Active Beauty
Co smím jíst v těhotenství?
Text: Christina Omlor
doba čtení: min
Konečně jasno

Co smím jíst v těhotenství?

Sushi, salám, sýr a steak, a nejlépe všechno najednou: Někdy trápí ženy v těhotenství zvláštní chutě. Zároveň by se měly vyvarovat některých potravin. Co by měly těhotné ženy jíst a čeho se raději vzdát?

Sedíte s přáteli ve své oblíbené restauraci, chcete oslavit radostnou zprávu o blížícím se příchodu miminka - a téměř zapomenete na radost, protože pročítáte jídelní lístek...Co z toho smím jako těhotná ještě jíst? Co bych si nyní raději neměla dávat? Zorientovat se v džungli potravin, které jsou v těhotenství vhodné a které ne, není snadné. Koneckonců, děťátko jí s vámi. Ale nemějte obavy: Jakmile se cvrček narodí, vše se změní - alespoň co se jídla týče. Může se stát, že se miminko samo rozhodne, kdy začne s přikrmováním: Nebude chtít jíst kaše, ale bude se držet dnešního trendu a vyzkouší rovnou metodu BLW - tedy chce jíst jako dospělí.

Do té doby je pro nastávající maminky nejlepší, pokud budou dodržovat několik jednoduchých základních pravidel. (Mimochodem tyto tipy pomáhají i proti nevolnosti v těhotenství.)

Co byste neměla jíst (a pít) během těhotenství

Alkohol

I nejmenší množství alkoholu může ovlivnit vývoj mozku a nervů nenarozeného dítěte. Proto je třeba se alkoholu zcela vyhnout! Dávejte pozor na to, že i některé potraviny mohou obsahovat alkohol. Těm se také raději vyhněte.

Syrové, tepelně neupravené potraviny

Patří mezi ně výrobky ze syrového mléka, nedovařená vejce a neúplně tepelně upravené nebo uzené maso, ryby a syrová zelenina. Nejde o jednotlivé skupiny potravin, ale o riziko kontaminace zárodky a kontaminanty. Mořské plody mohou být například kontaminovány listeriózou nebo rtutí, steaky a zelenina jsou někdy nositeli toxoplazmózy nebo salmonely. Preventivně se vyhýbejte také masovým salátům a syrovým uzeninám.

Balené saláty a sendviče

Balené saláty a sendviče jsou tabu, i když jsou tak chutné a praktické. Možnost výskytu zárodků je zde obzvláště vysoká, protože již připravené suroviny a řezné hrany poskytují dostatek prostoru pro jejich rozvoj. Nastávající maminky by si proto měly raději připravovat vlastní čerstvé saláty a sendviče.

Chléb a pečivo

Preventivně se vyhněte veškerému pečivu, které obsahuje syrové mléko. Ačkoliv je to smutné, devět měsíců platí „smetanové koblihy, sbohem!“ Když už mluvíme o smetaně: šlehačku je lepší jíst jen tehdy, když je opravdu čerstvá.

Ostatní nápoje

V podstatě existuje jen několik nápojů - kromě alkoholu - které jsou pro těhotné ženy nevhodné. Do této malé skupiny patří pouze všechny nealkoholické nápoje, které překračují denní množství kofeinu 300 miligramů, nebo neohřívané džusy ze stánků.

Co mohu jako těhotná tedy vlastně jíst?

Vzhledem ke všem zákazům, se může zdát obtížné zjistit, co ještě smíte v těhotenství jíst. Zvláště pokud byly uzeniny, maso a ryby dosud součástí vaší vyvážené stravy.

Mléčné výrobky jsou bezpečné, pokud byly vyrobeny z „pasterizovaného mléka“ nebo jsou opatřeny označením „pasterizováno“. Mléko je v tomto případě zahřívané na takovou teplotu, která zničí všechny možné zárodky. To se týká také krájených a tvrdých sýrů. Balený sýr feta nebo průmyslově vyráběný tvaroh nejsou také žádným problémem.

Maso není problematické, pokud je propečené. Patří sem vařené klobásy i vařená šunka. To samé platí ostatně i pro mořské plody a ryby. Pokud jsou vařené, například losos nebo pstruh, nebo v konzervě, můžete je zařadit do svého jídelníčku.

Zelenina a ovoce by měly být pro jistotu dobře omyté (vodou o teplotě nad 70 stupňů) nebo oloupané. Kdo má raději ovoce nebo zeleninu jako smoothie, může být také v klidu. Průmyslově vyráběné jsou pro těhotné absolutně bezproblémové.

Nápoje: Voda z kohoutku a minerální voda stejně tak jako neslazené ovocné čaje a mléko z rostlinných produktů jsou naprosto bezpečné. Co se týče nápojů obsahujících chinin jako například tonic, výzkumy se stále rozcházejí. Menší množství by nemělo představovat žádný problém, teprve jeden litr denně nebo více by mohl mít vliv na nenarozené miminko. V případě kávy se nyní nedoporučuje pít více jak tři šálky denně. Zda větší množství kofeinu vede opravdu k tomu, že se děti narodí s podváhou, nelze v současné době na základě dostupných studí s jistotou zodpovědět.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.