Tajemství pleťových korektorů
Klasické korektory v pleťových odstínech většinou dobře známe. Ale co třeba zelený nebo fialový? Jejich nezvyklé barvy možná nejprve překvapí, pokud je ale vyzkoušíte, uvidíte, že se bez těchto pomocníků už nebudete chtít obejít.
Nebylo by skvělé, kdyby se červené pupínky, kruhy pod očima a další nedokonalosti pleti daly jednoduše vyretušovat? A to nejen pomocí chytrých počítačových programů, ale i ve skutečnosti?
Ono to ale opravdu jde. Stačí znát šikovný trik, který s oblibou využívají vizážisté. Technika líčení nazývaná color correcting (česky barevná korekce) vychází z teorie barev. Funguje přitom na principu kontrastu, podle kterého se barvy z protilehlé strany barevného spektra, tedy tzv. komplementární barvy, vzájemně neutralizují. Zelená tak tlumí červenou, žlutá zase modrou. Na první pohled to může znít zvláštně, ale opačné tóny mohou opravdu posloužit k vykompenzování nevítaných barevných rozdílů pokožky.
Pomocí správně zvolených barevných korektorů, které se většinou nabízí v odstínech zelené, žluté, světle fialové a meruňkové, tak zvládnete bez problému zamaskovat všechny nedostatky pleti. Například začervenalá místa, pupínky a popraskané žilky dokáže vyzmizíkovat zelený korektor, zatímco ten žlutý potlačí tmavé kruhy pod očima nebo pigmentové skvrny.
Pestré možnosti
Barevné korektory dnes najdete v nabídce v různých formách: krémové, tekuté nebo v tužce. Bývají k dostání také jako paletka, která často obsahuje hned několik odstínů zároveň. Produkty s krémovou texturou mívají silnější krycí schopnost. Nenanáší se plošně, ale bodově, tedy cíleně jen na jednotlivá problematická místa, která vyžadují barevnou korekci.
Způsob nanášení
Barevné korektory se aplikují ještě před make-upem, optimálně po použití denního krému. Při této technice je obzvlášť důležité korektor důkladně rozetřít do ztracena. Barevné tóny by měly splynout s pokožkou, aby jejich původní odstín nebyl rozpoznatelný. Produkty s krémovou texturou je proto ideální nanášet pomocí kosmetického štětce, houbičky nebo je jemně vklepat do pokožky prsty. Mnohé paletky s barevnými korektory obsahují i speciální aplikátor. Korektor nechte chvilku vstřebat a poté pokračujte běžnou podkladovou bází nebo make-upem.
Komplementární barvy
Oranžová: Broskvové a meruňkové tóny příjemně osvěží unavenou pleť. Tyto odstíny zároveň rozzáří oční partie, zejména pokud máte velmi světlou pleť. Barevně neutralizují i tmavé pigmentové skvrny s namodralými podtóny.
Fialová: Levandulový odstín oceníte v boji proti kruhům pod očima a pigmentovým skvrnám. Především ale potlačuje známky únavy a žlutý podtón pleti, čímž dodá mdlé, nezdravě působící pleti novou svěžest.
Žlutá: Stojí v barevném kruhu naproti modré a fialové, takže se výborně hodí k zamaskování tmavých kruhů pod očima. Pokud máte celkově studený, lehce namodralý podtón pokožky, můžete ho zkusit vykompenzovat podkladovou bází se žlutavým nádechem.
Zelená: Je komplementární barvou k červené. Pokud tedy bojujete se zarudnutím pokožky, pupínky a rozšířenými žilkami, skvěle vám poslouží právě zelený korektor, který vizuálně potlačuje začervenání.