Odpovědi na důležité otázky o minerálních opalovacích krémech
Ochrana před sluncem chrání pokožku před poškozením a předčasným stárnutím. Minerální opalovací krémy se prosadily jako přirozenější alternativa běžných opalovacích krémů. Jsou založené na fyzikálních filtrech a jsou vhodné zejména pro citlivou pokožku a jemnou dětskou pokožku. Zeptali jsme se dermatoložky, co minerální opalovací krémy umí a na co byste si měli dát pozor.
Dr. Katharina Medek je dermatoložka na Uniklinikum Salzburg. Pro ACTIVE BEAUTY vysvětlila, jak funguje minerální opalovací krém.
Co je minerální opalovací krém?
Jedná se o přírodní alternativu k běžnému opalovacímu krému s chemickým UV filtrem. Minerální opalovací krém pokožku chrání, aniž by docházelo k chemické reakci s povrchem kůže. Místo chemických UV filtrů pracuje s fyzikálními UV filtry, které nepronikají hlouběji do pokožky. Drobné minerální částice se sice mohou hromadit ve zrohovatělé vrstvě kůže, ale odtud nemohou proniknout do organismu. To znamená, že nemohou způsobit žádné změny v metabolismu, hormonální rovnováze nebo buňkách – i tak je ale toto téma stále předmětem rozporuplných diskuzí.
Jak funguje minerální ochrana před sluncem?
Fyzikální UV filtry mineráních opalovacích krémů jsou drobné částice, obvykle na bázi oxidu zinečnatého nebo oxidu titaničitého. Po nanesení krému nepronikají do pokožky, ale zůstávají na jejím povrchu. Tímto způsobem vytvářejí přirozenou ochranu mezi pokožkou a slunečním zářením. „Ochrana před sluncem vzniká tím, že částice odrážejí, rozptylují a v menším množství absorbují dopadající sluneční záření,“ vysvětluje dermatoložka.
Jaké výhody má minerální opalovací krém?
- přírodní ochrana před sluncem bez chemických filtrů
- bez parabenů, silikonů, konzervačních látek, parfemace atd.
- pečující účinky díky rostlinným olejům a extraktům
- mnoho produktů je veganských a neobsahují mikroplasty
- působí ihned po aplikaci
Pro koho je vhodný minerální opalovací krém?
Minerální opalovací krém je vhodný pro každého, kdo nechce používat opalovací krém s chemickým UV filtrem. Alternativní ochrana před sluncem je vhodná zejména pro kojence, malé děti a těhotné ženy, ale i pro lidi s citlivou pokožkou, alergiemi nebo s atopickým ekzémem. Podle dermatoložky lze minerální opalovací krém používat i při prvních stadiích růžovky, pokud se na kůži ještě netvoří puchýřky.
Proč je minerální opalovcí krém vhodný zejména pro miminka a malé děti?
Obecně by kojenci a malé děti do věku dvou let neměly být vůbec vystaveni přímému slunci. Dermatoložka doporučuje, aby minimálně do prvního roku života nosila miminka oblečení s UV ochranou a tím byla chráněna před přímým slunečním zářením. Samozřejmě, že i v létě trávíte s těmi nejmenšími čas venku. V takovém případě je minerální opalovací krém vhodnou volbou i pro miminka a malé děti až do školního věku. „Je to hlavně proto, že částice nepronikají do organismu a nemohou vyvolat alergické reakce,“ říká Dr. Katharina Medek. Další praktickou vlastností opalovacího krému pro kojence a děti je, že minerální opalovací krém začíná působit ihned po nanesení, a proto chrání pokožku okamžitě, i při průběžném opětovném nanášení.
Pro koho není minerální opalovací krém vhodný?
Minerální opalovací krémy nedoporučujeme při kožním onemocnění růžovka po prvním stadiu, kdy se tvoří puchýřky, a při akné. Také při kožních nedokonalostech, jako jsou pupínky nebo černé tečky, je třeba postupovat opatrně. „Především u pokožky náchylné ke vzniku nedokonalostí může dojít k jejímu zhoršení, protože žlázy, které jsou již ucpané rohovinou a mazem, se ještě více uzavírají“, vysvětluje dermatoložka.
