Krásné vlasy: 4 tipy pro zdravou pokožku hlavy
Někdy se vlasy ne a ne lesknout. A nepomůže ani sebelepší a správně vybraný šampon nebo kúra. Jádro tohoto problému se skrývá v samotných koříncích: Zdravé vlasy totiž potřebují zdravou pokožku hlavy.
4 tipy pro zdravou pokožku hlavy
1. Vlasy držte dál od tepla
Pokuste se používat fén, kulmu a žehličku na vlasy co možná nejméně často. Vysušují totiž pokožku hlavy. Hydrataci a ochranné lipidy z ní odstraní také příliš horká voda při mytí vlasů. Obecně platí, že vlasy bychom neměli mýt příliš často. Jejich každodenní mytí může způsobit citelnou nerovnováhu pokožky hlavy a odmastit ji. Pokud se vlasy mastí příliš brzy, sáhněte raději po suchém šamponu.Během horkých dní noste pokrývku hlavy, protože slunce působí i na kůži pod vlasy. Zvláště to pak platí pro světlé typy. Nezapomeňte si proto včas pořídit vlasové přípravky s ochranným faktorem. A ještě lepším řešením je nemastný opalovací sprej, který má často vyšší UV faktor než vlasová kosmetika.
2. Používejte kvalitní hřeben
Správná péče samozřejmě vyžaduje používání kvalitního hřebenu nebo kartáče. Ten vlasy nejen rozčesává, ale pečuje také o pokožku hlavy. Pořiďte si kartáč s přírodními štětinami. Při česání nezapomeňte každým tahem jemně masírovat právě pokožku hlavy. Vyprodukovaný maz se díky tomu rovnoměrně rozprostře do celých vlasů. Na nich působí jako přírodní balzám, dodává jim lesk a prokrvuje pokožku na hlavě.
Důležité: Kartáče a hřebeny pravidelně čistěte šamponem, tím z nich odstraníte vlasy, lupy a ostatní nečistoty.
3. Dbejte na vyváženou stravu
Jednostranná strava může mít negativní dopad na pokožku hlavy a zhoršit stávající problémy. Například nárazová dieta na ni může mít vliv i po třech měsících. Na dostatečný přísun živin, zejména vitamínu B 12, by měli dbát také vegetariáni. A pokud hodně cestujete nebo se z nedostatku času nestravujete vždy příkladně, chraňte své vlasy a pokožku hlavy před problémy pomocí doplňků stravy se zinkem, mědí, selenem a biotinem.
4. Domácí pomocníci jako od babičky
Všestranným pomocníkem je v tomto případě jablečný ocet. Ten pomáhá regulovat hodnotu pH vlasové pokožky, čímž předchází vzniku suché pokožky a lupům. Zároveň snižuje svědění a díky dezinfekčnímu účinku působí proti plísním a bakteriím. Kromě toho může oddálit opětovné maštění vlasů.Jak ho používat: Smíchejte dvě lžíce octu s litrem čisté vody a po umytí vlasů do nich i pokožky hlavy tuto směs vmasírujte. Následně opláchněte. Nemusíte se bát, že by ve vlasech zůstal kyselý zápach. Tímto způsobem můžete použít také pivo nebo výživnou masku z vajec.
Kromě vnějších vlivů a nevyvážené stravy mohou mít na pokožku hlavy negativní vliv také hormonální změny nebo chronický a psychický stres. Protože i tato oblast těla reaguje na nezdravý životní styl.
Všechny tyto drobné rady vám mohou pomoci, avšak v každém případě platí následující: V případě náhlých nebo dlouhotrvajících a bolestivých změn pokožky hlavy vyhledejte odbornou pomoc například u dermatologa.