuje naše emocionální prožívání a rozhoduje, zda a jak silní se cítíme – v koordinaci s nadledvinami, které připravují různé emocionální odpovědi na stres. Je propojena s nervovým systémem, který následně ovlivňuje. Vlastně se jedná o velmi blízkou spolupráci hormonálního a nervového systému.

  1. Měla by být pravidelně kontrolována hladina hormonů?

Průkaznost laboratorních testů bývá nadhodnocována. Jestli vaše štítná žláza a nadledviny fungují, si můžete zkontrolovat tak, že si v ústech naměříte v závislosti na situaci každý den teplotu 36,3 až 37,3 °C a nemáte žádné zdravotní potíže. Z rutinního hlediska se dá doporučit kontrolní ultrazvuk štítné žlázy.

  1. Jak působí jód a selen na náš hormonální systém?

Každá buňka v těle potřebuje jód jako nositele energie. Hodnoty v krvi řeknou jen málo o jeho funkční účinnosti při látkové výměně, avšak při jeho nedostatku je tělesná teplota příliš nízká. Nedostatek selenu, ještě častěji železa a vitamínu D, může také blokovat tvorbu hormonu ve štítné žláze.

Jak posílit své hormonální žlázy

  1. Vybírejte si správnou stravu

Výhodně se jeví dodržování přerušovaného půstu s 12 až 16hodinovou přestávkou od jídla. Vybírejte si co nejméně průmyslově zpracované potraviny bohaté na živiny, které pochází z biologického zemědělství. Střídejte různé druhy zeleniny i ovoce, vyzkoušejte bezlepkové obiloviny jako jáhly, amarant nebo pohanku, stejně tak se zaměřte na oříšky, semínka a klíčky. Z živočišných produktů volte maso z bio chovu, sladkovodní ryby, jedno až dvě vejce za týden a trochu másla nebo ghí. Zdravé tuky se dají doplnit pomocí lněného, konopného, řepkového, olivového a sójového oleje.

  1. Odpočívejte

Vysoká hladina stresového hormonu rozhodně neprospívá nadledvinám. Meditace nebo autogenní trénink vám pomohou během pracovních dní. Až budete moci, vydejte se do lesa. Vdechování vonných látek (terpenů) ze stromů a keřů díky chemické reakci mírní stresové hormony.

  1. Správně dýchejte

Zvukové vlny hlasu působí jako vibrační masáž na štítnou žlázu a podněcují její prokrvování. Zpěv, a především bzučení, podporují správné proudění hormonů.

  1. Masírujte své žlázy

Stačí si jemně masírovat hormonální žlázy. Především hlazení ženské hrudi vede k vyplavování oxytocinu a zároveň posílení odolnosti proti stresu. Ke žlázám se však dá proniknout také skrz meridiány, například při akupresuře.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.