Active Beauty
Biologická ochrana proti škůdcům
Text: Carolina Forstner
doba čtení: min
Ty nejlepší tipy

Biologická ochrana proti škůdcům

Sedí mezi salátem nebo okusují jahody. Nyní přichází na řadu biologická ochrana proti škůdcům: S pomocí těchto tipů se můžete zbavit viníků, aniž byste museli sáhnout k ekologicky škodlivým prostředkům.

Mšice

Mšice jsou pravděpodobně jedním z nejznámějších škůdců na zahradě. Tito malí, nenasytní tvorové se věnují zejména okrasným rostlinám a vysávají z nich šťávu a tím i energii.


Tipy při napadení rostliny mšicemi

Tyto malé triky pomáhají proti lezoucím škůdcům.
  • Mechanické odstraňování: Mnoho mšic lze z rostlin snadno odstranit postřikem vodou nebo kartáčkem. S trochou trpělivosti a úsilí můžete dosáhnout trvalého úspěchu.
  • Přírodní ochrana proti škůdcům: Odvar z kopřiv je účinný proti drobným škůdcům a posiluje i postříkanou rostlinu: Stačí přidat hrst kopřiv do litru vody a nechat den působit. Poté jednoduše postříkejte postiženou rostlinu.
  • Důmyslný plán: Vysaďte česnek, cibuli nebo levanduli, které odpuzují mšice.
Ale: Není důvod panikařit. Zasahujte do ekosystému své zahrady opatrně a bez radikálních řezů. Mšice jen zřídkakdy způsobí na rostlině trvalé škody. Je mnohem pravděpodobnější, že ji dříve sní. V ekosystému také hrají důležitou roli jako potrava pro berušky a spol. Před odstraněním každé malé mšice by tedy mělo platit heslo: Nejdříve je pozorujte, a pokud začnou řádit kvůli nedostatku predátorů, můžete se přesto uchýlit k jejich přirozenému hubení škůdců.


Housenky

Motýli jsou citliví na změny svého prostředí a jsou skutečnými indikátory biodiverzity místní zeleně. Aby se z larvy vyklubal nádherný motýl, musí samozřejmě projít stádiem housenky. Housenky musí hodně jíst, aby se proměnily v motýly, a napadají tak také pracně vysázené plodiny.


Tipy proti housenkám

Tyto malé triky omezí hladové housenky:
Housenky motýlů jsou oblíbenou potravou mnoha druhů užitečného hmyzu. Podpořte proto biodiverzitu na své zahradě pomocí přírodních magnetů pro užitečný hmyz, jako jsou keře a živé ploty, nebo vyvěšením ptačích budek a pomůcek pro hnízdění netopýrů.
Mechanicky můžete šikovně zakrýt zejména zeleninu starými sítěmi proti mouchám a chránit ji tak bez použití chemických prostředků.
Bylinky s intenzivní vůní, jako je tymián, vydávají výrazné aroma a dlouhodobě odhánějí housenky. Vysaďte proto smíšený záhon s bylinkami vonícími po koření.

Slimáci

Sotva zasadíte salát, přijdou si pro něj. Slimáci vylézají ze svých úkrytů pod rouškou tmy a útočí na naši zeleň. Převážnou většinu škod způsobených krmením způsobuje hnědočervený slimák španělský. Ten už několik desítek let dominuje zdejším květinovým i zeleninovým záhonům.


Tipy proti nájezdu slimáků

Pomocí těchto jednoduchých metod můžete bojovat proti slimákům bez použití biocidů:
Účinnými prostředky proti slimákům jsou nehašené vápno nebo piliny. Rozprostřete je na velké ploše nebo v kruhu kolem citlivých rostlin, abyste vytvořili přirozenou bariéru proti slimákům.
Sbírání slimáků (zejména vajíček) nebo takzvaná ohrádka proti slimákům může také pomoci odradit kluzké návštěvníky.
Nepoužívejte pasti s návnadou, například misky naplněné pivem. Ty mohou způsobit zvýšenou imigraci a hrozí v nich riziko úhynu jiných zvířat.


Zachování rozmanitosti: Přírodní zahrada

V přírodních zahradách se výše uvedení škůdci vyskytují jen zřídka. Je tam totiž dostatek přirozených nepřátel, kteří zajišťují vyvážené životní prostředí. Proměňte svou zahradu, balkon nebo okenní parapet v prostředí jako z národního parku a podpořte tak biodiverzitu.
x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.