Active Beauty
Posílení imunitního systému pomocí 10 tipů
doba čtení: min
Fit v zimě

Posílení imunitního systému pomocí 10 tipů

Imunitní systém je malý zázrak. Neustále bojuje s bakteriemi, viry a dalšími vetřelci, kteří způsobují nemoci – obvykle aniž byste si toho všimli. Obranyschopnost se však zdá být velmi nerovnoměrně rozložená. Zatímco někteří přechází od jednoho onemocnění k druhému, jiní přečkají zimu bez jediného nachlazení. Patříte do první skupiny? Pak vám přinášíme deset tipů, jak posílit svůj imunitní systém. Naštěstí toho pro silný imunitní systém můžete udělat hodně.

Posílení imunitního systému správnou stravou

1. Zdravý mikrobiom pro imunitní systém

Nejjednodušší způsob, jak přirozeně posílit imunitní systém, je prostřednictvím trávicího ústrojí. Ve střevech se totiž nachází velká část obranného systému těla. Aby mohl mikrobiom podporovat imunitní systém, musí být prospěšné střevní bakterie dobře „živené“. Kvašené potraviny, jako je jogurt nebo kysané zelí, jsou pro střevní mikroflóru přínosem a měly by být na jídelníčku často, zejména v zimě.

Jak jinak lze posílit imunitní systém? Proti virům jsou účinné domácí léky, zázvor, česnek, tymián a pepř nemají bakterie a viry vůbec rády. Sekundární rostlinné sloučeniny v sóji, cizrně a arašídech či hořčičné oleje v křenu, hořčici, ředkvičce, lichořešnice a wasabi jsou také účinnými domácími prostředky proti nachlazení. Pálivé jídlo je v chladném období obecně prospěšné a protizánětlivé. Chilli papričky obsahují účinnou látku kapsaicin, která stimuluje prokrvení sliznic.

2. Pitný režim

Denně by se mělo vypít nejméně 1,5 litru, což udržuje sliznice dobře zvlhčené a vytváří účinnou obranu proti virům a bakteriím. Ovšem zejména v zimě nemáte takový pocit žízně. Můžete zkusit aromatické čaje, jako je zelený čaj, heřmánkový čaj a čaj rooibos, které nejen že zahřejí, ale svými složkami rovněž posilují imunitní systém.


Jak čerstvý vzduch a sport posilují imunitní systém

3. Vytvořit příjemné vnitřní klima

V průměru trávíme 90 % svého času v interiéru. Pravidelné otevírání oken zajišťuje výměnu vzduchu a snižuje množství virů a škodlivin ve vzduchu v místnosti. Místnost by se měla větrat dvakrát až čtyřikrát denně. Pokud vlhkost vzduchu klesne pod 30 %, kůže a sliznice se vysuší a jsou náchylnější k bakteriím. Pomoci mohou zvlhčovače vzduchu nebo vlhké utěrky nad topným systémem. Nebo pokojové rostliny, až 90 % vody, kterou absorbují, vypouštějí zpět do prostředí. Vhodné jsou zejména velkolisté druhy, jako jsou lípy, kapradiny, kyperská tráva, fíkusy nebo arálie.

4. Čerstvý vzduch a sluneční světlo

Sluneční světlo pomáhá tělu vytvářet vitamín D. Hladina vitamínu D začíná klesat již v září a nejnižšího bodu dosahuje u většiny lidí v březnu. Proto byste měli využít každou příležitost, abyste nasáli co nejvíce slunečního světla. Pokud vás zimní procházka zavede i do lesa – perfektní! Zvláštní směs vzduchu má zásadní význam. Stromy spolu například komunikují prostřednictvím látek v éterických olejích, které vylučují. Při lesních koupelích se tyto terpeny vstřebávají kůží a dýchacími cestami. Zpomaluje se srdeční tep, zklidňuje se autonomní nervový systém a posiluje se obranyschopnost.

