Podzim je zkrátka časem oříšků. Doba sklizně těch vlašských trvá od poloviny září do konce října. Pokud máte štěstí a v blízkosi se nachází ořešák, můžete si je i sami sklidit. Ořechy jsou ale zralé, až když spadnou ze stromu. Tato superpotravina má velmi dobrou chuť a dá se využít na mnoho způsobů. S těmito užitečnými informacemi zabodujete u každého milovníka ořechů.
Šest zajímavostí o této superpotravině
1. Potrava pro mozek
Většina lidí ví, že ořechy jsou důležité pro výkonnost našeho mozku. Ale ořechy toho umí ještě víc. Umí prý pomoci i s kritickým a deduktivním myšlením. Naznačuje to studie provedená v roce 2018 na Andrewsově univerzitě v Berrien Springs v americkém státě Michigan. Takže před další náročnou diskusí si dejte ořechy.
2. Skvělá postava
Přestože vlašské ořechy obsahují hodně tuku, ve skutečnosti po nich můžete zeštíhlet. Jak to funguje? Jsou velmi syté a jejich dokonalý nutriční profil (vysoký obsah bílkovin, vlákniny a sacharidů) omezuje chuť na jídlo. Doporučuje se hrst ořechů (25 gramů) denně, nesolených, nepražených a nejlépe místních.
3. Mezinárodní chutě
Ať už jako křupavý ořechový chléb, nebo v křehkém ořechovém závinu – tato superpotravina je skutečným všestranným pomocníkem v kuchyni. V Libanonu se pikantní paprikový krém zvaný mouhammara stává krémovou a lahodnou pomazánkou teprve po přidání vlašských ořechů. Vlašské ořechy jsou oblíbené také do pesta nebo koláče. Ve Slovinsku se vlašské ořechy používají do štrúdlu s názvem Prekmurska gibanica. V tomto případě se mák, tvaroh, ořechy a jablka vrství mezi těsto štrúdlu a přelévají se krémem. A jen málokdo si bez nich umí představit naše tradiční vánoční cukroví.
4. Zdraví
Lidem s vysokým krevním tlakem prospívá každodenní svačina z vlašských ořechů. Může snížit i systolický krevní tlak u starších osob, jak ukázala studie z roku 2019 (Hospital Clinic of Barcelona).
5. Má svou historii
Již ve starověku byl ořešák považován za symbol plodnosti. Své místo měly vlašské ořechy i o Štědrém večeru. Podle jedné staročeské tradice rozdala hospodyně po večeři každému u stolu několik ořechů. Jádro prvního rozloupnutého ořechu každý napíchl na špičku nože a zapálil. Komu celé jádro shořelo, měl být podle pověsti dlouho živ a zdráv, komu brzy zhaslo, tomu se v naslédujícím roce zle vedlo.
6. Dobré vědět
Škrábe vás po konzumaci ořechů v krku? Svědí vás patro? Pak byste měli být opatrní. Zejména pak u lidí, kteří reagují i na pyl břízy, by ořechy mohly vyvolat alergickou reakci.
Naše expertka:
Mag. Dr. Barbara Holsteinová, odbornice na výživu z Institutu preventivní medicíny SIPCAN.