Celerová šťáva: Co se skrývá v zeleném nápoji?
3 důvody, proč vsadit na šťávu z celeru
1. Podpoří naše zdraví
Tato mocná zelenina má nespočet pozitivních účinků na naše tělo. Její objevení ale není nijak revoluční: V čínské medicíně se šťáva používá pro léčbu vysokého krevního tlaku a v ajurvédě zase již dlouho platí za léčebný prostředek při potížích s trávením, při demenci nebo Parkinsonově chorobě.
Obsažené antioxidanty mají snižovat riziko rakoviny a působit protizánětlivě. Celer také posiluje imunitní systém a pomáhá dostat pod kontrolu hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
2. Doplní zdravé stravování
Celer má dehydratační účinek a propláchne močový měchýř a ledviny. Skvělý vedlejší efekt pro naši figuru: Pojivové tkáně se mohou posílit a snižuje se nadměrné zadržování vody. Díky vysokému obsahu minerálů a tekutin je tedy celerová šťáva ideálním nápojem, který podpoří zdravou výživu a pomůže udržet tělo fit.Dokonce i ti, kteří zápasí s neovladatelnými chutěmi, jsou s celerovou šťávou na správné cestě, neboť ta díky velkému množství vlákniny zajistí sytost po dobu několika hodin. A přitom má na 100 g řapíkatého celeru pouze 16 kalorií a 0,2 g tuku.
3. Prospívá pleti i vlasům
Antioxidanty nechrání jen před záněty v těle, ale profitovat z nich může také pokožka. Sekundární rostlinné látky jako vitamín C, E a betakaroten pomáhají vázat volné radikály v těle a tím zpomalit proces stárnutí pokožky. Jednoduše řečeno: Celer chrání před UV zářením, a dokonce může zmírnit i vrásky a akné! Obsažené minerály a vitamíny také posilují křehké nehty a vlasy.
Příprava celerové šťávy
Působení celerové šťávy by mělo být nejúčinnější ráno. Rozběhne se díky ní metabolizmus a tělo dostane ještě před snídaňovým müsli dostatek tekutin, protože celer se z 95 % skládá z vody. Milovníci kávy pozor: Celerová šťáva dodává tělu ještě více energie než každodenní ranní espresso.Guru Anthony William doporučuje vypít denně 500 ml celerové šťávy. Stále však chybí spolehlivé studie. Jelikož celerová šťáva velice podporuje zažívání a detoxikuje, může v případě nadměrného množství způsobit průjem a bolesti žaludku. Proto je lepší vypít každý den menší množství a naslouchat signálům svého těla.
Na co si dát pozor při přípravě a nákupu:
- Řapíkatý celer patří k těm druhům zeleniny, které bývají nejvíce ošetřeny pesticidy, proto dbejte při nákupu na biokvalitu.
- Celer bulvový v žádném případě za tím řapíkatým nezaostává, pokud jde o pozitivní účinky na zdraví. Nicméně jeho chuť je trochu nahořklá, takže se tento druh celeru příliš nehodí pro syrové zpracování do šťávy.
- S odšťavňovačem: Čerstvé, očištěné řapíky celeru nakrájejte na menší kousky a odšťavněte.
- S mixérem: Pokud nemáte odšťavňovač, můžete šťávu vyrobit také pomocí výkonného mixéru. Stačí opět nakrájet očištěný celer na menší kousky a rozmixovat. Vzniklé pyré následně vymačkejte přes látkovou utěrku do misky.
Pokud nepatříte k fanouškům celerové chuti, můžete tuto zeleninu zkombinovat s mrkví, jablkem, okurkou, hruškou nebo ananasem. Avšak někteří zastánci tohoto nápoje jsou toho mínění, že při namíchání s dalšími druhy zeleniny nebo ovoce už není účinek celerové šťávy takový.
V dobře uzavřené nádobě můžete celerovou šťávu uchovávat v lednici několik hodin. Ale pozor, když se dostane čerstvá šťáva do kontaktu s kyslíkem, ztratí v důsledku oxidace spoustu obsažených látek. Projeví se to změnou barvy i chuti.