Active Beauty
Vonné látky: Skutečně nás feromony ovlivňují?
doba čtení: min

Vonné látky: Skutečně nás feromony ovlivňují?

Feromony údajně ovlivňují nejen to, zda někoho máme rádi a „dobře nám voní“, ale také zodpovídají za to, do koho se zamilujeme. Co vězí za tímto mýtem?

Vonné molekuly, takzvané feromony, mají ovlivňovat, koho považujeme za atraktivního a do koho se zamilujeme. V dnešní době dokonce existují parfémy, které tyto látky obsahují, čímž nám mají zajistit neodolatelnost. Jenže dosud nebylo prokázáno, zda feromony skutečně existují. Jisté však je, že feromony obklopují četné mýty.

Dělají nás feromony neodolatelnými? 4 mýty o vonných látkách

  1. Feromony ovlivňují, do koho se zamilujeme

Láska prochází nosem: Pod tímto mottem se konají takzvané feromonové večírky. Jejich průběh je přesně tak bizarní, jak to zní – ženy čichají k tričkům potencionálních partnerů a hodnotí je na základě jejich vůně. Lidé, kteří si vzájemně voní, se následně seznámí. Teze: Ženám i mužům nejlépe voní protějšek, který má co nejprotikladnější geny. Z evolučního hlediska by to mělo zvýšit pravděpodobnost bezproblémového otěhotnění a narození zdravých dětí. Někteří sexuologové také předpokládají, že užívání hormonů, například formou antikoncepce, může ovlivnit ženské smysly a tím pádem také výběr partnera. Partner s podobným imunitním systémem je pro ně pravděpodobně přitažlivější. Vědecké důkazy pro to však neexistují.

  1. Lidé se nechávají ovládat feromony

Zatímco u mnohých savců lze prokázat, že feromony fungují jako sexuální lákadlo, stále není jasné, zda se u lidí vůbec vyskytují. Jisté však je, že každý člověk má individuální vůni, která je ovlivněna také geneticky. Často se jedná o směs přirozené tělesné vůně, použitého pracího prostředku, šamponu, deodorantu a parfému. Jak parfémy ovlivňují naše protějšky je však spíše věcí vkusu. Na druhé straně feromony jako zcela jasná vonná molekula mohou – minimálně v říši zvířat – neúmyslně měnit způsob chování.

  1. Parfémy s feromony působí jako afrodiziakum

Uměle vyráběné parfémy, které údajně obsahují feromony, mají působit na lidi afrodiziakálně. Parfémy obsahují domnělé sexuální hormony androstadienon a estratetramol. Účinek však nebyl v tomto případě prokázán. V roce 2017 zveřejnila University of Western Australia studii, v níž testovala, zda dva feromony běžně používané v parfémech skutečně mění vnímání atraktivity. Výsledek: Vonné molekuly na to neměly žádný měřitelný vliv. Možná některým fanouškům takových parfémů jen stačí, že věří účinku, takže vystupují sebevědoměji a působí atraktivněji?

  1. Feromony zvyšují neodolatelnost

Ačkoliv působení feromonů není prokázáno: U žen a jejich vůně hraje roli také fáze cyklu, v níž se nacházejí. Hormony v daných fázích totiž ovlivňují, jak ženy vnímají vůně, tudíž které muže považují za atraktivní. Důvodem je testosteron. Studie ukázaly, že když žena ovuluje, nevnímá pot muže jako odpudivý. Dalším mýtem je, že také ženy vyzařují během plodných dnů vonné látky, díky nimž jsou pro muže atraktivnější.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.