Přerušovaný půst
Dneska budu jíst, zítra se postím a pozítří budu zdravý? Ne tak úplně. Avšak některé formy přerušovaného půstu působí jako ochrana před civilizačními onemocněními, a někdy mohou dokonce zmírnit určité bolístky, které nás trápí.
Proč tomu tak je? Jelikož během delších pauz mezi jednotlivými chody má tělo dostatek času na vlastní „opravu“. Kromě toho začne tělo již po 12 hodinách spotřebovávat vlastní zásoby tuku a měnit je na molekuly mastných kyselin alias ketony.
Tyto látky zajišťují zásobování orgánů a mozku energií, což aktivuje naši schopnost myslet a zároveň vede k tvorbě serotoninu. Právě čas, kdy nepřijímáme žádnou potravu, je tou duševně nejpříznivější fází dne. Tělo totiž využívá energii, kterou by jinak spotřebovalo trávení, pro kreativitu, pozornost a procesy hledání sama sebe nebo také pro koncentraci během učení a práce.
Připadá vám nyní přerušovaný půst jako skvělé řešení pro neklidného školáka? Bohužel tomu tak není, jelikož tento způsob stravování se doporučuje lidem nejdříve po pubertě.
Jedno je však jasné: Intervalový půst osvobozuje našeho ducha, a dokonce duševně povznáší.
Jak přerušovaný půst funguje?
Jednoznačnou výhodou intervalového půstu jsou oproti tomu dlouhodobému jednoduché přeorientování se na jiný stravovací styl a rychlý návyk. Zdraví jedinci mohou s tímto stylem stravy začít víceméně kdykoliv bez nějaké složité přípravy nebo nutné konzultace s lékařem. Při přechodu na půst za dodržování následného intervalu 16:8 stačí, když si napoprvé dáte mezi jednotlivými cykly jídla pauzu 12 hodin. Tu poté každý den o hodinu zvyšte, až budete na 16 hodinách bez jídla a 8 hodinách, během kterých jíte.
Vždy dbejte na dostatečný příjem tekutin, ideálně vody nebo zeleného čaje, které upíjejte po doušcích, abyste příliš nezatížili svá střeva. Také jezte čerstvou zeleninu a ovoce a hýbejte se.
Pokud dodržujete interval 16:8 s pauzou od jídla od 20 do 12 hodin, samozřejmě můžete z tohoto rytmu občas vykročit a na něčem si pochutnat i po 20. hodině. Následující den začněte potom jíst o to později.
Metody přerušovaného půstu
Jednodenní rytmus – Metoda 16:8
Každý den se stravujete v rozmezí 8 hodin, po kterých následuje 16hodinová pauza. Někdy postačí ze svého jídelníčku jednoduše vyřadit snídani nebo večeři. Někteří jedinci dodržují dokonce 20hodinový půst.
Dvoudenní rytmus – Metoda 1:1
V tomto případě jeden den jíte a ten následující se postíte, pouze přijímáte tekutiny. Jen si to představte, čemu všemu se můžete místo nakupování, vaření a mytí nádobí věnovat!
Týdenní rytmus – Metoda 5:2
V tomto případě přijímáte potravu pět dní a následující dva dny nejíte buď vůbec, nebo omezíte svůj denní příjem na 500 kalorií. Při dodržování tohoto rytmu nemusí oba postní dny následovat za sebou ani je nemusíte zařazovat vždy stejný den v týdnu.
Praktické tipy
- Vůbec nezáleží na tom, jaký rytmus při intervalovém půstu dodržujete. Ať tak, nebo tak, dostatečný příjem tekutin by měl být alfou a omegou. Samozřejmostí jsou neslazené nápoje. Jako alternativu k minerálce můžete zvolit vodu s přidaným citronem a zázvorem. Zázvor totiž povzbuzuje organizmus a stimuluje látkovou výměnu, čerstvý citron zase působí zásaditě a díky vitamínu C posiluje imunitu. Zvolit můžete také zázvorový nebo citronový čaj. Když ho ještě vylepšíte mátou, černým pepřem, lékořicí nebo citronovou trávou, čaj vás zahřeje a podpoří trávení.
- Po delší přestávce bez jídla si dopřejte lehkou teplou svačinu. K snídani se skvěle hodí dmBio snídaňová kaše Balance s vyváženým složením. Jahelné vločky poskytují tělu zinek a také velké množství železa a hořčíku, které napomáhají odbourávat stres. Bezlepková pohanka dodává tělu vitamín B a zemní mandle podporují trávení. Když kaši ještě doplníte teplým mandlovým nápojem, vytvoříte si skvělou variantu veganské snídaně.
- Úžasným druhem odpočinku jsou při dodržování všech druhů půstu teplé koupele. Během 40minutové relaxace ve vaně plné vody teplé 36 °C vylučuje tělo přes pokožku škodlivé látky. Přidaná bazická koupelová sůl Mivolis s minerály a malachitem navíc zanechá pokožku krásně hebkou a zregenerovanou.