Active Beauty
Zhluboka se nadechněte
doba čtení: min

Zhluboka se nadechněte

Ačkoliv by se to na první pohled nemuselo úplně zdát, rostliny oplývají obdivuhodnou moudrostí. Produkují vonící éterické oleje, aby od sebe odehnaly všechny škůdce, bakterie, viry a plísně. Lidé
však mohou z těchto olejů profitovat. Vonné látky přes nos vniknou do našeho mozku, přesněji do limbického systému, který se podílí na zpracování emocí a paměti. A právě zde vykonají látky svou práci. Nejdříve však musí být pomocí destilace oddělené z rostliny a od ostatních látek. Jedná o velmi náročný proces, během kterého se spotřebuje vysoké množství rostlinného materiálu.

Zabalená síla

Éterické oleje obsahují až 400 prozkoumaných složek. Právě díky tomu má každý olej trochu jiné účinky. K základním esencím v aromaterapii patří eukalyptus, který jednak pomáhá při dýchacích
potížích, ale také napomáhá při hojení ran, migréně a podporuje koncentraci.

Zatímco pomocí levandule dosáhneme zklidnění, uvolnění a zbavíme se úzkosti, máta peprná a rozmarýn v nás probudí aktivitu, energii a zlepší koncentraci. Tymián působí silně antibakteriálně a často bývá používán při aromaterapii jako antibiotikum. Meduňkový olej se doporučuje proti herpetickým virům a oparům. Pokud vás trápí nevolnosti nebo žaludeční potíže, sáhněte po bazalce, která mimochodem také odpuzuje hmyz. Jeden z nejvšestrannějších esenciálních olejů, který uklidňuje, tlumí bolesti a podporuje hojení, je heřmánek. A v tomto výčtu bychom mohli ještě dlouho pokračovat.

Léčba pomocí vůně

Inhalace se využívá například v psychoterapii jako podpora léčby různých psychosomatických onemocnění. Ale všichni jistě také známe například inhalaci při rýmě, kdy nám pára z horké vody s kapkou éterického oleje dokáže uvolnit dýchací cesty. Aroma masáž nás zase při správném provedení a vhodně zvoleném oleji dokáže zbavit křečí, uvolní ztuhlé svaly a posílí imunitu.

Čeho můžeme pomocí přírodních vůní dosáhnout, přibližuje kvalifikovaná zdravotní sestra Klára na příkladu ze své praxe: „Měla jsem pacienta, který byl již velmi starý a byl odkázaný na pomoc druhých. Dříve velmi rád trávil svůj čas v lese, což později již nebylo možné. Díky éterickému oleji s vůní smrku jsme mu mohli les přinést přímo na pokoj. Bylo vidět, jak se tento pán najednou rozzářil a zlepšila se mu nálada.“ Stejně pozitivním způsobem mohou právě na pacienty v nemocnicích působit také vůně pomerančů a bergamotu. Stačí nakapat pár kapek oleje na kapesník a poté k němu přičichávat.

Kromě této schopnosti podpořit naši léčbu nebo pomoci k dobré náladě najdou éterické oleje nepopiratelné uplatnění také ve wellness sektoru. Seveřané kdysi pokládali na rozpálená kamna snítky rostlin, jejichž vůně prostoupila nejen celým prostorem, ale také tělem, kde podporovala očistný proces. Na jaře nám v podobě aroma masáže nebo detoxikačního zábalu vdechnou
rostliny novou sílu.

Samozřejmě, že také docela běžně používáme oleje k provonění pokojů. Čerstvý jarní vánek vám i mezi čtyři stěny vnese rozmarýn a citron. Čistě přírodní oleje se hodí také pro použití v kuchyni. Esence jako vanilku, pomeranč nebo mandarinku jednoduše získáme ze slupky a můžeme je využít například při pečení.

Pozor na kvalitu

Při nákupu éterického oleje je dobré dávat si pozor na pár bodů, především tehdy, neplánujete-li olej použít k provonění bytu, ale přímo na tělo anebo do pokrmu. Nejdůležitější je, aby byl olej vyroben z čistě přírodních látek nebo se jednalo o čistě éterický olej. Znamená to, že takové produkty jsou skutečně přírodní a ne, že přírodu pouze napodobují. Podstatný je také údaj, že se hodí pro aromaterapii. Dalšími záchytnými body, na které se při nákupu soustřeďte, je datum minimální trvanlivosti, stejně jako ze kterých rostlinných částí je olej vyroben nebo správné
botanické označení.

