Vhodný opalovací přípravek pro každý typ pokožky
První jarní slunce nejenže hřeje tělo a zlepšuje náladu, ale bez použití opalovacích prostředků také zapříčiňuje předčasný vznik vrásek, a může dokonce vést i ke vzniku rakoviny. Za to je zodpovědné UV záření ve slunečním světle, které kolísá v závislosti na denní době a ročním období. Aktuální hladinu UV záření udává takzvaný UV index. Zatímco od listopadu do února jde o neškodný stupeň 1 a 2, v horách převládá úroveň 3 až 4 stupně, tak v létě stoupá záření na úroveň 10 až 11, v tropech dokonce na 14 až 16.
Všechny otázky i odpovědi ohledně UV záření
Proč je ochrana pokožky před slunečním zářením tak důležitá?
Kožní lékaři velmi zřetelně varují, že naše pokožka nic nezapomíná. UV záření, které na ni dopadne, pokožka ukládá během celého života. Již po pěti spáleních pokožky sluncem u dětí a mladistvých stoupá riziko rakoviny kůže v pozdějším věku o 80 procent. Děti bychom proto měli již od útlého věku zvykat na to, jak moc je sluneční ochrana důležitá. A mladí lidé by si měli toto včas uvědomit a postarat se o to, aby si do druhé poloviny svého života s sebou nepřinesli příliš mnoho hříchů z mládí. Jelikož teprve poté se všechny důsledky UV záření v podobě vrásek, stařeckých skvrn, popraskaných žilek, či dokonce rakoviny kůže projeví. Používání opalovacích prostředků zkrátka patří k nejdůležitějším opatřením proti stárnutí pokožky.
Jaké množství opalovacího prostředku použít?
Vyzkoušejte, kolik krému se vejde do běžného uzávěru lahve. Jen na obličej bychom měli použít čtyřnásobné množství! Proto i samotní dermatologové doporučují, abychom si místo předražených krémů, kterými budeme šetřit, aby nám dlouho vydržely, pořídili nějaký stejně kvalitní za výhodnou cenu. A navíc, po otevření bychom měli opalovací krém většinou vypotřebovat do dvanácti měsíců nebo ještě rychleji, pokud jsme ho nechali déle vystavený slunečnímu svitu a vysokým teplotám, ať už v autě, nebo v tašce u vody, jak je v létě vcelku zvykem. Takže se nebojte ve svém krému doslova vymáchat.
Při nanášení opalovacích prostředků zpravidla zapomínáme na určitá místa na těle. Nejčastěji jde o čelo, temeno (zejména muži s krátkými vlasy či holou hlavou), uši, postranní partie krku a dekolt. Podobně exponovaným místem, které opomíjíme, jsou líce a nos. Ty by měly vždy zůstat ve stínu pod čepkou nebo kloboukem.
Opalovací krémy: Čím se liší?
Obecně se opalovací kosmetika dělí do dvou skupin. Ta první obsahuje minerální filtr s oxidem titaničitým a zinečnatým, který UV záření od kůže odráží. Jelikož filtr neproniká přímo do pokožky, ale ulpívá pouze na jejím povrchu, je mnohem lépe snášen a produkty, které ho obsahují, většinou nezpůsobují alergické reakce. Nevýhodou však je, že na pokožce zanechávají bílý film. Naproti tomu chemické filtry přeměňují UV záření na teplo, vstřebají ho a mohou – naštěstí jen zřídkakdy – vyvolat alergickou reakci.
Ke zvýšení jakési vnitřní obrany proti záření můžeme užívat doplněk stravy s betakarotenem. V přirozené podobě ho najdete například v mrkvi nebo meruňkách. Ani tím se však nevyhnete nutnosti ošetřit pokožku opalovacím krémem.
Jak vysoký ochranný faktor je správný?
Vůbec nezáleží na tom, zda je vaše pokožka spíše světlá nebo naopak tmavší. Ochranu před UV zářením potřebuje každá. Vzhledem k typu pokožky se liší pouze doba vlastní ochrany. Ke kterému typu patří ta vaše, zjistíte podle čtyřstupňové škály. Ochranný faktor udává, jak dlouho můžete zůstat na slunci, aniž by záření pokožku značně poškodilo. Ani lidé s velmi tmavou pokožkou by však neměli používat přípravky s nižším faktorem než 20.
Jaký přípravek použít v závislosti na typu pokožky?
- Jestliže je vaše pokožka přirozeně mastnější, raději dejte ruce pryč od hutných krémů. Mnohem vhodnější pro vás budou lehké gelové textury nebo spreje, na obličej pak můžete použít speciální matující fluid.
- Přesný opak potřebuje zralá nebo suchá pokožka. Ty vyžadují použití mastnějších produktů. Výživné složení například s olivovým olejem jim dodá dostatečnou hydrataci.
- Citlivá pokožka někdy špatně snáší parfemovanou kosmetiku s barvivy a konzervačními látkami v konvenčních produktech s chemickými filtry. Pokud je to i váš případ, použijte raději přípravek s minerálními filtry.
Mohu svou pokožku připravit na slunce v soláriu?
Připravit pokožku na léto v soláriu není moc dobrý nápad, protože čisté UV záření zodpovídá za všechna jmenovaná poškození pokožky. Všichni známe, minimálně od pohledu, pokožku ze solária – bývá suchá a vrásčitá. Na jaře se spíše vyplatí postupně si zvykat na přirozené slunce, protože opálená kůže má delší vlastní ochrannou dobu než ta vybledlá. Stačí každý den vyrazit v bezpečné hodiny někam do přírody nebo si posedět na zahradě, balkonu či terase. Kromě lepší nálady se nám také zvýší produkce vitamínu D. I v tomto případě však platí, že nesmíme zapomínat na opalovací krém a pobývat musíme hlavně ve stínu.