Mimochodem, pobyt venku není zdravý jen díky čerstvému vzduchu a slunečnímu svitu. Změna z chladného venkovního prostředí na teplé vnitřní prostředí trénuje imunitní systém. Tento účinek můžete využít i tím, že se budete střídavě sprchovat a saunovat. Tím se podpoří krevní oběh. Pokud jste již nachlazení, neměli byste do sauny chodit, protože byste příliš zatížili svůj krevní oběh.

5. Pravidelné cvičení vás udržuje v kondici – a také imunitní systém

Sport stimuluje imunitní systém, zejména vytrvalostní sporty, jako je běh, plavání nebo jízda na kole. Nezní to tak lákavě? Co takhle koulovačka, jízda na saních nebo bruslení? Zmrzlé vodní balónky se skvěle hodí na bowling. Určitě vás napadne něco zábavného. Důležité je však nepřetěžovat organizmus, protože to oslabuje jeho obranyschopnost. Proto je důležitá regenerace a mírný trénink. Zejména po nachlazení byste měli cvičit pozvolna.

Posílení imunitního systému – vším, co nám dělá radost


6. Hodně se smát je zdravé
Psychika má velký vliv na fyzickou pohodu. Pozitivní myšlenky a smích posilují obranyschopnost proti virům a podobným chorobám. Smích uvolňuje hormon štěstí serotonin a snižuje stres. Nejlépe s rodinou a přáteli, protože společně se vždycky nejlépe zasmějete.

7. Mazlení a sex prospívají

Posilujete svou vlastní obranu líbáním? Líbání posiluje imunitní systém, a to nejen proto, že zlepšuje náladu. Se slinami líbajícího se partnera do sebe také vstřebáváte bakterie a viry. Líbání je tedy přirozené „očkování polykáním“, které trénuje obranyschopnost. Pozitivní vliv má také sex. Vědci z univerzity v Pensylvánii zjistili, že lidé, kteří měli sex dvakrát týdně, měli ve slinách o 30 % více imunoglobulinu než ti, kteří sex neměli. Imunoglobuliny jsou bílkoviny, které kolují v krvi a plní řadu úkolů. Říká se jim také protilátky.

8. Zpěvem ke štěstí a zdraví

Ano, zpěv nás činí odolnými vůči nachlazení – zvláště když zpíváme společně s ostatními. Již po hodině zpěvu produkuje tělo výrazně více imunitních látek než předtím. Vyplývá to ze studie provedené na Imperial College v Londýně, v jejímž rámci se zkoumalo více než 190 vzorků slin členů pěveckého sboru.


Méně je více: Posílení imunitního systému prostřednictvím odříkání

9. Příliš mnoho stresu způsobuje náchylnost k infekcím

Pokud trpíte neustálým stresem, vaše tělo produkuje více hormonu kortizolu, který potlačuje naši obranyschopnost. Heslem je tedy odpočívat, uklidnit se a zrušit jednu nebo dvě zbytečné schůzky. Dostatek spánku je také důležitý. Výzkumná skupina v Pittsburghu prokázala, že ti, kteří spí méně než šest hodin denně po dobu jednoho týdne, jsou čtyřikrát náchylnější k nachlazení. Proč tomu tak je? Obranné buňky imunitního systému jsou aktivní zejména v noci a ničí škodlivé vetřelce i infikované buňky těla.

10. Kouření a alkohol oslabují imunitní systém

Všichni to vědí, kouření nesmírně poškozuje organizmus a také imunitní systém. Kuřáci jsou proto náchylnější k infekcím. Kouření rovněž vysušuje sliznice. Je tedy na čase přestat kouřit nadobro.

Ačkoli jsou svařené víno a podobné nápoje v chladném období lákavé, neměli byste je pít příliš často. Konzumace alkoholu také oslabuje obranyschopnost organizmu. Především játra jsou zaneprázdněná likvidací toxinů, a proto nemohou plnit svůj podíl na imunitní obraně. Alkohol navíc paralyzuje bílé krvinky, které bojují proti virům nachlazení jako tzv. „mrchožrouti“.
x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.