Prostata: Co by o ní měli muži vědět
Více než 40 % mužů starších 60 let trpí zvětšenou prostatou. A s touto žlázou v mužském těle by se měli seznámit i mladí muži ve věku 40 let a více. Co prostata ovládá? Proč je pro zdraví mužů tak důležitá? A jaký je nejlepší způsob prevence? U příležitosti listopadového Měsíce zdraví mužů jsme se zeptali odborníka na některá fakta o tomto mužském orgánu.
Jak vypadá prostata a kde se nachází?
Prostata se nachází hluboko v pánvi, pod močovým měchýřem a na boku ohraničuje konečník. Středem prostaty prochází močová trubice a do této části močové trubice ústí semenný váček a chámovod. U mladých mužů je žláza velká asi jako kaštan. Ale tím to nekončí. Prostata se s věkem zvětšuje a v průběhu života může narůst do velikosti mandarinky nebo grapefruitu.
V průběhu let dochází u každého muže k malému až silnému, ale nezhoubnému růstu žlázy. To může způsobovat nepříjemné pocity při močení. V mnoha případech je zvětšení prostaty nezhoubné, ale přesto způsobuje mužům problémy. Prostatu lze chirurgicky zmenšit pouze v případě bolestivých příznaků nebo problémů. To spočívá v odstranění části prostaty přes močovou trubici. To se provádí hlavně v případě, že prostata extrémně tlačí na močovou trubici, ztěžuje močení a způsobuje opakované záněty. Je také možné zmenšit velikost prostaty pomocí léků, ale to má vedlejší účinky, protože narušuje rovnováhu testosteronu. Tento typ léčby se častěji používá u starších mužů.
Jakou má prostata funkci?
Prostata slouží jako reprodukční orgán. Enzymy obsažené v sekretu, který produkuje, umožňují spermiím plavat a dodávají jim energii potřebnou k oplodnění. Mužský ejakulát je směsí spermií z varlat a sekretu z prostaty a semenného váčku.
Prostata má však také důležitou zadržovací funkci – jeden z důvodů, proč si pacienti s rakovinou, kterým lékaři prostatu zcela odstranili, často stěžují na inkontinenci. U žen pánevní dno zajišťuje, aby nebyly inkontinentní. Muži mají prostatu a pánevní dno, ale nejsou zvyklí pánevní dno používat. Po operaci se muži mohou naučit znovu získat kontinenci používáním pánevního dna prostřednictvím cíleného tréninku.
Při jakých příznacích je třeba navšítivit lékaře?
Existují příznaky, které ukazují na onemocnění prostaty a které by měl rozhodně objasnit lékař. Patří mezi ně:
- Zvýšené nucení na močení s malým množstvím moči;
- bolest při močení nebo erekci/porucha erekce;
- změněný ejakulát (např. krvavý);
- bolestivá prostata nebo bolest v dolní části zad;
- náhlý, nedobrovolný úbytek hmotnosti;
- zduření, bolestivé lymfatické uzliny.
Jaký je nejlepší způsob prevence?
Stejně jako ženy – nejpozději s příchodem menstruace – by se měly objednat na návštěvu gynekologa, měli by i muži od 45 let věku chodit na pravidelné prohlídky. Důležité jsou zejména následující body:
1. Pravidelné preventivní prohlídky: Pokud máte dědičnou predispozici, měli byste chodit na vyšetření prostaty od 40 let, jinak od 45 let každý rok. Interval však může lékař stanovit individuálně v závislosti na hodnotě PSA. Tato hodnota měří prostatický specifický antigen (PSA) v krvi. Ten produkuje prostata a jeho hodnota by neměla překročit určité limity. Pokud je hodnota nižší než 4, je obvykle vše v pořádku. Pokud je hodnota PSA velmi nízká, může být dostačující provádět testy každé 2–3 roky. Podle lékařů je testování hodnoty PSA stále nejmodernější. Hodnota se stanovuje odběrem vzorku krve v laboratoři. Hodnota je jedním ze základních kamenů screeningu.
