ACTIVE BEAUTY report na téma menstruace
Je na čase začít o tomto tématu otevřeně hovořit. Přestože je menstruace přirozenou součástí ženského života a základem pro život nový, jedná se stále o tabuizované téma. To a další poučné informace týkající se ženského zdraví přinesl rozsáhlý průzkum realizovaný agenturou Spectra pro společnost dm.
Obsah
- Otázky na téma menstruace – výsledky průzkumu za Českou republiku*
- Pocit pohodlí: Jak se ženy cítí během svých dnů?
- Vnímání společnosti: Jakého pochopení se ženám dostává v otázkách menstruace?
- Znalost menstruačního cyklu a důvěra v matku, lékařky a lékaře: Jak dobře jsou ženy informovány a na koho se obrací jako první?
- Menstruační chudoba: Jak důležitá je pro ženy cena menstruačních potřeb?
- Dívky by měly získat lepší povědomí o menstruaci
Bolesti, výkyvy nálad, strach z úniku krve na veřejnosti – ačkoliv společnost o těchto skutečnostech v dostatečné míře nehovoří, jedná se o faktory, se kterými se ženy během svých dnů potýkají a které je výrazně ovlivňují. Procesy spojené s menstruací jsou často považovány za osobní problémy, které by si, pokud možno, měla každá žena nechávat pro sebe. V důsledku toho se ženám ať už v soukromém, školním, nebo profesním životě během menstruace dostává podpory jen zřídka. Proto je potřeba začít o tomto tématu otevřeně hovořit. Jaká témata jsou pro ženy během jejich dnů aktuální? Jakého pochopení se jim ve společnosti dostává? Unikátní průzkum realizovaný agenturou Spectra oslovil celkem 6 600 žen různých věkových skupin – vždy 600 žen v každé z 11 zemí (Rakousko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Itálie, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko). Studie přinesla zajímavé a poučné informace týkající se ženského zdraví a spolu s tím také jasné zjištění, že aby téma menstruace získalo potřebnou pozornost, je toho potřeba udělat mnohem více. Podívejte se s námi na některé statistiky, jak je téma menstruace vnímáno v České republice.
Otázky na téma menstruace – výsledky průzkumu za Českou republiku*
Pocit pohodlí: Jak se ženy cítí během svých dnů?
- Pro 81 % jsou během menstruace problémem číslo jedna bolesti v podbřišku
- 42 % trápí, že nemají možnost v případě silných menstruačních příznaků pracovat z domova
- 39 % omezuje během menstruace sportovní aktivity
- 43 % se vyhýbá sociálnímu kontaktu
Dívkám a ženám by pomohlo, kdyby se dozvěděly více o svém těle. Většina z nich nemá o průběhu menstruačního cyklu dostatek informací. Pokud by se toto porozumění ženskému tělu podařilo vštípit do myslí dívek, ale i společnosti, změnilo by to vnímání tohoto tématu veřejností a přineslo úlevu ženám. Dopad by to mělo také na pracovní svět, ne každé zaměstnání umožňuje práci z domova, ale důležitým faktorem je zde pozitivní přístup k menstruaci. Pokud by se podařilo nejen ženy, ale i společnost o tomto tématu více edukovat, pak by to mohlo mít za následek pozitivní změnu ve veřejném vnímání témat menstruace a ženského zdraví.
Vnímání společnosti: Jakého pochopení se ženám dostává v otázkách menstruace?
