Plogging: Nová forma běhu
Nazout boty, vyběhnout ven a zůstat sám se svými myšlenkami už vás nebaví? Zapojte se do skupinového běhu. Stále více lidí navíc zajímá, jak mohou skloubit pohyb venku s nějakou další hodnotnou činností.
Neustále se snažíme hledat nové možnosti, jak svůj čas trávit smysluplně. Místo povalování se před televizí raději vyrážíme ven na čerstvý vzduch, ale bohužel se nám to ne vždy daří. V takových chvílích přichází jako nejlepší motivace správný tréninkový partner.
Společné sladění pochodového kroku nás většinou donutí ke zlepšení fyzičky a ještě nám rozšíří obzory. Když si povídáme o svých zájmech s lidmi podobného ražení, čas nám najednou plyne dvakrát rychleji, což určitě není špatné, když se potíme během nějakého namáhavého cvičení.
Společně jsme silnější
Setkání za účelem společného joggingu se stává čím dál populárnější aktivitou. Avšak v dnešní době se lidé nepotkávají pouze proto, aby se společně proběhli, ale také, aby něčím přispěli životnímu prostředí a změnili k němu přístup dalších lidí.
Ať už byl záměr každé skupinky jakýkoliv, u všech platí stejná výhoda, totiž motivace. Ve chvíli, kdy se vám opět nechce zvednout od televize, už se nemůžete vymlouvat jen sami sobě, ale na vaše vysvětlení čeká dalších pět lidí. A navíc víte, že když vyběhnete, uděláte dobře svému tělu i přírodě. Pohyb tak najde ve vašem diáři své právoplatné místo.
Druhým výhodným aspektem běhu ve společnosti dalších lidí je bezpečí. Protože jestliže doteď jste se po setmění již báli pohybovat někde venku sami, nyní už není tato obava na místě.
Sběr odpadu za běhu
V roce 2016 vznikla ve Švédsku myšlenka propojit sport s ochranou životního prostředí, tzv. plogging, kdy účastníci při běhu sbírají odpadky, které cestou najdou. Název plogging vznikl spojením švédského „plocka upp“ (zvednout) a jogging. Díky síle sociálních sítí překročil tento trend velmi rychle hranice mnoha zemí. K dobrému pocitu z fyzické aktivity se totiž připojuje také vědomí, že člověk přiložil ruku k dílu a pomohl přírodě od zbytečného znečištění, čímž spojil dvě užitečné věci dohromady.
Plogging se hodí i pro začátečníky a ne příliš fyzicky zdatné jedince, protože kvůli sběru odpadků se musí člověk neustále zastavovat a zpomalovat. Díky ohýbání se a dalším různorodým pohybům při běhu trénujete kromě fyzičky také koordinaci a stabilitu. A navíc, svými činy budete inspirovat další lidi kolem sebe.
Do České republiky přiběhl plogging pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci se společností Coca-Cola v létě 2018.
Web ploggingcesko.cz spojuje „běžce sběrače“ z celé země a šíří tuto myšlenku dál. Plogging však nevyžaduje žádné speciální přípravy nebo formální registrace. Jednoduše nazujte obuv, vezměte přátele a s pytlem v ruce vyrazte do parku nebo na cyklostezku podél řeky.
Záleží jen na vás, zda uběhnete tři, sedm, nebo dvanáct kilometrů. Plogging nemá ani žádné věkové ohraničení. Například během eventu u našich sousedů v Rakousku se sešly opravdu všechny generace, protože nejmladšímu účastníkovi bylo devět let, zatímco nejstarší zúčastněná dáma už přesáhla věkovou hranici šedesáti let.
Udělat něco pro sebe i přírodu: Při ploggingu se spojuje běh se sběrem odpadků.
Ženy sobě
Jak jsme již říkali, motivaci u společného běhu neudává pouze přidaná hodnota například sběru odpadků, ale i vědomí, že za vámi stojí skupina dalších lidí. Jakmile dvakrát povolíte a od tréninku upustíte, najednou si po čase uvědomíte, že z původního záměru třikrát týdně se proběhnout velmi rychle sešlo. Avšak ve skupince si můžete při běhu povídat, nevnímat, jak moc vám tluče srdce nebo jak vám po zádech teče pot. Ve výsledku tak strávíte příjemnou hodinu v přírodě ani nevíte jak.
