Příroda místo fitness studia: 5 nápadů na pohyb venku
Sbohem, fitness studio, dnes jdeme ven. Pojďte společně s námi najít vhodnou sportovní aktivitu, kterou lze provádět kdekoliv v přírodě. Venku vnímáme nejen své tělo, ale také přírodu všemi smysly.
Sport a příroda patří k sobě. Samozřejmě, že horská panoramata a jezera jsou krásná, ale venkovní pohybové aktivity lze provozovat i ve městě. Stejně jako v přírodě i zde platí, že sportem snižujeme riziko kardiovaskulárních onemocnění a dlouhodobě posilujeme svůj imunitní systém. Rozmanité a neustále se měnící venkovní podmínky jsou pro nás výzvou. Hrbolaté cesty, protivítr foukající do tváře nebo výstupy, na které musíme sebrat síly. To vše klade na naše svaly a šlachy vyšší nároky než běh v hale. Trénink se stává účinnějším nejen pro tělo, ale také pro mysl. Při neustálých změnách prostředí, například při běhu, trénujeme svou pozornost, a hlavně schopnost reagovat. Venku nám čas ubíhá rychleji než na monotónním běžeckém pásu. Když jsme aktivní venku, přicházejí nám na mysl další kreativní myšlenky.
Stále nevíte, jaký druh pohybu na čerstvém vzduchu vyzkoušet? Odpovězte si na následující otázky, které vám pomohou najít správný směr, jímž se můžete vydat.
Jak najít vhodný venkovní sport
Stále nevíte, jaký druh pohybu na čerstvém vzduchu vyzkoušet? Odpovězte si na následující otázky, které vám pomohou najít správný směr, jímž se můžete vydat.
- Jaký druh sportu by mi momentálně prospěl?
- Mám nějaká fyzická omezení?
- Co nyní potřebuji – akci a výzvy, nebo spíše raději klid a harmonii?
- Jaký pohyb mě bavil už v dětství?
- Jak bych v sobě mohl tuto radost opět objevit?
5 nápadů na pohyb venku
1. Běh
Klasika mezi venkovními sporty. Zná se vám nudná? Tak to v žádném případě není.Vhodný pro: Všechny, kteří chtějí zlepšit svou kondici.
Výbava: Správné boty. Nechte si poradit ve specializovaném obchodě.
Co zlepšuje: Výdrž a oběhový systém.
Tipy na začátek: Důležité je začít pomalu – třikrát týdně po dobu 15–60 minut. Dobu postupně prodlužujte v závislosti na zlepšující se fyzické kondici.
2. Cvičení s vlastní vahou
Jak dostat své tělo do formy bez použití náčiní? Trénink s vlastní vahou není současným trendem bezdůvodně.Vhodné pro: Všechny, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.
Výbava: Postačí vám jen podložka. Lavičky ve městě i na venkově mohou posloužit jako pomůcka pro dělání kliků.
Zlepšuje: Celé tělo, zejména hluboké kosterní svalstvo, tzv. core, střed těla.
Tipy na začátek: Začátečníci by měli cvičit nejprve dvakrát až třikrát týdně po dobu 45–60 minut. Pokud je trénink hodně intenzivní, stačí 45 minut.
3. Kalistenika
Slovo kalistenika vzniklo ze spojení řeckých slov kallos (krása) a sthenos (síla). Jedná se o sport, který je založen na cvičení s vlastní vahou a pochází z New Yorku.Vhodná pro: Všechny, kteří chtějí získat sílu a dobrou kontrolu nad svým tělem.
Výbava: Lešení, tyče a lavičky na městských hřištích nebo ve sportovních parcích.
Zlepšuje: Celé tělo.
Tipy na začátek: Základem kalisteniky jsou shyby, dřepy a kliky. Postupně volte stále těžší cviky. Řadu cvičení naleznete na YouTube.
4. Plavání
Další klasika mezi sporty, které lze provozovat zejména za pěkného počasí.Vhodné pro: Všechny, zejména pro osoby s problémy s klouby.
Výbava: Dobře padnoucí plavecké brýle, k dispozici jsou už i dioptrické.
Zlepšuje: Hlavně ramena, vytrvalost, plíce a činnost srdce.
Tipy na začátek: Kurz plavání pro dospělé je dobrý pro osvojení si správné techniky. Začátečníci by měli chodit plavat ideálně dvakrát až třikrát týdně po dobu 45–60 minut
5. Čchi-kung
Venkovní sport pro větší pohodu: Meditativní dýchání, pohyb a soustředěné cvičení vás rychle uvolní.Vhodné pro: Všechny, zejména pro ty, kteří cítí svalové napětí v zádech, nohách a ramenou vyvolané stresem.
Výbava: Pěkné, klidné místo někde venku.
Zlepšuje: Vnitřní rovnováhu a uvědomění si vlastního těla.
Tipy na začátek: Kurz vám pomůže, abyste jednotlivé cviky prováděli vědomě a správně. Začátečníci by měli trénovat asi 20–40 minut tři- až pětkrát týdně.