Fitness pomůcky
Chcete sportovat i na dovolené a máte pocit, že si kvůli tomu musíte rezervovat speciální fitness pobyt? Nemusí to tak být! Stačí zabalit sportovní pomůcky drobných rozměrů a můžete být v kondici takřka kdekoli.
Na šnůře
Pro sportovní pomůcky jako fitness gumy a pásy snadno najdete místo ve svém zavazadle. Klasikou je staré dobré švihadlo. Dbejte na odpovídající délku a máte v mžiku ideálního společníka pro venkovní fitness. Správnou délku určíte tak, že se postavíte chodidly na prostředek lana. Rukojeť švihadla by pak měla sahat zhruba do výše podpaží. Při koupi švihadla se vyvarujte nejlevnějších modelů a kupujte jen ta z kvalitního materiálu.
Vyplatí se koupit švihadlo s ocelovým lankem. Pro čisté a rychlé skákání by totiž lano mělo být těžší. Pokud navíc obsahuje rukojeti s kuličkovými ložisky, je to více než skvělé. Ideální trénink skákání přes švihadlo trvá alespoň 15 minut. Tím optimálně podpoříte nárůst svalové hmoty i oběhový systém a srdce.
Volné chvilky můžete využít ke cvičení s gumou Thera-Band. Posílíte zádové svalstvo, stejně jako s ostatními expandéry a TRX. S gumou Thera-Band můžete provádět široké spektrum cviků, aniž byste museli přemýšlet nad větším zavazadlem. Zbyde-li vám v kufru trochu místa, přibalte si i fitness rukavice na cvičení. Vyvarujete se tak vzniku puchýřů. A pokud je vám i to málo, existuje k Thera-Band řada příslušenství, od madel až po kotvy k uchycení do dveří pro ještě účinnější cvičení.
Jestliže chcete na dovolené procvičit zároveň rovnováhu, je skvělým řešením slackline. Zde však zabalíte již několik kilogramů navíc. Pokud se nechcete táhnout s takovou přítěží, můžete si zjistit, zda se v cílové destinaci vaší dovolené nenachází půjčovna této sportovní pomůcky.
Lehké závaží
Na první pohled nejsou činky ideálními společníky pro cestování. Pokud však umíte dobře zabalit, určitě se vám do zavazadla vejdou i dvě kilogramové činky. Pokud se vám i to zdá příliš velká zátěž, nebo jsou tak lehké činky pro váš trénink příliš neefektivní, můžete posilovat těžší činkou střídavě jednu či druhou ruku. Případně můžete sáhnout po naplnitelné variantě.
Dobře poslouží například prázdná PET lahev, kterou naplníte vodou či pískem. Naplnitelné vodou jsou některé Kettlebells či AQA Balls. Ty vzhledem ke svému materiálu nekloužou v rukách, a hodí se proto i pro horké letní měsíce. Cvičení s těmito pomůckami je velmi účinné a rychle vede k viditelným výsledkům.
Ve vlnách
Bazén je ideální tělocvičnou. Pokud se nachází ve vaší cílové destinaci, máte napůl vyhráno. Odpor vody pracuje efektivně pro vaši kondici a vy se dostanete do formy rychle a bez většího úsilí. Ve vodě si připadáte lehcí jako peříčko.
Nevýhodou je, že většina pomůcek do bazénu je neskladných a není je možné jen tak uložit do tašky. Pěnová tyč ani plovací deska se nedají do kufru příliš snadno zabalit. Alternativou mohou být malé pomůcky, například plavecký piškot Pull Buoy, který napomáhá udržovat správnou pozici při plavání a posiluje horní polovinu těla – zejména ramena a paže.
Pokud chcete posílit i nohy, pořiďte si krátké ploutve Microfin, které v kufru snadno poslouží místo přihrádek. Vysoce efektivní jsou také plavecké ploutve na ruce, které se připevní šňůrami k dlaním. Při plavání zvyšují odpor vody a tím i více posilují svaly na rukou. Při aquajoggingu zvýšíte náročnost cvičení pomocí pěnového pásku kolem trupu.
