PMDD: Co byste měli vědět o těžké formě PMS
PMDD, premenstruační dysforická porucha (z anglického Premenstrual Dysphoric Disorder), postihuje každý měsíc jednu z dvaceti žen. Těžší forma PMS se projevuje silnými psychickými a fyzickými příznaky a může postižené vážně omezovat v soukromém i profesním životě. O léčebných postupech, příčinách a diagnostice jsme hovořili s odborníkem.
Co je PMDD?
Zkratka PMDD znamená premenstruační dysforickou poruchu. Asi pět procent všech žen trpí před menstruací závažnými psychickými a fyzickými příznaky, které jim znemožňují zvládat každodenní život. PMDD se může objevit kdykoli mezi první menstruací a menopauzou, zejména po vysazení pilulky nebo po porodu. Často je chronická nebo se opakuje.Tyto příznaky jsou typické pro PMDD
- Silné výkyvy nálad
- Podrážděnost
- Úzkost
- Napětí
- Depresivní nálada
- Ztráta energie a soustředění
- Poruchy spánku
- Chutě
- Pocit zahlcení
- Zadržování vody
- Citlivost prsou
Jak se PMDD diagnostikuje?
Ženy mají často za sebou dlouhé trápení, než se dozvědí správnou diagnózu – protože PMDD není mnohým z ošetřujících lékařů dosud známa. Je užitečné vést si cyklický kalendář na dva až tři cykly. Vyhodnocením kalendáře lze PMDD odlišit od jiných onemocnění, jako je deprese nebo úzkostná porucha, které se také často zhoršují těsně před menstruací.Pokud máte podezření na PMDD, obraťte se na svého gynekologa.
Co spouští PMDD?
Předpokládáme, že existují jak biologické, tak sociální a psychologické příčiny. Hlavním spouštěčem PMDD je zvýšená citlivost na normální kolísání ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu v druhé polovině cyklu. Takové ženy mají normální hormonální aktivitu, ale jsou citlivější na výkyvy. Je také možné, že svou roli může hrát trauma z dětství.Co lze udělat s PMDD?
Způsob léčby závisí na závažnosti.Mírné příznaky lze léčit těmito způsoby:
- Zdravé potraviny
- Cvičení
- Vyhýbání se alkoholu a nikotinu
- Strategie svépomoci
- Cvičení všímavosti
- Hygiena spánku
- Relaxační metody
- Užívání mnišského pepře nebo vápníku (po konzultaci s gynekologem)
- Antidepresiva.
- Pilulka s co nejkratší dobou užívání bez hormonů nebo bez přerušení užívání pilulky.
- Psychoterapie (jako doplněk k ostatním léčebným metodám).