Active Beauty
Když vyschnou slzy
doba čtení: min

Když vyschnou slzy

Jak poznáme, že trpíme syndromem suchého oka?

Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších očních onemocnění. Častěji postihuje ženy než muže a jeho výskyt v současné době stoupá. Odhaduje se, že každý pátý pacient, který navštíví ordinaci očního lékaře, se potýká právě s tímto problémem. Typické obtíže jsou způsobovány nedostatečným zvlhčováním povrchu oka v důsledku snížené produkce slz. Projevy se přitom mohou lišit podle stadia nemoci, od nepříjemného pocitu sucha či cizího tělesa v oku, přes pálení, zarudnutí spojivek, citlivost na světlo a tlak v očích, až po poškození oční rohovky v těžších případech. Jelikož se jedná o chronické onemocnění, je třeba počítat s dlouhodobou léčbou.

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku onemocnění?

Syndrom suchého oka je nejčastěji způsobován poruchou tvorby slzného filmu, který zabezpečuje zvlhčení a ochranu očí, nebo jeho nesprávným složením. Příčinou může být i porucha očního víčka, kdy se oko při mrkání zcela nezavírá, takže pak není dostatečně pokryto slzným filmem. Obtíže mohou spouštět i jiná onemocnění, například dysfunkce štítné žlázy. Někdy také může jít o nežádoucí vedlejší účinky při užívání některých léků. Velkou roli však hraje i prostředí, ve kterém se pohybujeme. K rizikovým faktorům přitom patří především celodenní práce na počítači, pobyt v klimatizovaných a přetopených místnostech, kde je suchý vzduch, a intenzivní sledování televize.

Jaké jsou možnosti léčby syndromu suchého oka?

Jelikož syndrom suchého oka může způsobit trvalé poškození oční rohovky a následně ohrozit zrak, je třeba obtíže konzultovat s očním lékařem, který navrhne optimální léčbu. Většinou se jedná o oční kapky, tzv. „umělé slzy“, nahrazující chybějící tekutinu normálních slz. Pokud má pacient pouze mírné či nepravidelné obtíže, postačí kapky s menší koncentrací léčivé složky. Při déle trvajících a výrazných obtížích jsou naopak předepisovány preparáty s větší hustotou, například ve formě gelu. Je však žádoucí, aby přípravek neobsahoval konzervační látky, které by v případě dlouhodobého užívání mohly syndrom suchého oka ještě více zhoršit.

Tipy, jak zmírnit syndromu suchého oka:

  • Vyhýbejte se zakouřeným prostorám, případně zkraťte co nejvíce pobyt v nich.
  • Klimatisierte oder stark beheizte Räume sollten mit Luftbefeuchtern ausgestattet sein und regelmäßig gelüftet werden.
  • Bei langem Lesen oder konzentrierter Bildschirmarbeit sollte man rund alle 10 Minuten die Augen in die Ferne schweifen lassen und einige Male bewusst blinzeln, um die Augen zu befeuchten.
  • Träger von Kontaktlinsen sollten gut verträgliche Kontaktlinsen und Kontaktlinsen-Pflegemittel verwenden.
  • Bei stärkeren Reizungen oder Entzündungen am Auge sollte man gleich einen Augenarzt aufsuchen.
  • Nach Möglichkeit sollte man das Gebläse in Kraftfahrzeugen so selten wie möglich einschalten, den schwachen Luftstrom vorzugshalber in den Fußraum lenken und die Filter von Autoklimaanlagen häufig warten lassen.
  • Auf eine ausreichende Flüssigkeitzufuhr achten.
  • Regelmäßige Pflege bzw. Therapie mit konservierungsmittelfreien, benetzenden Augentropfen bzw. -salben.
  • Klimatizované alebo silno vykurované miestnosti by mali disponovať zvlhčovačmi vzduchu a byť pravidelne vetrané.
  • Pri dlhom čítaní alebo koncentrovanej práci s monitorom by ste sa mali každých 10 minút zahľadieť do diaľky a párkrát vedome zažmurkať, aby ste si oči zvlhčili.
  • Ak nosíte kontaktné šošovky, ubezpečte sa, že ich vaše oči dobre znášajú, to isté platí aj o roztoku na šošovky.
  • Pri silnejšom podráždení oka alebo zápale je potrebné ihneď vyhľadať očného lekára.
  • Ak je to možné, ventilátor v aute používajte čo najmenej, slabý prúd vzduchu namierte radšej na priestor pri nohách a filter v autoklimatizáciách často čistite.
  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín.
  • Pravidelná starostlivosť príp. liečba zvlhčujúcimi očnými kvapkami, príp. masťami bez konzervačných prostriedkov.
x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.