Active Beauty
Novodobé bylinkářky: Domácí kosmetika zažívá boom
doba čtení: min

Novodobé bylinkářky: Domácí kosmetika zažívá boom

Doma vyráběná přírodní kosmetika se stala absolutním trendem. Namíchat si svůj bylinkový zázrak může kdokoliv, od malých dětí až po zapálené zahradníky.

Vlastnoručně vyrobená biokosmetika se objevuje ve stále více domácnostech. Nepotřebujete drahé vybavení ani tlustý receptář. Úplně vám postačí rostlinky, které najdete ve své zahradě či na louce na domem, a pár základních potřeb, které zakoupíte v dm. K těm patří kvalitní olivový olej, kokosový olej nebo med. Skvělému pečujícímu přípravku pak nestojí už nic v cestě. Zavařovací hrnec, prázdné skleničky od marmelád nebo pomazánek a lahev s rozprašovačem má většina z nás už doma.

Krása z parapetu

Ale kde najdeme ony vhodné přísady, které budou rozmazlovat naše vlasy, pokožku i tělo Všude! Nemusíte přitom pátrat v odlehlém lese ani vyplenit tropickou botanickou zahradu. Mnohé účinné látky se dají pohodlně vypěstovat doma, ať už na malém balkonku nebo na parapetu za oknem. Kuchyňské bylinky jako šalvěj, meduňka citronová, máta peprná a netřesk se i na podzim skvěle hodí do kosmetických receptů.

Disponujete-li skutečnou zahradou, můžete nyní sklízet například jablka, dýně, cukety, mrkev, podzimní maliny nebo zahradní rostliny jako růže, rakytník a měsíček. Také jitrocel a kopřivy, které v sobě skrývají úžasný účinek, najdeme na každém kroku.

Když máte všechny přísady sebrané, buď je rovnou dále zpracujte, nebo je usušte na pozdější použití. K sušení se hodí lněné plátno, které položte přes sušák na prádlo a sesbírané bylinky na něj rozprostřete. Většinou jsou již po pár dnech takového sušení na teplém a před světlem chráněném místě bylinky dostatečně zbavené vlhkosti. Nezapomeňte je občas promíchat a obrátit.

Pokud některé usušené lístky zhnědnou, opatrně je odstraňte od ostatních. V uzavřené nádobě v bezpečí před všemi škůdci a vlhkostí vydrží takto připravené bylinky k okamžitému použití klidně celý rok. K uskladnění se hodí všechna místa, kde je tma, sucho a kde převládá alespoň trochu konstantní teplota.

Naopak hotovou přírodní kosmetiku skladujte raději v ledničce, protože neobsahuje žádné konzervační látky. Některé základní kosmetické produkty jsou však tak nenáročné, že si je snadno a rychle můžete namíchat přímo čerstvé před použitím. Vyzkoušejte některý z našich oblíbených receptů.

Mast z měsíčku

Budete potřebovat:

  • 1 hrst čerstvých měsíčkových květů
  • 200 ml olivového nebo slunečnicového oleje
  • 20 g včelího vosku


Příprava:
Olej zahřejte v hrnci, přidejte květy měsíčku a rozmixujte dohladka. Přiveďte k varu a poté nechte při nízké teplotě vařit 30 minut. Vypněte sporák a nechte směs pod pokličkou odpočívat 24 hodin.
Další den opět přiveďte k varu a ještě jednou nechte 30 minut při mírné teplotě táhnout. Směs sceďte a olej zahřejte v hrnci s včelím voskem, dokud se vosk nerozpustí. Dobře promíchejte a naplňte do nádoby.

Tip: Při pokojové teplotě by měla mast vydržet až 6 měsíců. Poskytuje rychlou pomoc při problémech se suchou a podrážděnou pokožkou, zánětech a poranění a hodí se i k péči o pokožku rtů. Je vhodná i pro malé děti.

Tekutý jablečný deodorant

Budete potřebovat:

  • 2 lžíce nastrouhaného jablka
  • 100 ml převařené vody
  • 1 špetku vody
  • 1/2 rozmělněného vanilkového lusku
  • 1 špetku skořice

Příprava:
Všechny suroviny promíchejte a nechte přes noc odpočívat v ledničce. Potom sceďte a tekutinu přelijte do malé lahve s rozprašovačem. Deodorant uchovávejte v lednici, kde vydrží 2–3 týdny.

Tip: Tato směs se dá použít také jako osvěžující pleťová voda.
x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.