Ačkoliv se pro mnoho žen stal běh srdeční záležitostí, stále převažuje počet těch, které se této skupinové pohybové aktivitě brání. Obávají se totiž, že by pro ostatní ve skupině představovaly přílišnou zátěž a zpomalení. V takovém případě ale není nic jednoduššího než se domluvit například se svou kamarádkou, sestrou nebo dcerou, o nichž víte, že za sebou mají stejnou běžeckou zkušenost jako vy.
Pokud nikoho takového nemáte, nabízí se další možnost. V dnešní době, kdy má téměř každý účet na některé ze sociálních sítí, můžete seskupit další běžecké začátečnice, které s vámi budou pravidelně běhat.
A jestliže nad sebou chcete ještě jakýsi další pomyslný motivační bič, můžete se společně složit na trenérku, která vám poradí, jak správně našlapovat, měnit tempo a držet ruce, abyste dosáhly těch nejlepších výsledků. A pokud vám nebude daná skupina vyhovovat, není nic snazšího než ji vyměnit za jinou.
Žádná z těchto metod vám nepřijde dostatečně motivující? Pak máme ještě jednu, a to přihlásit se na běžecký závod. Vybrat si můžete opravdu z široké škály, počínaje dm rodinným během, který neomezuje své účastníky žádnou věkovou hranicí ani jiným kritériem, přes Český běh žen až po půlmaraton v rámci běžecké série RunCzech. S myšlenkou, že za měsíc se máte účastnit tak velkého klání, ve kterém sice jde především o radost z pohybu, ale soutěžního ducha nevzbudí jen v málokom, se vám bude z křesla vstávat o dost rychleji.
„Běžecké začátečnice si mohou pro začátek naplánovat, že po dobu osmi týdnů půjdou vždy dvakrát týdně běhat. Uvidíte, že uvědomování si vlastních posunů a zlepšení vás bude motivovat k dalším tréninkům.“
Nepodceňujte sílu rostlin
Ačkoliv to stále plno lidí tvrdí, nevylučují se ani vysoké sportovní výkony se stravou sestávající pouze z rostlinných zdrojů, což potvrzují i výkony špičkových sportovců, kteří se ke svému veganství hlásí. Naše tělo nám jen vrací to, co mu dáváme.
Právě i veganství představuje jedno z témat, které běžce spojuje, i když ne všechny. Během společného pohybu si vyměňují své zkušenosti s tím, jak jejich strava ovlivňuje sportovní výkony. Často nechybí ani diskuze nad nově vyzkoušenými recepty nebo tipy na restaurace, kde se dá skvěle vegansky najíst.
A že vás běh neláká ani díky přidané hodnotě, kdy můžete například právě sbírat odpad? Pak zkuste jakýkoliv jiný týmový sport. Vždyť nezapomenutelné zážitky a zároveň zlepšení kondice vám mohou přinést skupinové horské túry, bruslení na in-linech a spoustu věcí se dá probrat i během plavání nebo tance.
Správná výbava
Běžecká obuv: Bez správných bot se nerozbíhejte. Tedy pokud se chcete vyhnout nepříjemným následkům. Váš model nemusí patřit k těm nejdražším nebo nejmódnějším, ale měl by přesně pasovat na vaši nohu. Ideálně je navštívit specializovaný obchod, kde vám s výběrem pomohou. Stále více těchto obchodů navíc nabízí možnost změření nohy a analýzy běhu, podle nichž vám následně doporučí tu nejvhodnější obuv. Ve většině případů by měla bota být o půl až jedno číslo větší, než jakou běžně nosíme, aby měla noha v botě dostatek prostoru a neměli jste otlačeniny.
Správné oblečení: Jasně, můžete vyběhnout ve starých teplákách. Ale když si koupíte nové sportovní oblečení, získáte nejen motivaci, ale také můžete využít předností funkčního spodního prádla, trička i kalhot, které jsou prodyšné a umí odvádět pot. Pro chladnější dny doporučujeme si pořídit také lehkou běžeckou bundu, odolnou proti větru a dešti. Určitě také oceníte běžecké ponožky, které zabraňují vzniku puchýřů.
Tip
Pokud běháte raději až večer nebo v době, kdy se smráká, rozhodně si opatřete oblečení s reflexními prvky a také například čelovou svítilnu.
Měřič tepu: Především začátečníci mohou mít občas problém rozpoznat, zda neběží zbytečně příliš rychle nebo naopak pomalu. Pomocí měřiče tepu snadno můžete hlídat svou tepovou frekvenci a přizpůsobit tak tempo co nejlépe požadavkům svého těla.
Sportovní taška: Do malé tašky přes rameno nebo sportovního batůžku schováte všechny potřebné věci, jako je telefon, sluchátka nebo klíče.