Wellness v dobách našich babiček
Luxus v jednoduché podobě, ale přesto efektivní? Poplujte s námi proti proudu času do dob, kdy do lázní jezdily naše babičky. Tehdejší atmosféra se v některých rezortech zachovala dodnes.
Už více než 2.000 let využívají lidé prospěšných účinků vody, páry, chladu i tepla na očistu svého těla i duše. Staří Řekové stavěli působivé lázně s mnoha malými i většími bazény, které zároveň sloužily jako místa setkávání. Po namáhavé práci si tak mohli odpočinout a popovídat.
Blahodárné wellness zkrátka není výdobytkem moderní doby. Samotný pojem se poprvé objevil asi kolem roku 1654. Dlouhou tradici koupelí a lázeňských
rituálů má také Rakousko, kam se můžeme jednoduše vydat na víkend i delší dovolenou.
Odpočinek v bazénu
Lázně dříve sloužily nejen k očistě, ale také k léčbě nemocí a výměně klepů, které každý během dne nasbíral. V dnešní době jsou lázeňské rezorty spíše vzácné.
Selské lázně
Lázně v Karlbadu v Korutanech patří k posledním svého druhu. Zhruba již 300 let relaxují lidé uprostřed historického dvora v nadmořské výšce 1.700 metrů. Jednoduché, ale účinné relaxační metody se tu neliší od těch, které využívali lidé v 17. a 18. století. Již dlouho před koupelovým zážitkem se začnou nahřívat kameny pomocí ohně. Po více než dvou hodinách pak putují rozžhavené do ledové pramenité vody.
Koupací sezóna: Od poloviny června až do poloviny září. Po koupelích můžete strávit noc v útulných pokojích. Toto proslulé místo se však těší z vysoké přízně nových i stálých návštěvníků, takže pobyt je potřeba si zamluvit hodně dlouho dopředu. Přijít si sem odpočinout však můžete i v rámci organizované prohlídky biosférického parku Nockberge.
Jezerní lázně
Rovněž dlouhou tradicí se pyšní lázně u jezera Millstätter See. Už kolem roku 1870 tu vznikly velmi jednoduché dřevěné stavby přímo u jezera. V roce 2012 byl otevřen zcela nový rezort. Díky jeho šarmu a vzhledu vzpomínajícím na původní kořeny se přenesete do dob minulých, kdy tu odpočívali samotní monarchové. Pasivní stavba s mnoha lokálními materiály nabízí sauny, relaxačnímístnosti a vyhřívaný venkovní bazén, ze kterého se vám naskytne úchvatný pohled na okolní jezero orámované horami.
Nezaměnitelná atmosféra: Lázně Millstatt nabízejí zhruba 1.000 metrů čtverečních k odpočinku a zároveň ubytování pro asi 150 hostů. Zakoupit si můžete celodenní vstupenku a různé denní lázeňské balíčky, rezervovat si můžete exkluzivní panoramatický salonek anebo účast na dámském saunovém rituálu či saunování za úplňku.
Vídeňská lázeňská kultura
Již ve středověku nabízela Vídeň svým návštěvníkům i obyvatelům spoustu možností ke koupání. Nejčastěji tu lidé k očistě a léčbě využívali parní lázně. Kvůli moru zde však lázeňská kultura ustala. Později tu opět oživly lázeňské domy s léčivými koupelemi, vyhřívanými plaveckými halami a vířivkami.
Veřejné koupání
Některé z veřejných lázní s historií dýchajícím prostředím jsou přístupné dodnes. Lázně Amalienbad vznikly mezi lety 1923 – 1926 a tehdy patřily k největším v Evropě. Plavat tu můžete v secesních prostorách pod skleněnou střechou a potit se v saunách. Stejně tak lázně Jörgerbad mají prosklenou kopuli, takže sluneční paprsky se zrcadlí v křišťálové vodě, ze které se můžete přesunout do saunových a parních komor. Vystavěny byly v roce 1914, takže patří k nejstarším krytým lázním ve Vídni.
Městské sprchování
Pro Vídeň jsou však typické také městské sprchy, známé pod pojmem Tröpferlbäder. Pocházejí z dob, kdy většina domů neměla vlastní koupelnu a hygienické návyky byly na velmi nízké úrovni. Proto nenabízely tyto sprchy odpočinek, ale především možnost umýt se. Dnes je většina těchto objektů již uzavřena, ale hrstka z nich přežila. Některé byly obohacené také o sauny, jako například Apostelbad, Einsiedlerbad nebo Währinger Bad.
