Active Beauty
Porodní asistentka Radka Imbrová
Text: Veronika Jonášová
doba čtení: min
Rozhovor

Porodní asistentka Radka Imbrová

Děti jsou pro ni vším nejen v soukromém, ale i v pracovním životě. Pracuje jako porodní asistentka a laktační poradkyně a o mateřství natáčí také podcasty. S čím se na ni ženy nejvíc obrací? A jaké jsou podle ní největší mýty o kojení?
Kolika dětem jste už pomohla na svět?
Určitě jsou to stovky dětí, i když to nepočítám. Na porodním sále se pohybuji už čtrnáct let a za tu dobu jsem měla v ruce už mnoho miminek.

Vryly se vám nějaké porody do paměti?
Nejvíc si pamatuji první porody, u kterých jsem asistovala. Pak si pamatuji samozřejmě ty porody, které byly těžké a kde šlo třeba i o život. A z některých porodů mi zůstali i přátelé, s některými maminkami se totiž dodnes kamarádím.

Jsou dnes už běžně tátové u porodu?
Rozhodně ano, tatínci chodí k porodům čím dál více. A je běžné, že je nás na porodním sále stále víc. Už totiž začíná být také standardem, že si ženy berou na porodní sál i své vlastní porodní asistentky nebo své duly.

Nabízíte ženám široké spektrum služeb, o co je největší zájem?
Největší zájem je o laktační poradenství a mnoho lidí mě tak i vnímá. Byť já sama se považuji hlavně za porodní asistentku. Věnuji se ale i předporodním kurzům, pomáhám ženám v období šestinedělí a zaměřuji se i na psychomotoriku dětí. Ale o pomoc s kojením je určitě největší zájem. Pomáhám s přípravou na kojení, kontroluji techniky a řeším všechny možné problémy s kojením až po odstavení dětí.

Jak velká část maminek má podle vás problémy s kojením?
Setkávám se primárně s maminkami, které nějaký problém s kojením mají, takže to mám už mírně zkreslené. Ale obecně si myslím, že tak třetina kojících žen má nějaké komplikace. Často jdou však řešit právě konzultací s laktační poradkyní. Radím proto všem ženám, aby kojení nevzdávaly. Často je problém jen třeba ve správné technice, která je velmi důležitá.
Jaké největší mýty kolují o kojení?
Mnoho mýtů panuje například kolem stravy během kojení. Mnoho maminek si myslí, že je dobré preventivně něco vysadit, například nadýmavé pokrmy nebo lepek či laktózu. Některé ženy mají tendenci se striktně hlídat. To je přitom mýtus, základem je opravdu pestrá strava včetně luštěnin, mléka a dalších kvalitních potravin, které kojící mamince dodají energii. Samozřejmě jsou děti, které trpí alergií na kravské mléko, ale takových je jen hrstka. U běžných zdravých dětí radím rozhodně žádné skupiny potravin u kojení nevyřazovat.

A jaké jsou podle vás mýty o mateřství obecně?
Nejvíce jich vidím právě v samotném kojení. Moc se například neví, že kojení komplikují různé zdravotní problémy, které ženy ani neví, že je mají, a o nichž se nemluví. Například problémy se štítnou žlázou mohou být velkou komplikací u kojících žen.

Jak pohled na vaši práci změnilo mateřství?
Zásadně změnilo můj pohled na věc. Hlavně starší dcera mě hodně vyškolila, byla miminko, které moc nespalo. Rozhodně pro mě začátky mateřství nebyly jako z časopisu. Občas jsem si s ní nevěděla rady a pod záplavou hormonů jsem si připadala jako neschopná a cítila jsem selhání. Do toho jsem byla pod tlakem okolí s tím, že jsem přece odborník a měla bych vědět, co a jak. Byla jsem hodně unavená a občas se mi z toho chtělo plakat. Beru to však pozitivně, právě tato dcera mě nasměrovala k tomu, že jsem si rozšířila obzory a věnuji se i dalším tématům, jako je psychomotorika u dětí. Snažím se tak pomáhat rodičům, které trápí podobné peripetie, jež jsem řešila já.

Je podle vás důležité mluvit i o stinných stránkách mateřství?
Mateřství nikdy nejde přesně podle plánu a rodiče si to nesmí vyčítat. Každé dítě je jiné. Dřív se o tom tolik nemluvilo, teď se to naštěstí mění. A to i díky sociálním sítím, kde maminky otevřeně sdílí své zážitky s mateřstvím, a to jak ty pozitivní, tak ty negativní. Je dobré mluvit o tom, že některé děti prostě tolik nespí, mohou být plačtivější a je nutné se připravit na vše. V tomhle vidím přínos sociálních sítí. Ale mění se to podle mě až poslední roky. Před šesti lety, když se dcera narodila, tolik informací ještě zdaleka nebylo a tolik se tato témata neotevírala.

Vidíte to i na maminkách, se kterými pracujete?
Ano, myslím si, že dnes jsou maminky erudovanější, mají obecně víc informací. Mnoho erudovaných informací a profilů už funguje právě třeba na Instagramu a stačí si to pročíst. Samozřejmě to má i negativní stránku a občas je těžké se v tom množství informací vyznat. Obecně si však myslím, že dnes jsou informace velmi dostupné a mnoho maminek to může uklidnit. Vnímám sítě jako přínosné místo, sama jsem na nich aktivní a baví mě natáčet i tematické podcasty coby MAMA on air.

Jaké jsou nyní vaše plány do budoucna?
Poslední půl rok jsem hodně ubrala, protože jsem si potřebovala odpočinout, a navíc mám malé děti. Mám za sebou tedy pauzu, kterou jsem si naordinovala. Nabrala jsem síly a nyní se chystám zase vrátit do plného pracovního procesu. Po létě chci být aktivnější opět i na sociálních sítích. A kromě podcastů bych chtěla nahrávat také videa. Byla bych ráda, kdyby byly mé služby dostupnější. Je o ně velký zájem a jsou na ně bohužel nyní delší čekací lhůty.

Radka Imbrová (31) působí jako certifikovaná laktační poradkyně a porodní asistentka. Vede také předporodní kurzy, které se věnují porodu, kojení a období šestinedělí. V online prostoru coby MAMA on air tvoří podcasty o těhotenství, porodu, kojení a mateřství. Sama je matkou dvou dcer (2 a 6 let).

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.

x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.