Active Beauty
Umět se rozhodnout: Jak na to
Text:
doba čtení: min
Ano? Ne? Možná?

Umět se rozhodnout: Jak na to

Stojí vám "být více rozhodná" na seznamu předsevzetí pro rok 2022? Trvá vám někdy dny, týdny nebo dokonce měsíce, než se rozhodnete? Nebojte se: Nejste jediní, kdo to tak cítí. Koneckonců žijeme v době, kdy je díky internetu a globalizaci výběr téměř nekonečný. Třeba i ve volbě povolání máme větší svobodu než předchozí generace. Můžeme si zvolit z nespočtu životních stylů, vybírat z milionů potenciálních partnerů a kdykoli se přestěhovat do jiné země. Není divu, že pro nás není vždy snadné se pro jednu možnost rozhodnout a rozhodnutí neměnit.

Necháváme si pomáhat algoritmy, sestavujeme seznamy pro a proti, na názor se ptáme přátel, ba i dokonce neznámých lidí na sociálních sítích. Přesto dojdeme k závěru: "Ještě nevím". Jinými slovy: Rozhodnutí jsme odložili.

Rozhodování: Výzva pro ženy

Především o ženách se často říká, že jim chybí rozhodnost. Ze studií vyplývá, že v průměru jednají ženy opatrněji, více spolupracují a rozhodují se pouze tehdy, když zvážili i zájmy ostatních, a nejen ty svoje. Oproti tomu muži, podle vědců, mají s rozhodováním menší problémy. Tím se myslí, že učinit závazné rozhodnutí je pro ně méně stresuje. Nedělají si tolik starostí s tím, zda je zvolená možnost správná a je méně pravděpodobné, že se budou cítit množstvím rozhodnutí zahlceni. Dalo by se diskutovat o tom, zda takové rozdíly jsou či nejsou zapříčiněny tím, že v každodenním rodinném životě musí o všem možném rozhodovat spíše žena. Ať se jedná o výběr bytu, jeho vybavení, organizace dovolené nebo výběru mateřské školy, může se zdát, že odpovědnost leží spíše v ženských rukou.

Když se ženy rozhodují, často se pak omlouvají

Ženy se v mnoha případech rozhodují na základě instinktu. Přesněji řečeno: v 62 %. Oproti tomu se intuicí řídí pouze 52 % mužů. A další markantní rozdíl: Ženy mají tendenci svá rozhodnutí podrobně vysvětlovat. "Vysvětlujeme osobně motivovaná nebo zvenčí ovlivněná rozhodnutí – začíná to zrušením večeře a končí výchovou dětí nebo způsobem vedení schůze," píše německo-izraelská publicistka Linda Rachel Sabiersová na webu Zeit Online. Žena tím chce předejít tomu, aby ji někdo nevnímal egoisticky a postfakticky. Vlastní názory pak automaticky vysvětluje a snaží se je ihned ospravedlnit. Nemáte někdy pocit, že se dokážete zaplést do vět začínajících na: „protože…“?

Učinit rozhodnutí - a stát si za nimi. Jak to funguje?

Ano? Ne? Možná? Následující tipy vám pomohou při rozhodování.

Ano, vysvětlujte - ale předem

Behaviorální designér Alexis Johann považuje ženskou touhu ospravedlnit svá rozhodnutí za výraz smyslu pro realitu. Ženy mají tendenci dívat se na věci realističtěji. Důsledek: Ženy se snaží poukázat a zviditelnit případná rizika, která s sebou rozhodnutí přinášejí. To je pak někdy vnímáno jako váhavost, menší odvaha a odhodlání. Rada Alexise Johanna: Namísto následného zdůvodňování rozhodnutí je lepší, abyste své vlastní úvahy sdělili předem. "Pokud ostatním výslovně zmíníte výhody a nevýhody jedné i druhé varianty - tj. nebudete mlčky zvažovat možné překážky sami v hlavě – pak se domnělá slabost, spíše smysl pro realitu, se změní v sílu. Učiněná rozhodnutí jsou pak vnímány jako promyšlené, strukturované, orientované na výsledek a schopné dialogu.

Změna perspektivy

Další tip pro ty, kteří se vyhýbají jasným rozhodnutím, je podívat se na věci z jiné perspektivy. Koneckonců, určitá dávka sebevědomí a také odvahy nám pomáhá zkoušet v životě nové věci. Jedním z jednoduchých způsobů, jak si to můžete procvičit, je změnit pohled na dilema. Vyberte si člověka, který vás inspiruje, kterého obdivujete a položte si otázku: Jak by se takový člověk rozhodl?

Řiďte se vlastní intuicí

Svou roli hraje i sebepojetí. Linda Rachel Sabiersová ve svých úvahách dochází k závěru, že ženy by si měly více vážit vlastních názorů. Její krédo: Vyplatí se aktivně pracovat na tom, abychom se zdrželi vysvětlování – a vychovávat společnost k tomu, že instinkt a aktuální fyzické a duševní rozpoložení jsou stejně platnými důvody pro rozhodnutí jako dokonalá odosobněná analýza.

Naučit se říkat ne

"Ne." - To je celá věta. Už po ní nemusí následovat "protože...". Silnější sebelásku může také podpořit tím, že se nenecháme zatížit tolika rozhodovacími úkoly. Rozhodování je únavné. Na tom se psychologové shodnout. Stejně tak na tom, že únava snižuje ochotu riskovat. A v neposlední řadě by asi nebylo špatné, kdybychom si čas od času připomněli, že – ať už se rozhodneme jakkoli – stejně se nikdy nemůžeme zavděčit všem. Jak to jednou v kostce vyjádřila bývalá první dáma USA Michelle Obamová? "Dělejte to, co považujete za správné. Vždy se najde někdo, kdo bude mít jiný názor."
x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.