Lékaři prozradili, co pomáhá proti bolesti v krku
S klesajícími teplotami a šířícími se viry a bakteriemi je těžké vyhnout se kašli, nachlazení a nepříjemnému škrábání v krku. S lékaři jsme si povídali o tom, jak můžete zimu přečkat ve zdraví.
Všichni to dobře známe, pokud jde o děti: Zejména ty v předškolním a školním věku se cítí neustále nemocné. Ale i u dospělých se nepříjemné svědění a škrábání v krku vyskytuje statisticky asi dvakrát až čtyřikrát ročně.
Náš imunitní systém si dokáže vytvořit imunitu vůči specifickým virovým kmenům. Viry však každý rok nově mutují. Bolest v krku nebo jen škrábání mohou být samostatným onemocněním, ale obvykle jsou včasným varovným signálem blížícího se nachlazení nebo chřipky.
Jak posílit imunitní systém
Aby se škrábání v krku nezměnilo v plnohodnotné nachlazení – s kašlem, bolestí hlavy a horečkou – doporučuje se, aby lidé věnovali zvláštní pozornost své vlastní imunitní obraně, zejména v období nachlazení. To znamená:
- Dostatek spánku,
- co nejméně stresu,
- zdravá a pestrá strava (včetně posilovačů imunity),
- dostatek tekutin,
- pohyb na čerstvém vzduchu.
Často pomáhá jednoduše dopřát tělu trochu odpočinku, aby se mohlo plně soustředit na obranu proti patogenům. Čerstvý vzduch bohatý na kyslík také podporuje imunitní systém v jeho činnosti – stejně jako zdravá strava bohatá na vitamíny.
Teplé, nebo studené: Poslouchejte svoje tělo
Dostatečný pitný režim je důležité dodržovat při nachlazení všeho druhu. Posiluje to totiž imunitní systém. Nemusí to být vždy jen horký čaj s citronem. Teplé čaje s medem, šalvějí, jitrocelem nebo tymiánem obvykle přinášejí úlevu. Existují však různé typy nachlazení.
Měli byste proto naslouchat svému tělu a rozhodnout se, zda chcete raději něco studeného, nebo teplého. Někdy mohou být prospěšné i studené nápoje nebo studený obklad na krk s tvarohem a esenciálním levandulovým olejem. Sami nejlépe vycítíte, co vaše tělo v danou chvíli potřebuje.
Med jako zázračný lék
Žluté zlato včel je nejlepší přírodní lék. Nejenže snižuje počet patogenních bakterií a virů v ústech, ale také podporuje hojení ran.
Pokud nechcete pít nic teplého, můžete použít například oxymel (kyselý med). Tuto směs medu, octa a bylinek si velmi snadno vyrobíte sami a dobře se rozpouští ve studené vodě.
Co rychle pomůže při bolesti v krku?
Škrábání v krku může být příznakem různých zdravotních potíží a onemocnění, od neškodných podráždění až po vážnější problémy. Podle lékařů a lékařek se osvědčily zejména následující domácí prostředky:
Domácí léky na bolest v krku:
V případě potřeby lze ke zmírnění příznaků použít teplé nápoje, pastilky, kloktání slanou vodou nebo volně prodejné léky proti bolesti. Důležitý je dostatečný odpočinek a rekonvalescence, aby se tělo mohlo samo uzdravit. Vhodnými domácími prostředky jsou: Dostatečný příjem tekutin, teplé nápoje, osvědčené domácí prostředky, jako je med nebo zázvorový čaj, používání zvlhčovače vzduchu a vyhýbání se kouření.
Domácí léky na potíže s polykáním:
Při závažných polykacích obtížích je třeba urychleně vyhledat lékaře.
Ke zvlhčení sliznic se doporučují pastilky na bázi soli nebo pastilky s obsahem bylin, jako je kořen bahenní slávky nebo islandský mech. Ale pozor. Pokud jste nachlazení, ujistěte se, že hladina vitamínu D je v normě. Tu lze snadno zjistit pomocí krevního testu.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud bolest v krku přetrvává déle než 3–4 dny navzdory použití domácích prostředků, je obzvláště bolestivá nebo je doprovázená dalšími příznaky, jako je horečka, kašel, dýchací potíže nebo problémy s polykáním, je vhodné vyhledat lékaře.
Lékařskou pomoc byste měli vyhledat také v případě, že jste trvale unavení a vyčerpaní, což může znamenat závažnou virovou chřipku, nebo pokud se vaše příznaky pravidelně opakují po delší dobu.
Je důležité vědět, že škrábání v krku může mít různé příčiny a je známkou podrážděné sliznice hltanu. Kromě virů jej někdy mohou vyvolat i léky nebo některá onemocnění, jako je refluxní choroba nebo diabetes mellitus.
Produkty proti bolesti v krku najdete také na dm.cz.