Abychom dokázali využít moudrost rostlin ve svůj prospěch, musíme se o nich nejprve také naučit. Určité oleje bychom například neměli používat pro osoby s citlivou pokožkou, pro lidi trpící problémy s dýcháním anebo pro malé děti, protože dané oleje mohou mít nepříjemné vedlejší účinky. Proto pokud si nechcete pár kapkami oleje pouze provonět domov, ale rádi byste jej použili například pro masáž, pečlivě si rozmyslete, po kterém éterickém oleji sáhnete.

Jaro s aromaterapií

Koupel

Aroma koupele mohou rozpohybovat látkovou výměnu v těle. Povzbuzujícím účinkem oplývají vůně pomeranče, citronu, rozmarýnu a jalovce. Večerní koupel s levandulí nebo mandarinkou červenou naopak podpoří zklidnění a uvolnění. Éterické oleje potřebují nějaký emulgátor, aby se co nejlépe propojily s vodou. Proto nejprve smíchejte pět až deset kapek oleje se šálkem mléka, trochou medu nebo mořskou solí a až poté dejte tuto směs do vany s vodou.

Sprcha

Toto použití vonného oleje dokáže z těla vyhnat počínající jarní nachlazení. Po teplé sprše se póry v pokožce otevřou, takže účinné látky mnohem snadněji proniknou do těla. Ještě ve sprše rozetřete po mokrém těle olej bojující proti nachlazení a následně se ještě jednou, tentokrát již bez sprchového gelu, důkladně opláchněte, aby teplá pára vykonala své blahodárné působení. Tento způsob použití neaplikujte u malých dětí.

Zábal

Například pro jaterní detoxikační zábal se nejvíce hodí citronový olej. Smíchejte pár kapek oleje s trochou mořské soli a vsypte do co možná nejteplejší vody. V té namočte poskládaný ručník, nechte nasáknout a důkladně vyždímejte. Poté položte tento ručník na břicho v oblasti jater. Omotejte suchým ručníkem a v případě potřeby klidně ještě přiložte teplou nahřívací lahev. Pozor: Citronový olej může v ojedinělých případech v kombinaci s horkou vodou podráždit pokožku. Proto doporučujeme po aplikaci zábalu pokožku ještě ošetřit třezalkovým olejem.

Masáž

Při aroma masáži se aplikuje olej přímo na pokožku a důkladně se do ní vtírá. Jen tak se může dobře vsáknout a optimálně rozvinout své účinky. Kterou vůni masér použije, závisí na aktuálním stavu klienta. Růže v člověku podpoří pocity lásky, komunikace a vzájemné soudržnosti. Vůně jako bergamot nebo mandarinka červená zase zlepšují náladu. Vanilka evokuje pocit bezpečí. Na jaře se doporučují stimulující éterické oleje s vůní rozmarýnu nebo máty peprné. Pokud nemáte na masáž čas, stačí ráno po sprše vetřít do pokožky voňavý tělový olej, který vás povzbudí do celého dne.

Inhalace

Při malátnosti a únavě nás může povzbudit tzv. suchá inhalace s éterickým olejem. Pokapejte olejem suchý kapesník, který přiložte k nosu a několikrát se zhluboka nadechněte nosem. Pokud vás trápí vysoké pracovní tempo a neustálý stres, můžete pomocí této inhalace s levandulovým olejem a vědomého a klidného dýchání do břicha dosáhnout zklidnění a uvolnění.

Aroma oleje doma i na cestách

Rozmarýn, máta peprná, bergamot, jalovec, pomeranč, grapefruit nebo citron vás spolehlivě osvěží a povzbudí, kdykoliv to budete potřebovat. Oleje můžete použít buď jednotlivě, nebo je také smíchat.

Možnosti použití:

Doma: Vmasírujte ráno po sprše do pokožky tělový olej, do nějž přidejte pár kapek éterického oleje.

Na cestách: Noste v kabelce malou lahvičku s éterickým olejem a kdykoliv během dne k ní jednoduše přičichněte.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.