Jak udržet své dásně zdravé
Jaké jsou nejčastější rizikové faktory pro zánět dásní?
Téměř třetina všech obyvatel si v sobě nosí geneticky podmíněné riziko vzniku zánětu dásní. Stejně tak ohrožuje tato nemoc kuřáky, diabetiky a těhotné. Nikotin a zvýšená hladina krevního cukru zhoršují prokrvování dutiny ústní, čímž brání kyslíku, aby dostatečně zásoboval dásně. Zejména tyto skupiny lidí by proto rozhodně neměly podceňovat pravidelnou péči o dutinu ústní ani preventivní prohlídky u zubaře.
Co můžeme sami udělat pro zdravé dásně?
V ideálním případě by měl zubař již malé děti během první návštěvy zasvětit do správné techniky ústní hygieny. Problémem je, že velmi často se všichni soustředí pouze na zuby, ale na dásně zapomínají. Přitom právě oblast, kde zub vyrůstá z dásně, bychom měli čistit obzvlášť důkladně, neboť se jedná o oblíbené útočiště bakterií.
Zánět dásní dřív či později vede k parodontóze. Při ní ustupují a krvácejí dásně, odhalují se zubní krčky, které jsou citlivé a bolestivé. Po pár letech následně dochází k uvolňování zubů. Dodatečně mohou také bakterie proniknout přes zánětlivá místa do krevního řečiště a doputovat k vnitřním orgánům. U těžkých zánětů dásní dokonce vzniká zvýšené riziko například mozkové mrtvice nebo infarktu.
Pomohou ústní vody?
Ústní vody jednoznačně podpoří každodenní zubní péči. Nejprve je vždy ale potřeba odstranit pomocí kartáčku a zubní nitě ze zubů plak, teprve pak má použití ústní vody smysl. Při již vzniklém zánětu může zubní lékař doporučit také speciální přípravky, které působí antibakteriálně. Musíme mít však na mysli, že ústní vody v žádném případě nenahradí pravidelné a důkladné mechanické čištění zubů.
Na co si dávat pozor při nošení rovnátek?
Zejména rovnátka na pevno vyžadují pečlivé čištění a pravidelné návštěvy zubního lékaře. Bez mezizubního kartáčku a speciální nitě se nositelé rovnátek opravdu neobejdou. Zejména kolem zámečku je nutné důkladné čištění, aby nedocházelo k odvápňování zubů kolem těchto uchycení a následným bílým skvrnám pod nimi. Při vyndavacích rovnátkách stačí klasická důkladná péče. Lidem s rovnátky se také doporučují častější kontroly a profesionální čištění u dentálního hygienisty.
Musí si děti čistit i viklající se zuby mléčného chrupu?
Jednoznačně ano, protože usazeniny i na těchto zubech vedou k tvorbě zubního kazu. Jelikož během výměny zubů bývá celá dutina ústní rozcitlivělá, pořiďte svým dětem kartáček s měkkými štětinami. Také je ohlídejte, aby si zuby čistily po každém jídle, případně použily ústní vodu, pokud nemají kartáček zrovna po ruce.