Pozitivní stránky posilování svalů
Posilování se netýká pouze kulturistů. Právě naopak, správně posílené svalstvo nám dovede zlepšit a prodloužit život.
Sténající hromady svalů, které vzpírají tunové závaží? Taková představa o posilování je poněkud zastaralá. V dnešní době se již dobře ví, že správné posilování svalů, které neznamená pouze zdvihání těžkých závaží, je pro naše tělo stejně důležité jako vytrvalostní trénink.
S posílenou muskulaturou se snadněji vypořádáme s každodenní zátěží, která pro nás nebude tak namáhavá. Posílené svalstvo totiž stabilizuje celé tělo a odlehčuje kloubům, čímž předchází nejrůznějším zraněním a opotřebení. Posílené zádové svaly a páteř nám pomohou vyvarovat se bolestí zad nebo je přinejmenším alespoň zmenšit.
Zároveň si díky posilování můžeme zlepšit dlouhodobou fyzickou kondici i v pokročilém věku. Mezi 20. a 70. rokem života totiž člověk bez odpovídajícího tréninku ztratí až 40 procent svalstva. Což nevyhnutelně vede k tomu, že svaly se stanou limitujícím faktorem.
Posilování ale prospívá i šlachám, vazům, chrupavkám a kloubům. Pravidelné tlakové a tahové síly stimulují tvorbu kostí, takže napomáhají předcházet vzniku osteoporózy.
Posilování po operaci podporuje uzdravení
Ne nadarmo patří posilování k základní součásti zotavování a opětovného nabírání síly po zranění, ortopedických operacích a vyhřeznutí meziobratlových plotének. Ani při chronickém onemocnění kloubů se dle sportovních lékařů nemusí nikdo sportu vyhýbat. Koneckonců, svaly jsou schopné reagovat na cvičení až do vysokého věku. Snadno se může stát, že po pár měsících tréninku předežene 65letý svou silou a kondicí 45letého.
Posilování ale ovlivňuje i mnohé vnitřní orgány. Pravidelným posilováním se dá ovlivnit vysoký nebo nízký krevní tlak i poruchy srdečního rytmu. Avšak než zamíříte do tělocvičny, poraďte se nejprve s lékařem, který vám řekne, například jaký druh cvičení byste měli vyzkoušet a kterému se vyhnout.
Dodávat, že zredukujete podkožní tuk a naberete svalovou hmotu, asi také nemusíme. Nejen proto by mělo cvičení tvořit nedělitelnou část hubnutí. Posílené svaly totiž i v klidovém stavu spotřebují více energie, dokonce i tehdy, když se zrovna budete líně povalovat na gauči.
Díky posilování se zbavíte části tukové zásoby, zlepšíte si hladinu krevního cukru, což zejména u diabetiků vede ke zlepšení látkové výměny, u zdravých jedinců zase k předcházení metabolickým onemocněním a vzniku cukrovky druhého typu. Dokonce ani činnost střev nezůstane o pozitivní důsledky cvičení ochuzena. Aktivuje se peristaltika a trávení, díky čemuž se většinou zlepší problémy se zácpou. A v neposlední řadě vede cvičení také k omlazujícím účinkům, protože vyrovnává hladinu hormonů a jejich zásoby v těle.
Ve studiu, nebo doma?
Kvůli cílenému posilování nemusíte nutně chodit do fitness studia nebo obchodu se sportovním náčiním. Různé stroje a činky představují sice praktické pomocníky, ale jde to i bez nich. Posilování totiž doslova znamená vytvářet svalům překážky a odpor, aby musely pracovat. Cvičit stačí s vlastní tělesnou vahou, s čímž vám pomůže například medicinbal nebo různé stuhy a gumy.
Výhodou speciálních přístrojů je jejich schopnost cíleně trénovat určené skupiny svalů. Kromě toho, ve studiu většinou cvičíte pod odborným dohledem a školený trenér vám vždy ukáže, co a jak. Zároveň ohlídá, abyste cviky prováděli správně. Navíc, ve fitness centru si můžete najít nové přátele, se kterými se budete při cvičení vzájemně podporovat.
Lidé, kteří se potýkají s problémy pohybového aparátu, by se měli každopádně svěřit do péče spíše fyzioterapeuta nebo navštívit studio specializované na posilování zad. Tamní přístroje minimalizují riziko špatného cvičení nebo zranění.
Pokud se rozhodnete cvičit doma, ušetříte čas i náklady. Jen bývá obtížnější donutit se zvednout od televize a začít se hýbat. Každopádně, vždy se vyplatí nejprve své cvičení zkonzultovat s fitness trenérem, sportovním lékařem nebo fyzioterapeutem, kteří vám jednak poradí vhodné cviky a také vás naučí jejich správné provádění. A nezapomínejte, že mezi jednotlivými tréninky by vždy měla být alespoň jednodenní pauza.
10 pozitivních účinků posilování
Nabírání svalstva: Posilováním zpomalíte přirozený úbytek svalové hmoty (asi 2 procenta ročně).
Spalování tuků: Zredukujete své tukové zásoby ve prospěch nárůstu svalů.
Síla: Díky posílenému svalstvu snadno zvládnete každodenní činnosti a námahu.
Podpůrná funkce: Zpomalíte degradaci páteře a zlepšíte potíže s bolestí kloubů a zad.
Kompenzace: Pomocí cvičení vyrovnáte dlouhodobé sezení a špatné držení těla při práci.
Aktivace látkové výměny: Svalstvo patří k orgánům látkové výměny, ovlivňuje hladinu krevního cukru, cholesterolu a tlaku.
Vyplavování hormonů: Svaly produkují látky, které harmonizují celý hormonální systém v těle.
Silné klouby: Posilování patří k jednomu z nejdůležitějších způsobů, jak předcházet osteoporóze, která postihuje i muže.
Aktivace oběhového systému: Oběhový systém sportovců pracuje ekonomičtěji, tudíž se méně namáhá.
Dobrý pocit: Získáte vyšší sebevědomí, odbouráte stres a zlepší se vám nálada.