Co vás čeká, pokud chcete mít děti později
Prodloužit si studium a získat lepší vzdělání, touha předtím ještě něco zažít, být finančně zajištěná, budovat svou kariéru, najít si vhodného partnera... to jsou některé z faktorů, které vedou ženy k rozhodnutí stát se maminkou až v pozdějším věku a přispívají k tomu, že těhotenství ve 40 letech dnes už není výjimkou.
1. Jaká je pravděpodobnost, že žena otěhotní po čtyřicítce?
S rostoucím věkem plodnost neustále klesá. Od 40 let věku je pravděpodobnost otěhotnění v každém cyklu přibližně 5–10 %. Důvodem je snížení ovariální rezervy, jinými slovy množství vajíček. Počet vajíček je dán již při narození a není možné ho následně zvýšit. Jak rychle dojde k vyčerpání ovariální rezervy, se u každé ženy liší. S rostoucím věkem také klesá kvalita vaječných buněk, což zvyšuje riziko potratu nebo genetických abnormalit.
2. Je těžší otěhotnět ve 40?
Od věku 35 let začíná plodnost už postupně klesat, přičemž křivka směřuje prudce dolů. V důsledku poklesu zásoby vajíček a nástupu hormonálních změn už ovulační cykly, tj. cykly při kterých dochází k ovulaci, nenastávají tak často. Také kvalita vaječných buněk rozhoduje, zda dojde k oplození vajíčka. Dalším faktorem je, že u starších žen dochází k četnějším genetickým abnormalitám jednotlivých vajíček, oplodněná vajíčka se v těchto případech často dále nevyvíjejí a těhotenství končí v již začátečních fázích.
3. Jaká zdravotní rizika se pojí s pozdějším těhotenstvím?
O tom, zda se jedná o zvýšené riziko, rozhoduje mimo jiné také zdravotní stav ženy. Čím je žena starší, tím častěji se mohou objevit komplikace, jako je gestóza, preeklampsie (těhotenská otrava), kardiovaskulární onemocnění, těhotenská cukrovka, genetická onemocnění dítěte (např. trizomie 21) nebo dokonce potraty či porody mrtvého plodu. V každém případě jsou zde nutné pravidelné kontroly a intenzivnější péče. Vyšší riziko hrozí také ženám, které se rozhodnou pro umělé oplodnění. V důsledku hormonální stimulace před umělým oplodněním mohou nastat komplikace, jako je hyperstimulační syndrom nebo tvorba krevních sraženin, což může vést k trombóze. Pokud je žena v dobré fyzické kondici a má správné stravovací návyky, těhotenství ve 40 letech pro ni obecně nepředstavuje zvýšené riziko.
4. Co vám může pomoci, pokud se rozhodnete otěhotnět po čtyřicítce?
Základním předpokladem je zdravý životní styl, dostatek pohybu a vyvážená strava. Vyhýbání se stresu, dostatek spánku a absence alkoholu a nikotinu mají příznivý vliv na zdraví. Ke kvalitě vaječných buněk může přispět i dodatečné užívání doplňků stravy, jako jsou omega-3 mastné kyseliny.
Pokud i přes pravidelný sex nedojde do šesti měsíců ke spontánnímu otěhotnění, měla by se žena poradit se svou gynekoložkou nebo gynekologem. Hormonální analýza může rychle objasnit hormonální stav. V případě potřeby lze také vyhledat podpůrná opatření. Konzultace na klinice pro asistovanou reprodukci může pomoci při hledání všech dostupných možností.
5. Co říkají statistiky? Kolika ženám se podaří otěhotnět po čtyřicítce?
U mladých zdravých párů do 35 let, které mají pravidelně nechráněný sex, je pravděpodobnost otěhotnění během cyklu zhruba 20%. Ve většině případech tedy dojde k otěhotnění do jednoho roku. Pravděpodobnost otěhotnění se však s rostoucím věkem snižuje a u 40leté ženy to na cyklus činí obvykle už jen 5–10 %. Stále více žen však svou touhu mít děti odkládá z profesních a kariérních důvodů, takže věk matky v době prvního těhotenství v posledních letech stále narůstá.