Oproti všem ostatním pomůckám je Hydro-Tracker tím, který je prostorově nejméně náročný. Jedná se o vodotěsný GPS přístroj, který zaznamenává uplavanou vzdálenost i trasu a motivuje k ještě lepším výkonům. Tento přístroj však snadno nahradí kvalitní voděodolný sporttester. Kdo chce být v pravém slova smyslu co nejlehčí, nepohrdne ani vodními radovánkami s nafukovacím míčem.
Chcete, aby se sport stal každodenní součástí vašeho života? Přečtěte si, jak vám při tom mohou pomoct sociální média.
Karetní hrátky
Jóga, pilates, antara. Pro tato cvičení potřebujete jediné: kvalitní protiskluzovou podložku. Existují i jejich cestovní varianty. Jsou lehké, extra tenké a skladné. Při koupi však dávejte pozor na to, aby podložka nabízela i přes minimální tloušťku dostatek komfortu, a přitom byla odolná proti poškození.
Stejnou podložku můžete využít i na klasické posilování. Pokud nemáte sestavu na cvičení v hlavě, přibalte si do zavazadla knihu nebo karty, na kterých budou cviky vyobrazené. Tyto karty jsou většinou vytvořeny profesionály a fyzioterapeuty, kteří na nich podrobně a srozumitelně popisují správné provedení jednotlivých cviků. Pro neustálou obměnu tréninku vždy karty před zahájením cvičení dobře promíchejte. Karty se cviky jsou skladné, tudíž mimořádně vhodné na cesty.
Ještě méně prostoru potřebujete pro fitness aplikace. Zkrátka si je stáhněte do smartphonu, který nosíte tak jako tak s sebou. Freeletics, AnyUp, Runtastic. Apropos: Chystáte-li se na dovolené běhat, jsou nezbytností kvalitní běžecké boty. Vejdou se do jakéhokoli kufru, dokonce i do kabelky. A pokud ne, jednoduše si je nazujte před vstupem do letadla. Po výstupu si můžete zaběhnout hned pár koleček, než si vyzvednete zbylá zavazadla.
Masážní válce
Masážní válce s různou tvrdostí a strukturou se těší čím dál větší oblibě. Cvičení s nimi se zakládá na předpokladu, že umožňují zmírnit následky poškození kloubů a vazů nadměrnou zátěží. Díky jednoduché automasáži posílíte a regenerujete vazy. Poskytují totiž tlakovou i hloubkovou masáž. Některé válce jsou určené i pro cestování nebo se prodávají v setech různých velikostí. Miniverzi snadno uložíte do zavazadla.
Služba, kterou vám o dovolené poskytne, je k nezaplacení. Pomůže při masáži po crossfitu, józe, posilování, bodybuildingu i po běhání. Odstraní napětí ve svalech a celkově uvolní namožené tělo. Velmi praktické jsou masážní válce, které jsou uvnitř duté. Dovnitř můžete naskládat například kosmetické příslušenství, kapesníky, nebo věci, které jsou náchylné k rozbití.
S diskem v poletu
Jsou ploché a mají v průměru 30 až 40 centimetrů. Hodí se do každého zavazadla. Balanční podložky balance-air-pad ideálně podporují rovnováhu, koordinaci, sílu a prokrvení organizmu. Na této pomůcce je také skvělé to, že aktivuje hluboké vrstvy svalstva, a tak předchází bolestem zad nervového původu.
Zcela odlišným druhem disku je starý dobrý létající talíř. Ten v současnosti opět získává na popularitě díky týmovému sportu „ultimate frisbee“. Tento mix rugby a basketballu pochází z Ameriky a klade důraz na radost ze hry a fair play. To z něj dělá skvělou volnočasovou aktivitu pro rodiny i skupinu přátel. Pravidla jsou velmi jednoduchá. Cílem je dostat hozený disk za hřiště protivníka, za což tento tým obdrží bod. Tým, který má právě v držení disk, se snaží si nahrávat a udržet kolem sebe co nejvíce volného prostoru. Protivník se naopak snaží blokovat a získat disk do svého držení. Nepřípustný je jakýkoli tělesný kontakt, který znamená faul. Jakmile má hráč v ruce disk, nesmí se dále pohybovat. Hra končí v okamžiku, kdy jeden z týmů dosáhne 17 bodů, délka hry se neměří. Je tedy jasné, že utkání zabere pokaždé různě dlouhou dobu. Ale čas se na dovolené stejně neměří.