Active Beauty
Olejová aromaterapie
doba čtení: min

Olejová aromaterapie

Éterické oleje dokáží potěšit nejen svou vůní, ale při správném použití nám pomáhají zahojit bolístky na těle i na duši. Odhalte tajemství aromaterapie.

Omamná, hořkosladká, lehce ovocná vůně, která připomíná rozkvetlé květy pomerančovníku. Vzpomínku na krásnou dovolenou v Řecku právě vyvolal neroli olej. Vůně totiž mají schopnost přenést nás v myšlenkách do vzdálených zemí i dávných časů. Umí toho ale mnohem víc. Například přímo působí na náš limbický systém, tedy centrum emocí v mozku.

Na tomto principu také částečně funguje aromaterapie, která je dnes stále častěji využívána jako doplněk klasické medicíny. Dříve možná mívala poněkud ezoterický nádech, v současnosti je však i v rámci seriózní vědy aromaterapie považována za osvědčený prostředek k tišení, léčbě a také prevenci zdravotních i psychických problémů. Éterické oleje začínají být dokonce používány i v některých nemocnicích. Některé vůně totiž mohou pacientům pomoci uvolnit se a uklidnit, jiné zase naopak stimulují a povzbuzují.

Od historických pramenů po moderní poznatky

Již Kleopatra prý spávala na polštáři vyplněném růžovými poupaty. Římský filozof a spisovatel Plinius zase doporučoval zavěsit v pokoji nemocného na stěny listy máty, aby osvěžovaly vzduch. A lékaři ve středověku využívali vonné látky jako kadidlo, aby se ochránili před nákazou smrtelnými nemocemi. V současnosti je však už i vědecky doloženo, jaké účinky mohou mít éterické oleje na lidský organismus.

Například bylo zjištěno, že pronikají také do oblastí mozku, ve kterých působí antidepresiva. Ty ovlivňují dostupnost a množství látek (tzv. neuromediátorů), které regulují různé psychické funkce a projevy, tedy i náladu a emoce. Podobných výsledků mohou dosáhnout i éterické oleje. Náladu zlepšují například všechny citrusové a květinové oleje, od růže až po ylang ylang. Neroli olej je pak považován za první pomoc ve stresových a vypjatých situacích a působí na celkovou tělesnou a duševní pohodu. K uvolnění a uklidnění se doporučují také růžové dřevo, levandule, máta, mandarinka a citron.

Pár kapek pro velký účinek

Přírodní vonné látky však nepůsobí jen na naši psychiku. Mohou totiž – podobně jako léky – rozvinout v celém těle farmakologické účinky. Pronikají do organismu běžně přes nosní sliznice, při inhalaci skrze průdušky nebo během masáží, zábalů a koupelí skrze pokožku do krve. Díky širokému spektru pozitivních účinků mohou být vybrané éterické oleje – často v kombinaci s přírodními rostlinnými oleji, jako je mandlový, sezamový nebo arganový olej – používány jako podpůrné prostředky v nejrůznějších oblastech.

Aromaterapie využívaná v medicíně působí obzvlášť blahodárně při psychických a emočních obtížích a slabostech, dále v případě infekcí a zánětů horních i dolních cest dýchacích, bolestech a zánětech pohybového aparátu, kožních nemocech, ženských problémech, poruchách zažívání a v neposlední řadě k podpoře samoléčicích schopností těla.

Domácí lék proti nachlazení

Mnohé éterické oleje mají také antimikrobiální účinky. Působí tedy proti virům, bakteriím a někdy i plísním, což je velkou výhodou zejména v období, kdy se začínají rozmáhat chřipky a nachlazení. Eukalyptový nebo tymiánový olej mohou při nosních a krčních infekčních onemocněních pomoci uvolňovat hleny a zmírňovat záněty. Navíc si tělo na éterické oleje nevytváří rezistenci, jako tomu často bývá například u antibiotik. Pokud chcete do své léčby zapojit aromaterapii, konzultujte to však se svým ošetřujícím lékařem.

Kvalita na prvním místě

Abyste dosáhli požadovaných pozitivních účinků, je třeba dbát při výběru éterických olejů na to, aby byly opravdu kvalitní a stoprocentně přírodní. Jelikož jsou éterické oleje vysoce koncentrované, neměli byste je – až na několik málo výjimek – nanášet v neředěné podobě přímo na kůži. Kdo má sklony k alergiím, měl by každopádně předem provést test kožní snášenlivosti. Nakapejte jednu až tři kapky oleje na vnitřní stranu předloktí a nechte působit nejlépe 24 hodin.

Éterické oleje se extrahují z rostlin. Vyrábí se buď destilací vodní párou, nebo lisováním zastudena. Doporučuje se používat je ve zředěné formě nebo pro masážní účely smíchané například s mandlovým, sezamovým nebo olivovým olejem – a to v poměru 10 kapek éterického oleje na 50 ml nosného oleje. Pro oleje i éterické substance samotné pak platí, že biologická čistota a stoprocentně přírodní původ jsou zárukou vysoké kvality. Éterické oleje nesmí obsahovat zbytkové látky a pesticidy.

Uvolnění: Meduňka, růžové dřevo, heřmánek, santalové dřevo, ylang ylang, eukalyptus, levandule, mandarinka, šalvěj, vanilka, citron a neroli slouží k relaxaci a uvolnění. Tyto éterické oleje je také možné smíchat s mandlovým olejem a nanášet pak přímo na pokožku. Nejprve však směs raději vyzkoušejte na předloktí, zda se neobjeví alergická reakce.

Pozor: Běžné éterické oleje nejsou určeny k použití pro batolata a malé děti. Samozřejmostí je uchovávat je mimo dosah dětí.

Éterické oleje můžete použít jako podpůrné přípravky při léčbě nachlazení a zánětech cest dýchacích:
  • klasická inhalace: 4 kapky éterického oleje nakapané do nádoby s horkou vodou, ve které je rozpuštěna lžička mořské soli.
  • horká koupel: 6 až 12 kapek éterických olejů
  • koupel nohou: 3 až 5 kapek éterických olejů
  • antibakteriální účinky: čajovník, eukalyptus, tymián, meduňka, citron, oregano, myrha, ravintsara
  • protizánětlivé účinky: heřmánek, řebříček, růže, arganový nebo rakytníkový olej, kadidlo
  • proti rýmě: bazalka, citron, eukalyptus, rozmarýn, šalvěj, jedle, cedr, hřebíček, benzoe
  • proti kašli: kajeput, citronový eukalyptus, heřmánek, bazalka, fenykl, anýz, benzoe myrha
  • regenerace: levandule, meduňka, neroli, bergamot, pomeranč, mandarinka, myrta
x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.