Tip: Lázeňský dům Sargfabrik vznikl v roce 1996 v tehdejší továrně. K odpočinku tu zvou sauny, tepidarium i whirpool. Členové si platí roční nebo měsíční poplatek, za který mohou využít služeb kdykoliv během otevírací doby. V současné chvíli je kapacita zcela naplněna, můžete se však zapsat na čekací listinu. Dobrou alternativu představují koupací eventy pro veřejnost, které se konají několikrát v měsíci. Kromě toho lze také využít speciálních programů jen pro ženy, například takzvané Venus im Bade nebo orientální večer.
Senné lázně
Také senné lázně mají za sebou v Rakousku dlouhou cestu. Původně vznikl zvyk koupání v seně na pastvinách v dnešním jižním Tyrolsku. Když tamní rolníci totiž po celodenním sekání trávy a vysilujícím obdělávání půdy ulehli do kupky čerstvého sena, cítili se ráno opět svěží a plní energie. Pozitivní vliv vychází z éterických olejů obsažených v usušených lístkách, květech a bylinkách v seně. Čím ve větší nadmořské výšce leží pastvina, ze které pochází seno, tím hodnotnější a účinnější seno je.
Použití sena
Ve wellness rezortu Tuffbad v Lesachtalu seskupili vědomosti našich předků o pozitivních účincích sena a přetavili je mimo jiné například do senné postele. Každé dva roky se seče tráva na hoře Riebenkofel ve výšce přes 2.000 metrů, která se následně suší na seno. Éterické oleje z intenzivních léčivých rostlin pronikají kůží a dýchacím systémem do těla a uvolňují klouby a kosti.
Díky senu prosluly také lázně Meran v jižním Tyrolsku. Relaxační efekt sena tu ještě zvyšuje vodní lůžko, na kterém si návštěvník odpočine. Jemné pocení během terapie ještě rozdmýchá vonné oleje ze sena a zvýší jejich účinek.
Léčivé štoly
Vytesané skály, ve kterých se dřív těžilo zlato a stříbro, dnes slouží jako místnosti pro nejrůznější terapie. Jejich jedinečné a léčivé klima stimuluje především dýchací cesty.
Skalní terapie
Za terapií ve štole v lázeňském městě Bad Gasteiner musíte projít asi 2 kilometry skálou. Ve štole je příjemné teplo a přidružená vlhkost vzduchu a poloha 1.270 nadmořských metrů aktivují přirozené samoléčebné procesy v těle.
Štola ve štýrském Oberzeiringu a štola Friedrich v Bad Bleibergu ve vyznačují především svým vlhkým mikroklimatem. V obou štolách se průměrná roční teplota pohybuje kolem 8 °C a je zde velká vlhkost vzduchu.
Tip na dovolenou: Odpočinek v historických prostorách
Lázeňské město Budapešť
Maďarskému hlavnímu městu Budapešti se občas přezdívá lázeňské město. Není divu, protože tak bohatou nabídku termálních lázní a léčivých pramenů nenabízí žádné jiné místo na světě. Z téměř 120 pramenů a zdrojů tu denně tryská kolem 70 milionů litrů vody. Aktuálně tu můžete využít téměř 20 léčebných lázní. K těm nejkrásnějším lázním patří Rudas, Gellért a Király.
Důvěrně známá domovina
I Česko oplývá kouzelnými místy, která vás pohltí svou atmosférou. Kde dříve odpočívali státníci a aristokraté, si dnes můžeme užít pečující rituály i my. Za impozantními architektonickými lázeňskými budovami nemusíme jezdit příliš daleko. Po celé naší zemi se nachází kolem 30 míst, kde můžete využít blahodárných účinků minerálních vod, rašeliny nebo přírodních plynů. Mezi nejznámější města patří Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Unikátní lázně v Jáchymově se svou specializací na léčbu pomocí radonové vody patří k nejstarším na světě a Teplice jsou dokonce nejstarším lázeňským městem ve střední Evropě.
Pohled do vídeňských Amalienbad z roku 1927
Odpočinek v prostředí dýchajícím historií nabízí lázně Gellért v Budapešti