Zdravé mléčné zuby: Tři tipy od zubaře
Mléčné zuby jsou zvláštním vynálezem přírody. Děti o ně po několika letech přicházejí – ale jako náhrada za stálý chrup plní důležitou funkci. Proto je důležité tyto malé zoubky čistit a pečovat o ně. Problém spočívá v tom, že jsou mnohem náchylnější ke vzniku zubního kazu. Sklovina je mnohem tenčí a mléčné zuby jsou mnohem blíže u sebe. Zubní lékař Dr. Stefan Fickl vysvětluje, čemu by rodiče měli věnovat pozornost při péči o dětské zuby.
Tip 1: Správná zubní pasta pro dětské zuby – prevence zubního kazu pomocí fluoridu
Stále koluje fáma, že fluorid v zubní pastě je zdraví škodlivý. Mnoho rodičů si proto klade otázku, zda je zubní pasta pro mléčné zuby bez fluoridu přece jen bezpečnější? Obavy jsou neopodstatněné, uklidňuje Dr. Stefan Fickl, zubní lékař a profesor na univerzitě: „Fluorid je jednou z nejlépe prozkoumaných látek na světě. Některé země dokonce přidávají fluorid do pitné vody.“ Mimořádně účinně brzdí vznik zubního kazu. Abyste si fluoridem ublížili, museli byste ho požít velmi velké množství – to zdůrazňuje na svých webových stránkách i Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Například dospělý člověk by musel sníst dvě až tři tuby zubní pasty. Stejně jako všude jinde, i u fluoridu platí totéž: Dávka dělá jed.I když děti ještě nezvládly vyplivnout zubní pastu, není to velký problém. „Předpokládá se, že zejména u dětských zubních past se spolkne asi 20 až 40 procent zubní pasty. To je neškodné, pokud se navíc nepodávají fluoridové tablety,“ vysvětluje odborník.
Fluorid ve formě tablet však není nutný. V minulosti to byla běžná praxe ještě před prořezáním prvních mléčných zubů. Tímto způsobem se preventivně posiluje zubní sklovina již během tvorby zubu v čelisti. „Dnes víme, že mnohem důležitější je lokální účinek, např. prostřednictvím fluoridované zubní pasty při čištění zubů,“ říká Dr. Fickl. Důrazně proto doporučuje používat u dětí zubní pastu s obsahem fluoridu.
Zvláště u křídových zubů je vhodným prostředkem fluorid. Křídové zuby jsou kalcifikační poruchy, které se vyskytují především u stálých zubů. Mohou se však vyskytnout i dříve. „U mléčných zubů jsou postiženy především zadní stoličky. Někdy to vypadá, jako by na zubu ulpěl kousek čokolády nebo zbytky jídla. Zub je také často velmi citlivý při čištění,“ vysvětluje doktor Fickl. A dále radí, abyste čistili zuby důkladně dvakrát denně fluoridovou pastou (1 000 ppm). Kromě toho se rodiče mohou poradit se svým zubním lékařem, zda má smysl ošetření vysokodávkovaným fluoridovým lakem.
Tip 2: Čištění dětských zubů - důkladně a s dostatečným tlakem
Dokonalá technika čištění zubů pro mléčné zuby – jak to vlastně funguje? Naštěstí si rodiče nad touto otázkou nemusí lámat hlavu. „Je prostě důležité, abyste nezapomněli na žádnou plochu zubu,“ říká odborník. Mléčné zuby by se měly čistit dvakrát denně. A až do školního věku je ideální, když rodiče převezmou důkladnou péči o chrup jednou denně se svým dítětem.Co často pozoruje ve své zubní praxi je, že zatímco dospělí si drhnou zuby s přílišnou vehemencí, k dětským zubům přistupují obvykle příliš bázlivě: „Bojíme se, abychom našim malým dětem neublížili, a zuby kartáčkem jen hladíme.“ Jeho tip pro rodiče tedy zní: Čistit mléčné zuby o něco větším tlakem než obvykle a snížit tlak na vlastní zuby.
Tip 3: Mléčné zuby by měl zubař kontrolovat jednou ročně
Mnohým rodičům se při pomyšlení na první návštěvu zubaře u svého dítěte potí dlaně. Kdy a jak často by měla probíhat odborná prohlídka? Pokud je prořezávání mléčných zubů nenápadné, můžete počkat, až budou mléčné zuby kompletní. „Poté by měla stačit krátká roční prohlídka,“ říká odborník.Pro prevenci zubního kazu u mléčných zubů jsou totiž mnohem důležitější tři věci: Používat zubní pastu s fluoridy, čistit si zuby dvakrát denně a dbát na stravu s nízkým obsahem cukru. „Největšího účinku na zdraví ústní dutiny vašeho dítěte dosáhnete, když se jednoduše vyhnete sladkým nápojům (téměř úplně),“ doporučuje Dr. Fickl.
Existují však i případy, kdybyste neměli čekat do další zubní prohlídky. Při divokém dovádění se může stát, že se odlomí roh dětského zubu, zub vypadne nebo se posune. V případě zubní nehody by rodiče měli vzít dítě k zubaři co nejdříve: „Pokud mléčný zub vypadá jinak nebo je v jiné poloze, je nejlepší nic nedělat. Objednejte se ke svému zubnímu lékaři,“ zní doporučení odborníka. V žádném případě by se rodiče neměli pokoušet mléčný zub stabilizovat nebo ho přesunout zpět do původní polohy. Mohlo by to způsobit ještě větší poškození.