Active Beauty
Domácí lék proti průjmu
Text:
doba čtení: min

Dovolená v klidu

Domácí lék proti průjmu

Příčiny průjmu na dovolené mohou být různé: Může se stát, že nesnášíte studené nápoje, nejste zvyklí na exotické koření nebo jste snědli jídlo, na které máte intoleranci. Nemusíte si tím však nechat zkazit dovolenou. Přinášíme domácí léky proti průjmu.

Tyto domácí léky pomáhají proti průjmu

V závislosti na destinaci vaší dovolené není vždy snadné dostat se do lékárny. Pokud trpíte pouze mírnými příznaky, není to často nutné – existuje řada domácích léků na mírný průjem. Pokud však průjem trvá déle než tři dny nebo máte horečku, bolesti či krev ve stolici, měli byste navštívit lékaře. Pokud máte těžký průjem, můžete ztratit velké množství tekutin (minerálních solí a elektrolytů). To se obvykle projevuje oběhovými problémy a závratěmi. V takovém případě byste měli rovněž neprodleně vyhledat lékaře.

1. Pijte hodně tekutin

Protože, jak již bylo zmíněno, při průjmu hrozí ztráta tekutin, měli byste pít co nejvíce. Nejlepší je voda, používejte raději minerální vodu než vodu z kohoutku, silně zředěné ovocné šťávy a heřmánkový čaj. Heřmánkový čaj působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděná střeva. Vyhněte se sladkým limonádám, kávě a alkoholu.

2. Potraviny jako domácí lék


Toto jsou potraviny, které můžete jíst při průjmu:
  • Suchar díky své suché konzistenci funguje jako zácpa. Dlouhá trvanlivost z něj činí ideální domácí prostředek proti průjmu. Můžete si ho tedy jednoduše přibalit do kufru a použít, kdyby bylo nejhůř.
  • Banán funguje díky vysokému obsahu pektinu jako zácpa. Pektin ve střevě nabobtná a váže na sebe tekutiny. Zvláště účinné jsou zralé banány. Čerstvé banány si na dovolené jistě bez problémů opatříte. Pokud chcete být připravení, můžete si z domova vzít také sušené banánové lupínky.
  • Jablka obsahují také vysoký podíl vlákniny pektinu, a proto jsou vynikajícím domácím prostředkem proti průjmu. Podrážděná střeva je nejlépe snášejí ve formě strouhaných jablek nebo jablečné dužiny. Až se budete opět cítit lépe, můžete si jablka dopřát také například ve formě ovocných tyčinek nebo rýžových koláčků s jablky.
  • Ovesné vločky jsou snadno stravitelné, ve střevech vážou tekutiny a k jejich přípravě stačí voda. Tyto dvě ingredience smíchejte v poměru jeden litr vody a 50 g ovesných vloček. Pro zpestření a zvýšení účinku můžete do ovesných vloček přimíchat také banány a nastrouhaná jablka. Pokud se cítíte lépe a chcete ovesnou kaši okořenit, přidejte malé množství zeleninového vývaru. Dbejte na to, aby se do hotových směsí ovesných kaší nepřidával žádný cukr.
  • Mrkev má schopnost vázat vodu, a proto je také účinným domácím prostředkem proti průjmu. Nejlépe funguje mrkvová polévka Moro. Tuto osvědčenou šetrnou stravu připravíte tak, že 500 g oloupaných kostek mrkve vaříte hodinu v litru vody. Poté je rozmixujte na pyré a přidejte vodu tak, aby vznikl až jeden litr. Nyní přidejte lžičku soli. Dlouhá doba vaření je důležitá, protože se při ní vytvářejí dlouhé cukerné řetězce, které jsou podobné lidským střevním klkům. Pokud nemáte na dovolené možnost vařit, můžete alternativně okusovat syrovou mrkev.
  • Rýže je velmi snadným pokrmem, který si můžete objednat ve většině restaurací. Při vaření rýže se vytváří sliz, který váže tekutiny ve střevě. Sůl obsahuje elektrolyty, které se při silném průjmu vylučují častěji a tělo je nutně potřebuje.
  • Borůvky jsou nejlepší při průjmu, protože účinná látka antokyanin v nich obsažená působí příznivě na střevní sliznice. Na průjem však může mít zklidňující účinek i borůvkový čaj. Proto je vhodné mít na cestách vždy s sebou několik sáčků tohoto čaje.
  • Léčivý jíl je účinným domácím prostředkem proti průjmu, protože obvykle obsahuje mnoho minerálů. Zmírňuje také příznaky, jako je nevolnost a zvracení, které mohou průjem doprovázet. Léčivý jíl si můžete koupit ve formě prášku nebo kapslí.

3. Buďte v teple

Co ještě můžete udělat proti průjmu? Teplé láhve s horkou vodou nebo vyhřívané dečky pomáhají proti akutním bolestem břicha a žaludečním křečím, protože teplo podporuje krevní oběh, který pomáhá zmírnit bolest.

Co dalšího byste měli zvážit

Správná hygiena rukou je vždy důležitá. Pokud trpíte průjmem, měli byste si ruce mýt velmi důkladně. Tím minimalizujete riziko infekce pro své okolí.
Až se budete cítit lépe, nezačínejte hned znovu hodovat, ale dopřejte svému trávicímu traktu odpočinek tím, že budete jíst lehce stravitelné potraviny. Vhodná je zejména zelenina (cukety, lilek, dýně), ovoce (hrušky, melouny, bobulovité ovoce) a obiloviny (bílé pečivo, těstoviny). Vyhýbejte se tučným pokrmům.