Chrání minerální opalovací krém pokožku stejně dobře jako chemický?
Každý opalovací krém chrání pokožku před poškozením a předchází jejímu nadměrnému stárnutí. S minerálním UV filtrem je však obtížné dosáhnout vysokého faktoru ochrany před sluncem. Minerální opalovací krém má ochranný faktor až 30 pro UVA a UVB (ultrafialové záření). Obvykle se minerální UV filtr kombinuje s chemickou UV ochranou, aby se zvýšil faktor ochrany před sluncem.
Zanechává minerální opalovací krém na pokožce bílý film?
Minerální opalovací krém se roztírá obtížněji než běžný opalovací krém. Při nanesení částice zůstávají na pokožce a lehce ji zbarvují do bíla. U moderních minerálních opalovacích krémů je však tento bělavý efekt již velmi mírný. Bílý film má však i svou výhodu: Přesně vidíte, kam jste již krém nanesli a kam ještě ne.
Obsahuje minerální opalovací krém nanočástice?
Některé minerální opalovací krémy obsahují nanočástice, které usnadňují jejich roztírání a redukují bílý efekt. Produkty s nanočásticemi poznáte na základě povinného označení zkratkou „nano“ v seznamu jejich složení. Zda a do jaké míry mohou nanočástice představovat zdravotní rizika a rizika pro životní prostředí, je stále předmětem debaty. Dermatoložka doporučuje u dětí s podrážděnou nebo poškozenou pokožkou – stejně tak u miminek a malých dětí – používat opalovací krémy bez nanočástic.
Co je lepší: Chemický nebo minerální opalovací krém?
Na tuto otázku neexistuje obecná odpověď. „Každá pleť je jiná a roli hrají také faktory, jako je věk,“ říká dermatoložka. Dospělým obecně doporučuje používat kombinaci opalovacího krému s minerálním a chemickým UV filtrem. Dnes existují chemické filtry, které jsou prověřené, mají dobrou snášenlivost a lze je bez obav používat. Kdy je vhodné začít u dětí používat krém s chemickým filtrem, je stále předmětem debaty. Osobní doporučení dermatoložky: Pro malé děti od jednoho roku doporučuje minerální opalovací krém bez nanočástic. Pokud jsou děti trochu starší, je vhodnější kombinovaná ochrana před sluncem, aby mohly těžit z výhod obou variant.
Jak správně používat minerální opalovací krém?
Jednoznačnou výhodou je, že minerální opalovací krém poskytuje ochranu ihned po nanesení. Na rozdíl od chemického opalovacího krému se nemusí vstřebat. „Po plavání nebo zpocení je nezbytné minerální opalovací krém nanést znovu, a to v průměrnu každé dvě až tři hodiny,“ doporučuje dermatoložka. Naneste na pokožku štědrou dávku krému na opalování. Pro dospělého člověka je v průměru potřeba asi šest polévkových lžic.
Proč je třeba minerální opalovací krém vždy umýt?
Opalovací krémy nejsou pečující produkty. Spolu se sluncem pokožku dodatečně zatěžují a vysušují ji. Proto je důležité je večer opět odstranit. To platí zejména pro dětskou pokožku. „Pokud krém pravidelně necháváte na jemné dětské pokožce přes noc, může ji podráždit a vysušit. Opalovací krém také způsobuje, že na dětské pokožce ulpívají i ty nejmenší částečky nečistot, což může vést ke zvýšené tvorbě pupínků,“ vysvětluje Dr. Katharina Medek.
Jaká je trvanlivost minerálního opalovacího krému?
Na obalu opalovacího krému je zobrazený malý otevřený kelímek. Na něm je uvedena minimální doba trvanlivosti produktu po jeho otevření, kterou stanovil výrobce. Obvykle to bývá dvanáct měsíců.