Syndrom toxického šoku
Na syndrom toxického šoku upozorňuje příbalový leták v každé krabičce tamponů, a přesto o něm mnoho žen a dívek neví. Bez léčby může takzvaná tamponová nemoc vést k akutnímu selhání orgánů a oběhového systému a v nejhorším případě může být smrtelná. Přečtěte si odpovědi na nejdůležitější otázky a tipy pro menstruační hygienu.
Tři fakta o syndromu toxického šoku
Za vším hledej malou bakterii
Syndrom toxického šoku (STŠ) neboli toxic shock syndrom (TSS) je infekce bakteriemi, nejčastěji stafylokokem, vzácněji streptokokem. Tyto bakterie se vyskytují téměř všude v přírodě. Dokonce kolonizovaly 15–40 % zdravých lidí, například v krku. Pokud se bakterie dostanou do krevního oběhu, vytvoří toxin. Imunitní systém na něj reaguje tvorbou protilátek. Pokud se však bakterie dostanou do těla ve velmi vysokém počtu a setkají se s nepřipraveným imunitním systémem, mohou nastat problémy: Syndrom toxického šoku. Pokud se neléčí, může vést k těžkému selhání orgánů a oběhového systému a v nejhorším případě může být smrtelný.Od roku 2016 probíhají ve Vídni práce na vývoji vakcíny proti syndromu toxického šoku. Po úspěšném dokončení klinických zkoušek fáze 1 a 2 se bude v roce 2023 připravovat závěrečná fáze 3.
Kdy se objeví příznaky syndromu toxického šoku?
Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) postihuje STŠ především mladší lidi. Je to proto, že v pozdějším dospělém věku má již více než 90 % lidí protilátky. Nejvíce postižené jsou menstruující ženy s průměrným věkem 23 let, které během periody používají tampony. Podle RKI je četnost 3–6 případů na 100 000 žen v sexuálně aktivním věku. Vzhledem k tomu, že STŠ není onemocnění podléhající hlášení, existuje riziko vyššího počtu nehlášených případů.Proč jsou STŠ mnohem častěji postižené ženy?
Muži se mohou tímto patogenem nakazit také, například při poranění kůže, popáleninách, kousnutí hmyzem nebo při chirurgickém zákroku, ale pravděpodobnost nákazy STŠ je u nich výrazně nižší než u žen. Zvláštní riziko infekce hrozí během menstruace: Patogen STŠ se může dostat do krevního oběhu přes krvácející děložní sliznici. Syndrom toxického šoku se proto může vyskytnout také jako komplikace v období po porodu nebo po infekčním potratu.
Příznaky syndromu toxického šoku je často obtížné klasifikovat
Syndrom toxického šoku vzniká velmi náhle a projevuje se například bolestmi hlavy, závratěmi, poklesem krevního tlaku, zvracením a průjmem, bolestmi svalů a vysokou horečkou nad 39 °C. Někdy se také objevuje kožní vyrážka podobná úpalu.
Co dělat v případě příznaků?
Mnohé příznaky STŠ jsou podobné příznakům chřipky. Proto není snadné infekci rozpoznat. Dokonce i pro lékaře je někdy obtížné příznaky zařadit. Je však důležité, aby se STŠ léčil co nejrychleji – dezinfekcí infikovaného místa a podáním antibiotik.
Pokud se během menstruace náhle cítíte špatně bez předchozích zdravotních problémů, měla byste tampon nebo menstruační kalíšek okamžitě vyjmout. Vyhledejte lékařskou pomoc a nezapomeňte jim sdělit, že máte právě menstruaci a podezření na STŠ.
Informace a tipy
Jak bezpečné jsou menstruační pomůcky?
Ve většině evropských zemí nejsou menstruační výrobky považované za zdravotnické prostředky, na rozdíl například od USA. Pro tuto skupinu výrobků také neexistuje žádný předpis platný v celé EU. V Rakousku jsou menstruační pomůcky regulované podobně jako kapesníky. S velkým rozdílem v použití: Menstruační výrobky přicházejí do styku s vaginální sliznicí po několik dní, zatímco kapesník zlikvidujeme po několika sekundách.V zásadě však mohou ženy a dívky předpokládat, že tampony a další výrobky jsou relativně bezpečné. Další výzkum menstruačních produktů je nicméně důležitý.
Tampon, nebo raději menstruační kalíšek?
V podstatě je to pravda: Menstruační kalíšky představují nižší riziko než tampony. Podle kanadské studie je to proto, že na hladkém povrchu menstruačních kalíšků mohou bakterie ulpívat méně snadno než na běžných tamponech.Musí se tedy žena obávat, pokud během menstruace raději používá tampony? Ne, tampony se používají po celém světě již desítky let. Riziku nelze zcela zabránit, ale lze ho snížit. Tampony vyrobené ze stoprocentní organické bavlny jsou bezpečnější než tampony ze syntetických materiálů, zjistila studie lékařského centra Newyorské univerzity.
Tamponová nemoc
Koncem 70. a začátkem 80. let 20. století se zejména v USA objevila tzv. tamponová nemoc. V té době byly vyvinuté extrémně savé tampony ze syntetického polyesteru. Následně přibylo více případů STŠ při menstruaci. Tyto výrobky byly opět staženy z trhu, ale syndrom toxického šoku se vyskytuje stále. Přestože většina případů STŠ souvisí s používáním tamponů, je STŠ extrémně vzácným onemocněním.Hygienické tipy
Během menstruace je důležité udržovat čistotu, abyste předešly infekcím způsobeným bakteriemi. Tím lze také minimalizovat riziko infekce původcem STŠ.Základy hygieny během menstruace:
- Před použitím, výměnou nebo po použití menstruační pomůcky si důkladně umyjte ruce mýdlem.
- Výrobci doporučují měnit menstruační pomůcky nejpozději po osmi hodinách, ideálně po čtyřech až šesti hodinách.
- Pokud vám již lékaři diagnostikovali syndrom toxického šoku, měla byste se používání tamponů vyvarovat. Místo nich zvolte raději látkové vložky, menstruační kalhotky nebo menstruační kalíšky.
- Používejte pouze tampony z nepoškozených originálních obalů.
- Přizpůsobte savost tamponů aktuální intenzitě krvácení. Vždy používejte nejmenší možnou velikost, i když to znamená častější výměnu tamponu.
- Používejte raději tampony vyrobené ze 100% organické bavlny.
- Menstruační kalíšky je třeba před (opětovným) použitím důkladně vyčistit.
- Po skončení menstruace je třeba kalíšek a nádobu na uchovávání vyvařit.
- Menstruační kalíšky jsou výrobky pro opakované použití, ale po určité době byste je měly vyměnit za nový výrobek (dle pokynů výrobce).
- Pokud zaznamenáte nepříjemný pach, měla byste menstruační kalíšek vyměnit za nový.