- 54 % je toho názoru, že téma menstruace je pro společnost obtížné
- 40 % žen vidí tuto obtížnost zejména v tabuizaci tématu
- 59 % věří, že by si téma ženské zdraví zasloužilo více pozornosti
Když se podíváte na osvětlené regály plné nejrůznějších menstruačních potřeb, mohlo by se zdát, že společnost se o rozšíření povědomí o tématech menstruace a ženského zdraví v průběhu let zasadila dostatečně. Avšak není tomu tak. Tato témata jsou jak z historického, tak z kulturního hlediska stále obtížná. Menstruační krev s sebou dlouhou dobu nesla cosi magického, neobjasnitelného a evokovala zranění či nějaký defekt. Je těžké toto zažité vnímání lidí změnit. Mnoho dívek dodnes pociťuje stud a vnímá menstruaci jako cosi obtěžujícího a omezujícího. Je potřeba mít na paměti, že menstruace se týká intimní oblasti žen, proto pro mnoho generací a kultur představuje obtížné téma k hovoru. Avšak menstruace je symbolem síly a zdravého těla, které je schopné přivést na svět nový život, a to je potřeba si neustále zvědomovat.
Znalost menstruačního cyklu a důvěra v matku, lékařky a lékaře: Jak dobře jsou ženy informovány a na koho se obrací jako první?
- 3 z 10 žen se při první menstruaci necítily být o tomto tématu příliš dobře informovány
- 44 % poprvé menstruovalo ve věku 13–14 let
- 56 % poskytla informace o nadcházejících změnách před první menstruací matka
- 50 % absolvovalo svou první návštěvu gynekologa mezi 13. a 16. rokem života
- 51 % šlo na svou první gynekologickou prohlídku v doprovodu matky
Ženy nejčastěji absolvují svou první gynekologickou prohlídku v doprovodu matky. Průzkum matku tedy vyhodnocuje jako osobu, ke které má dospívající dívka největší důvěru. Z toho vyplývá, že postoj matky k menstruaci může významně ovlivnit to, jak dívka sama menstruaci vnímá a jak k ní přistupuje. Pouto mezi matkou a dcerou je i v tomto smyslu velice důležité. Matka však může dceru naučit pouze to, co sama ví, a hodnoty, které sama coby žena reprezentuje. Proto je nezbytné, aby se rozšiřovaly edukační programy pro matky, osvěta začínala už ve škole a společnost se aktivně zasazovala o přerušení přetrvávajícího dezinformačního koloběhu.
Menstruační chudoba: Jak důležitá je pro ženy cena menstruačních potřeb?
- 39 % se těší z toho, když jsou ve veřejných zařízeních nabízeny menstruační potřeby zdarma
- Ve 46 % vyvolávají bezplatné menstruační potřeby ve veřejných prostorách pocit vděčnosti
- 65 % zvolí raději cenově dostupnější menstruační potřeby než ty udržitelné/alternativní
Pro mnohé ženy je nákup dostatku menstruačních potřeb finančně náročný – tento problém je označován jako „menstruační chudoba“. Pokud by veřejné instituce, zejména pak školy, poskytovaly komplexní nabídku menstruačních potřeb zdarma, mohly by výrazně přispět ke snížení tohoto fenoménu a pomoci tak lidem, pro které je menstruační chudoba nutnou realitou.
*Průzkum realizovaný agenturou Specta pro dm. Bylo možné uvést více odpovědí. Výsledky mezinárodního průzkumu i průzkumu pouze pro Českou republiku jsou dostupné zde.
Dívky by měly získat lepší povědomí o menstruaci
Žena krvácí v průměru 2 000 dnů v životě – už to je dostatečný důvod, proč se menstruací podrobně zabývat. Hormonální cyklus jako symbol dospívání, schopnosti přivést na svět dítě a příslušnosti k ženskému pohlaví je pro dívku významnou fyzickou, emocionální a sociální událostí. Nástup menstruace je však složitý jev, který bez kompetentního vysvětlení může vyvolat rozporuplné pocity. Pakliže je nesporné, že fyzický a emocionální stav před menstruací a během ní vnímá každá dívka na pozadí svých znalostí a svého postoje, pak není divu, že mnohé tento v zásadě životně důležitý proces vnímají jako přítěž a distancují se od tohoto fyziologického procesu kvůli nedostatku informací. Další důvod, proč se na menstruaci více zaměřit.