Zázvorový čaj: Proč si hned připravíme šálek čaje
Zázvorový čaj je nejen užitečný při nejrůznějších obtížích, ale také dobře chutná - díky těmto tipům.
Zvláště když je venku bouřka a vypadá to, že budou padat první sněhové vločky, rádi si dáme o šálek nebo dva čaje navíc. A to je dobře, protože každodenní pití čaje podporuje naše zdraví a existují i druhy čaje, které zklidní naši mysl. Přečtěte si, proč byste měli po šálku zázvorového čaje sáhnout častěji, a to nejen v zimě.
V kořenech zázvoru se nachází mnoho zdraví prospěšných látek: éterické oleje, vitamíny, minerální látky jako je sodík a draslík. Zázvor je však proslulý především pro ty látky, které stimulují produkci slin, žaludeční šťávy a žluči. Zázvor je proto vhodný zejména při zažívacích potížích, ale i při nejrůznějších dalších onemocněních. Navíc si snadno připravíte zázvorový čaj sami.
Nakrájejte kořen zázvoru na malé plátky. Nejlépe asi centimetr dlouhé kousky. Bio zázvor není nutné loupat. Kousky kořene zalijte vroucí vodou a nechte přikryté 10 minut louhovat. Přikrytí je důležité, jinak se bohužel odpaří velká část éterických olejů. Poté čaj sceďte a před pitím ho nechte trochu vychladnout. Místo čerstvého zázvoru můžete použít také sušený nebo zázvor v prášku.
I když si mnozí lidé zázvorový čaj sladí, aby nechutnal tak ostře - je lepší se slazení vyhnout. Med a cukr tlumí účinek prospěšných látek, protože ten začíná již v ústech: při žvýkaní dráždí obsažené látky nervy na jazyku. Tím je stimulována produkce slin. Enzymy ve slinách začnou potravu rozkládat - jinými slovy ji předtráví. Zejména pokud používáte zázvor při zažívacích potížích, vynechte slazení.
Ale: Zejména pro děti je pikantní chuť zázvoru mnohem intenzivnější než pro dospělé. Proto můžete k zázvoru přidat kořen lékořice. Lékořice nemění účinek, ale zjemňuje ostrou chuť - stejně jako rostliny obsahující sliz. Mezi ně patří například jitrocel, lněná semínka nebo slupky psyllia.