Pět tipů pro pěstování vlastní zeleniny
Pěstování vlastní zeleniny je stále populárnější. Není divu – ten pocit štěstí, když se ze země konečně vynoří první lísteček, je prostě nesrovnatelný. Navíc je pěstování vlastní zeleniny udržitelné – záleží jen na vás, zda a čím budete hnojit. Zelenina se navíc nemusí převážet z pole do supermarketu a zpět do našich domovů. Nyní je ten správný čas začít se připravovat na nový zahradnický rok. S našimi tipy budou v pěstování úspěšní i začátečníci.
Pěstování: Jak letos pěstovat vlastní zeleninu
1. Tyto odrůdy jsou vhodné pro začátečníky
Která zelenina dokáže odpustit jednu nebo dvě chyby? Téměř všechny saláty, stejně jako řepa a některá rajčata. To znamená, že jejich pěstování a péči zvládne i začínající zahradník. Z rajčat jsou nenáročné a odolné odrůdy Black Plum, Resi, Tigerella nebo De Berao. Mimochodem, zelenina, která se sklízí jako kořeny, není předpěstovaná. Mrkev, pastinák, ředkvičky a červená řepa se proto vysévají přímo na záhon.Kde nejlépe sehnat semena pro pěstování? Ať už v supermarketu, v obchodě pro kutily nebo ve školce – zahrádkáři, kteří dbají na udržitelnost, hledají bio kvalitu. Výsadba téměř vyhynulých odrůd významně přispívá k zachování biologické rozmanitosti. Tradiční odrůdy navíc chutnají mnohem intenzivněji a často mají zvláštní, legrační vzhled – to může být užitečné v případě, kdy chcete děti motivovat ke konzumaci zeleniny.
Co je dobré vědět: Při pěstování cuket dbejte na to, abyste používali zakoupená semena od prověřených obchodníků. Doma vypěstovaná semena mohou obsahovat smrtící toxin cucurbitacin. Také NIKDY nepěstujte okrasné dýně (s vysokým obsahem cucurbitacinu) vedle sazenic cukety, aby nedošlo ke křížení. Cukety nesnášejí teplo (rovněž vede k tvorbě toxinů) a musí se sklízet mladé. Hořké cukety se nesmějí jíst a musí se okamžitě zlikvidovat.
2. Pěstování půdy se vyplatí
Sazenice potřebují speciální půdu, která obsahuje co nejméně živin. Zní to na první pohled paradoxně? Pokud jsou kořeny obklopené příliš velkým množstvím živin, rostlina vytváří méně kořenů. Při nákupu však buďte opatrní, půda pro pěstování se často skládá z rašeliny. Těžba rašeliny je velmi škodlivá pro klima, ničí rašeliniště, a tím i životní prostředí mnoha živočišných a rostlinných druhů. Můžete si namíchat vlastní půdu z jedné třetiny vyzrálého kompostu, jedné třetiny písku a jedné třetiny kypré zahradní zeminy.Stále častěji se používá také kokosová půda. Pěstební tablety nebo lisované brikety stačí zalít teplou vodou a jsou velmi produktivní. Kokosové pelety jsou praktické zejména pro zeleninu s malým výsevem a relativně krátkou dobou růstu. Například saláty, zelí a řepu lze dobře pěstovat v pěstebních vaničkách. Méně vhodné jsou však pro dýně, cukety, fazole nebo lichořešnice.
3. Snadná recyklace misek na osivo
K pěstování zeleniny na okenním parapetu nepotřebujete mnoho vybavení. Ze starých krabic od vajec, plastových obalů, rolí od toaletního papíru a novin lze snadno vyrobit truhlíky pro sazenice. Takový bezodpadový pěstební květináč šetří peníze a je také šetrný k životnímu prostředí. Zde najdete návod, jak je vyrobit.Mimochodem, některé druhy zeleniny rostou nejlépe ve společnosti, jiné sazenice potřebují vlastní květináč. Zelí, papriky, rajčata a salát se brzy přesadí (vyčlení) do samostatných nádob. Tykvovité rostliny, jako jsou okurky, melouny, cukety nebo dýně, se raději pěstují společně ve větším květináči, aby se vytvořily silné sazenice.
Jak poznat, že se rostliny ve školce cítí jako doma
4. Světlo a vlhko: Ideální podmínky pro pěstování
Okna orientovaná na jih nabízejí nejlepší světelné podmínky pro domácí rostliny. Ale pozor, světlý neznamená zároveň teplý. Vytápěný obývací pokoj je pro mladé rostliny obvykle příliš horký. V předsíni je často vhodnější teplota 16–17 °C. Měli byste si také dát pozor na to, zda je zelenina lehce klíčivá – nemá ráda, když jsou semena zasypaná zeminou. Pouze se posypou na rostoucí půdu. Naopak tmavé klíčky musí být zakryté půdou, aby se jim dařilo.Dostatek vláhy je důležitý také při pěstování mladé zeleniny. Tu stačí pravidelně mlžit rozprašovačem. Zapomnětliví začínající zahradníci mohou také investovat do speciálních zásobníků na semena. Jejich víčko zabraňuje odpařování vlhkosti. Můžete si však také rychle vyrobit vlastní mini skleník pomocí potravinové fólie a dřevěných špejlí.
5. Ideální čas pro zahájení pěstování
Kdy můžete začít pěstovat zeleninu? Zatímco sázení v únoru je obvykle příliš brzy, březen je pro mnoho druhů zeleniny ideální dobou. Příslušné termíny výsadby jsou obvykle uvedené na sáčcích s osivem. I když se na výsadbu těšíte, vyplatí se být trpělivý. Pokud začnete příliš brzy, rostliny budou muset v květináčích růst příliš dlouho.Veškerou zeleninu, která vyžaduje teplo, vysazujte ven, až když už se neočekávají mrazy. Pokud chcete mít jistotu, počkejte s výsadbou týden po ledových mužích v polovině května nebo požádejte o radu zkušené zahradníky v okolí. Citlivé rostliny by se měly pomalu aklimatizovat na venkovní podmínky. V teplých dnech se mohou na pár hodin „nadýchat“ čerstvého vzduchu na balkoně, ale ne na prudkém slunci. Zelenina dobře přečká první bezmrazé noci pod ochranným krytem z tepelně izolačního materiálu.