Lněné semínko: Pět faktů o regionální superpotravině
1. Lněná semínka jsou plná živin
Věděli jste, že lněná semínka mají nejvyšší obsah rostlinných omega-3 mastných kyselin? Ty mají mimo jiné protizánětlivé účinky a snižují krevní tlak. Semínka dále obsahují hořčík, vitamín E, B1, B2, B6 a kyselinu listovou. Tato superpotravina však obsahuje také kyanovodík, takže byste neměli konzumovat více než dvě polévkové lžíce denně.
2. Lněná semínka vyživují pokožku
Lněná semínka obsahují lignany, rostlinné struktury, které se podobají estrogenu. Vyrovnávají hormony a stimulují tvorbu kolagenu, takže prospívají i pleti. Co takhle DIY maska ze lněných semínek a vody? Stimuluje krevní oběh a redukuje rozšířené póry.
3. Lněná semínka pomáhají střevům
Lněné semínko je účinné proti zácpě. Sliz, který obsahuje, dokáže absorbovat velké množství vody, a tím zvětšit objem střevního obsahu. Díky mazacímu účinku oleje obsaženého v semenech se pak obsah rychle dostává ven. Mimochodem, mleté lněné semínko má intenzivnější účinek než celé lněné semínko. Důležité je pít hodně vody.
4. Lněná semínka jsou kulinářsky všestranná
Lněná semínka se dají využít v mnoha kulinářských formách. Ať už se jedná o celá semínka, drcená (jako přísada do müsli nebo ovesné kaše), mletá (jako mouka s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem sacharidů), nebo lisovaná v oleji (oříšková chuť, ideální do salátových zálivek, ale pozor, nezahřívat) – jsou zdravá a chutná v jakékoli podobě.
5. Lněná semínka zabraňují chuti k jídlu
Pokud jíte lněné semínko, je pravděpodobnější, že se budete držet dál od sáčku s chipsy. Jak to funguje? Vláknina obsažená v semínkách v žaludku nabobtná, rozprostře se, což vede k dlouhému zasycení. Hladina cukru v krvi navíc po konzumaci lněného semínka stoupá jen pomalu – to zabraňuje chutím.