Active Beauty
Spotřeba kalorií při běhání
doba čtení: min

Spotřeba kalorií při běhání

Někteří běhají pro radost, jiní se cíleně připravují na svůj velký závod. Pravidelný jogging však vyžaduje mnohem více než pouze nutnost překonat lenost a najít motivaci ke sportu. Na našem výsledném úspěchu se znatelně podílí také strava, která ovlivňuje i spálené kalorie. Takže na co si dát před a po běhání pozor?

Takhle optimalizujete spálené kalorie při běhu

  • Před běháním: Načerpat energii

Pro kratší, zhruba 30minutové tréninky si tělo v zásadě vystačí s vlastní rezervou energie a není potřeba se před tréninkem nějak speciálně zaměřovat na stravu.

Pokud se však chystáte své tělo zatížit delším během, je potřeba mu dodat potřebnou energii. Nejlépe a nejrychleji se vám to podaří formou správně zvolených sacharidů, například v banánech, pečivu či těstovinách (bez tučné omáčky). Pokud však plánujete díky běhání zhubnout, myslete na to, že ani v tomto případě nemůžete bez rozmyslu mlsat. Tělo musí spálit více kalorií, než mu stravou dodáte.

Poslední sacharidovou svačinku byste si měli dát dvě, maximálně jednu hodinu před sportováním. Někteří experti také doporučují vypít půl hodiny před samotným tréninkem sklenici neperlivé vody.

  • Při běhu: Záleží na délce tréninku

V průběhu průměrného vytrvalostního tréninku trvajícího maximálně jednu hodinu zpravidla nemusíte nic jíst ani pít. S klidem můžete zapomenout i na izotonické nápoje, ty bývají pro tělo smysluplné až při bězích dlouhých 60 až 90 minut. Po nich tělo potřebuje přísun energie ze sacharidů a také sodík.

  • Po běhu: Vyzbrojte svalstvo

Po intenzivním sportování potřebuje tělo doplnit tekutiny, sacharidy a bílkoviny. Pokud však chcete díky běhání zhubnout, dopřejte po něm tělu alespoň jednu až dvě hodiny bez sacharidů, během tohoto času totiž bude ještě pálit energii. A jestliže rádi běháte večer, také byste si už po tréninku sacharidy dávat raději neměli. To ale neznamená, že do postele máte jít hladoví.

Raději vsaďte na bílkoviny. Z těch budou mít radost především vaše svaly, které díky nim budou moci regenerovat. Seznam lahodných potravin bohatých na bílkoviny je velmi dlouhý a pestrý, takže si na něm každý najde to, co mu chutná. Vedle živočišných produktů lze sáhnout i po rostlinných alternativách s vysokým podílem bílkovin: Jde například o quinou, amarant, ovesné vločky, tofu nebo čočku a nejrůznější náhrady masa. Zdravou alternativou pro zahnání menšího hladu může být i proteinový shake s tvarohem a ovesnými vločkami.

  • Při závodu: Snídaně s energií

V den D je rozhodující především načasování. Důležitou složku tvoří vyvážená snídaně s dobrým mixem sacharidů, která dodá tělu energii a posílí ho před dlouhým během. Kávu a čaj tentokrát raději vynechte, protože ty tělo dehydratují. Na start byste se neměli postavit dříve než hodinu a půl až dvě po snídani.

Těsně před začátkem závodu si můžete v závislosti na jeho délce dopřát ještě malou svačinku v podobě hroznového cukru, müsli tyčinky nebo sušeného ovoce.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.