2. Pozorování a dokumentace: Není důležitá pouze absolutní hodnota PSA, ale také průběh hodnot. Měření hodnoty PSA je snímkem. Teprve průběžné sledování křivky PSA, tedy průběhu hodnot, poskytuje dlouhodobé informace o zdravotním stavu. Úkolem lékaře je toto sledovat. Pokud změníte lékaře, vyžádejte si své hodnoty nebo si je sami zapisujte.
3. Nechte si provést palpační vyšetření: Součástí návštěvy urologa je také krátké rektální vyšetření.To spočívá v tom, že se muži na několik vteřin zasune prst do konečníku, aby se nahmatala velikost prostaty. Mnoho mužů považuje tento typ vyšetření za trapný a nepříjemný, ale mohu vás ujistit, že není bolestivý a je stále důležitý při screeningu rakoviny.Ne všechny typy rakoviny lze rozpoznat podle hodnoty PSA, některé lze pouze nahmatat. Všem pacientům proto doporučuji, aby podstoupili také palpační vyšetření.
Tipy na zdravou prostatu týkající se životního stylu
Vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou pro zdraví (prostaty) prospěšné. Podívejte se na potraviny, které mají pozitivní vliv na hladinu hormonů, a tím i na růst prostaty. Patří mezi ně:
- Zdravé tuky: Zvýšená konzumace tuků má negativní vliv na onemocnění prostaty. Rozhodující je však typ konzumovaného tuku. Nasycené živočišné tuky riziko rakoviny zvyšují, zatímco nenasycené tuky rostlinného původu ho snižují. Nejčastějším zdrojem nenasycených mastných kyselin je maso, obiloviny a brambory, ale i ryby, rostlinné oleje, ořechy a avokádo jsou také potraviny, které obsahují dostatek zdravých tuků.
- Vláknina: Vláknina a potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné obiloviny, snižují riziko onemocnění prostaty.
- Lykopen: Lykopen obsažený v rajčatech (a některých dalších červených druzích ovoce) je antioxidant a „zachytávač“ volných radikálů. Ke snížení rizika rakoviny prostaty se doporučuje dávka přibližně 10 středně velkých zralých rajčat týdně.
- Fytoestrogeny: Tyto rostlinné látky brzdí ve svém účinku tělu vlastní estrogeny. Zpomalují růst prostaty. Rozlišují se flavonoidy (např. v cizrně, sójových bobech a čaji) a lignany (např. v obilných produktech a lněném semínku).
- Přírodní léčivé byliny: Pro zmírnění příznaků již zvětšené prostaty se osvědčila léčivá síla vrbovky malokvěté: Čtvrt litru vroucí vody přelijte vrchovatou čajovou lžičkou byliny vrbovky malokvěté. Nechte pět minut louhovat a ráno a večer vypijte šálek. Dalšími užitečnými výtažky jsou výtažky z palmy pilovité nebo z kořene kopřivy. Zdraví prostaty údajně podporuje také mlsání dýňových semínek.
#movember – zaměřeno na zdraví mužů
Zejména v listopadu probíhá mnoho kampaní, které muže nabádají, aby o sebe pečovali.#movember je každoroční listopadová kampaň, při níž si muži po celém světě nechávají narůst knír, aby zvýšili povědomí o důležitých otázkách mužského zdraví. Knír – anglicky mustache – se ve spojení s listopadem (november) stává slovní hříčkou – Movember – a nabízí hravý podnět k zahájení konverzace. A ta může zachránit životy. Tři čtvrtiny všech sebevražd totiž páchají muži, problémy s duševním zdravím jsou tabu a rakovina prostaty zůstává často nerozpoznaná. Hnutí, které vzniklo v australském Adelaide, vybírá příspěvky na zdravotní a preventivní projekty především prostřednictvím sociálních sítí.