Zdravé pocení: Saunování tělu prospívá
Když venku mrzne, nabízí útulné teplo sauny vítanou změnu. Při saunování navíc můžete zmírnit stres, posílit imunitní systém a dosáhnout úžasných zkrášlujících efektů.
Nejpozději ve chvíli, kdy už nám začne zima připadat dlouhá a postupně zaplaví celé naše tělo, toužíme po malém odpočinku v teple. Finské přísloví praví: „Když jsi nemocný, jeď na venkov, když chceš zůstat zdravý, běž do sauny.“ Den strávený ve wellness nebo pohodový večer v sauně jsou ideálním programem pro zlepšení nálady i hýčkání vlasů, pokožky a těla. Kromě toho má saunování řadu pozitivních účinků na tělo, za což vděčíme rychlé změně teploty, podobně jako je tomu u střídavého sprchování.
Těhotná v sauně?
Pokud je žena v saunování již zběhlá, nemusí se ho zříkat ani v těhotenství. Bez předchozích zkušeností je však vhodnější první tři měsíce počkat, jelikož její oběhový systém je již tak dost namáhaný, takže je lepší se poradit se svým gynekologem. A v případě rizikového těhotenství je saunování bohužel tabu.
Do sauny s dítětem?
Chodit do sauny se obecně doporučuje dětem od třech let, případně když již nenosí plenky. Avšak děti by se měly chodit potit pouze v doprovodu dospělé osoby, jež má se saunováním zkušenosti. Pokud začne být dítě neklidné, značí to, že jeho tělo má tepla již dost.
Proč je pro nás saunování tak zdravé
- Imunitní systém:
Díky teplu v sauně se cévy rozšiřují, takže celé tělo je lépe prokrvováno. Vysoká okolní teplota stimuluje tělesnou teplotu, která reaguje aktivací imunitních buněk. Pravidelné saunování tak pomáhá posilovat imunitní systém. Takže jím lze také předcházet nachlazení. Z dlouhodobého hlediska je však potřeba v takovém případě navštěvovat saunu pravidelně alespoň po dobu šesti měsíců.
Ale pozor: Nachlazení nelze vyléčit tím, že půjdete do sauny. Právě naopak, při již rozběhlém nachlazení může být dokonce kontraproduktivní. Protože už tak oslabený imunitní systém se potřebuje soustředit na zotavování těla, a ne bojovat s namáháním oběhového systému.
- Oběhový systém:
Z pravidelných návštěv sauny neprofituje pouze imunita, ale celkový organizmus. Naše cévy se roztahují, když jsme v teple, a znova se stáhnou, když se zchladíme. Tato souhra skvěle stimuluje kardiovaskulární systém.
- Pokožka:
Kolem třech milionů potních žláz pracuje na ochlazování pokožky. Při saunování se zlepšuje prokrvování a okysličování těla, což přispívá k hladké a zářivé pokožce. Tajný tip: Pokožka lépe absorbuje účinné látky ještě nějakou chvíli po saunování. Proto se vyplatí si po opuštění sauny nanést pleťovou masku a ještě vlhkou pokožku hydratovat vyživujícím tělovým mlékem.
- Metabolismus:
Pouhým saunováním sice nezhubnete, ale alespoň díky němu podpoříte svůj metabolismus. To vám může pomoci, pokud chcete udržovat zdravý životní styl s vyváženou stravou.
- Uvolnění:
Každý člověk odpočívá jiným způsobem. Jedna věc je však jasná: Saunování pomáhá snižovat stresové faktory a zvyšuje produkci hormonů štěstí, jako je serotonin nebo endorfiny. Většina lidí si tak v sauně dokonale odpočine. Pravidelné návštěvy sauny mohou také pomáhat při poruchách spánku a bolestech hlavy.
- Regenerace svalů:
Saunování nejenže uvolňuje křečovité svaly, ale také pomáhá předcházet jejich napětí a bolesti, proto patří saunování k oblíbeným rituálům sportovců. Po konzultaci s lékařem může sauna pomáhat také lidem s astmatem, protože stažené dýchací svaly se díky teplu uvolní.