Active Beauty
Kyselina hyaluronová a její účinky
doba čtení: min

Kyselina hyaluronová a její účinky

Za těžko vyslovitelným názvem se skrývají pozoruhodné účinky. Kyselina hyaluronová se zdá být klíčem ke zdravé, krásné a hladké pokožce.

Kyselina hyaluronová je v kosmetické branži oslavována jako malý zázrak a novodobý elixír mládí. Nejde přitom o žádnou novinku. Její pozitivní účinky jsou zkoumány již několik desítek let a dávno ji umíme vyrábět i synteticky. Není proto divu, že se dnes objevuje ve složení většiny anti agingových přípravků.
Její výjimečnost spočívá ve schopnosti vázat na sebe velké množství vody, a to až šest litrů na jeden gram kyseliny hyaluronové. Můžeme si ji představit jako houbu, která do sebe nasaje vodu a zvětší tak několikanásobně svůj vlastní objem. Podobným způsobem dokáže kyselina hyaluronová vyplnit prostor mezi kolagenovými vlákny, takže pleť zůstane vypnutá, elastická, svěží a mladistvá.
Účinně tedy zlepšuje celkový vzhled pokožky tím, že ji v podstatě vyplňuje a napíná zevnitř, stará se o její dostatečnou hydrataci, zpevňuje kolagenová a elastinová vlákna a díky svým antioxidačním účinkům navíc pomáhá zachycovat volné radikály. Výčet blahodárných účinků by klidně mohl pokračovat ještě dál.

Interní záležitost

To všechno se přitom v těle děje bez našeho přičinění. Kyselina hyaluronová totiž patří k přírodním látkám, které se zcela přirozeně vyskytují v našem organizmu. Najdeme ji téměř všude, od očí až po kolenní klouby, ale více než její polovina se nachází v pokožce, respektive v mezibuněčných prostorách. Z chemického hlediska je tato látka s gelovou konzistencí řetězcem složitě propojených molekul cukru, které produkují buňky pojivové tkáně. V těle funguje jako zásobník vody, udržuje pružnost tkání a zároveň působí i jako mazivo pro klouby. Posiluje mechanizmy regenerace a přirozené ochrany pleti. Navíc usnadňuje transport živin a jiných potřebných látek mezi buňkami a chrání je před volnými radikály, UV zářením i dalšími negativními vlivy vnějšího prostředí. Bez kyseliny hyaluronové by byl zkrátka život složitější.
Má to však samozřejmě jeden háček: téhle úžasné kyseliny máme k dispozici jen omezenou kapacitu. S přibývajícím věkem, což v tomto případě bohužel znamená už od našich pětadvacátých narozenin, se tělu vlastní zásoby kyseliny hyaluronové začínají tenčit a v šedesáti nám jí zbývá přibližně už jen desetina původního množství. V důsledku nižší hladiny hydratace pak ztrácí pokožka napětí, stává se povadlou a tvoří se více vrásek. Je tedy načase dodat jí kyselinu hyaluronovou zvenku. A právě zde vstupuje do hry věda ve službách kosmetického průmyslu.

Řetězová reakce

Díky laboratorním výzkumům byla objevena cesta, jak tuto pokožce vlastní substanci vytvářet i synteticky a cíleně ji využívat v boji proti stárnutí pleti. Přitom jsou používány dva typy kyseliny hyaluronové – s kratším a delším řetězcem. Zatímco kyselina hyaluronová s delším řetězcem účinkuje ve vrchní vrstvě pleti, kde na sebe váže vlhkost a působí vyplňujícím účinkem, působí ta s kratším řetězcem a lepší prostupností v hlubších vrstvách pokožky a podporuje tak dlouhodobý pozitivní efekt. V mnohých kosmetických produktech jsou kombinovány obě formy kyseliny hyaluronové, což vede k optimálnímu výsledku.
Sáhnout tak dnes můžete nejen po anti agingových denních a nočních krémech, ale i po pleťových maskách, očních krémech, odličovacích přípravcích či tělových emulzích obohacených o tuto mnohostranně prospěšnou látku. Ještě intenzivnější účinek pak zajistí pleťová séra nebo ampule s koncentrovanou kyselinou hyaluronovou. Většinou platí, že čím tekutější je kosmetický přípravek (séra, gely), tím pravděpodobněji v jeho složení působí malé molekuly kyseliny hyaluronové.

Další možnosti, jak přirozeným způsobem udržet pokožku zdravou a hydratovanou

  • Pro optimální hydrataci pokožky jsou vhodné produkty s ureou. Jde o přírodní zvlhčující faktor, který zanechá pokožku vláčnou a navíc má hojivé účinky.

  • Termální voda ve spreji, kterou můžete mít stále s sebou v kabelce, zajistí jednoduché a rychlé osvěžení a zvláčněné pleti.

  • Tělo se skládá z velkého procenta vody a její dostatečné množství je naprosto stěžejní pro zdravou pokožku. Kromě správné hydratace pokožky zvnějšku je proto zásadní pravidelný příjem tekutin, zejména čisté vody.

  • Také naše výživa úzce souvisí se stavem naší pokožky. K prospěšným látkám patří zejména vitamín A a vitamín B. Naopak sůl, lepek, laktózu a ovocný cukr bychom měli konzumovat jen v omezeném množství, protože tělu tekutiny odebírají.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.