Opalovací krémy: Ochrana dětí i moří
Je důležité, aby si děti už od útlého věku zvykaly na ochranu před sluncem. Jak moc je však slunce prospěšné? Který opalovací krém pro děti a kojence chrání nejlépe? A existují krémy, které neškodí moři, jezeru nebo řece? Na tyto otázky zasvěceně odpoví odborník.
Během prvních dvanácti měsíců života by dítě nemělo být vystaveno přímému slunečnímu záření. Jak to má fungovat a proč stále existují opalovací krémy pro miminka (samozřejmě i v dm)? Dr. Verena Beck, vídeňská dermatoložka, má pro vás tipy, jak malé děti přivyknout na šetrné zacházení s UV zářením a ochranu před sluncem. (Pokud se objeví alergie na slunce, zde se dozvíte, jak správně reagovat.)
Opalovací krémy pro děti: Osm faktů
Ochrana dětí před sluncem: Co byste měli vědět?
Dětská pokožka je pětkrát „slabší“ než kůže dospělých. Pokud je to možné, měli byste se obecně vyhýbat nejintenzivnějším slunečním hodinám od poledne do zhruba 16 hodin. Pokud jde o opalovací krémy pro kojence a děti, doporučují se produkty s vysokým ochranným faktorem, tj. 50+. Minerální filtry mají velkou výhodu v tom, že účinkují okamžitě po aplikaci a nedostávají se do těla přes kůži. Optimálním doplňkem jsou trička a kalhoty, které nabízejí speciální UV ochranu díky speciálním tkaninám.
Jak dlouho mohou být děti na slunci?
Během prvních dvanácti měsíců života by kojenec neměl být vůbec vystaven přímému slunečnímu záření. Tomu se nelze vždy vyhnout během rodinných výletů nebo dovolené. Proto:
- Kojence v kočárku vždy vybavte slunečníkem a stříškou (zabraňuje také přehřátí), a navíc je chraňte oblečením.
- Hlava, zejména krk a uši, jsou velmi citlivé. Proto by děti měly nosit klobouk nebo čepici s chráničem krku.
- Opalovací krémy by se v prvním roce života měly používat pouze v omezené míře, dětský olej je k tomu nevhodný.
Jak připravit dětskou pokožku na slunce?
Pomalu a s vysokým ochranným faktorem. Kromě toho by měl být opalovací krém přizpůsobený struktuře pokožky dítěte. Děti s velmi suchou pokožkou potřebují speciální pečující složky. Kromě toho by děti měly být od útlého věku zvyklé nosit sluneční brýle, aby si chránily oči.
Co je důležité pro venkovní aktivity?
Při delším pobytu venku opakovaně používejte krém s vysokým ochranným faktorem. Opalovací krémy se také opotřebovávají potem a oděrem – to platí i pro voděodolné přípravky. Při cákání u vody ochrání děti tričko s ochranným UV faktorem a pokrývka hlavy. I zde se paprsky odrážejí všemi směry. V důsledku toho nejsou děti dostatečně chráněné ani ve stínu pod slunečníkem. Totéž platí na horách, záření je tam opravdu silné, zejména když ještě leží sníh. Pro výlety ve vyšších nadmořských výškách doporučuji i tak kombinovat ochranu proti chladu a slunci ve vhodném produktu.
Proč je spálení sluncem tak citlivé v prvních letech života?
Dětská pokožka ještě nedokáže rychle a dostatečně produkovat pigmenty, které jsou považované za přirozenou sebeochranu, a také dokáže jen nedostatečně opravovat poškození způsobené UV zářením. V důsledku toho dochází rychleji k závažnějším popáleninám. Každé spálení navíc zvyšuje pozdější riziko vzniku rakoviny kůže. V případě rozsáhlého zarudnutí by však dítě rozhodně měl ošetřit lékař.